Cuma Yazıları / Yavuz Sultan Selim

Tüm Muhammet ümmetinin cuması mübarek ve bereketli olsun.

Yavuz Sultan Selim henüz beş-altı yaşlarında bir çocuktu.Amasya’daki sarayın bahçesinde ok talimi yapıyordu. Yay boyunu aşıyordu ama o bu yaşta attığını vurmaya başlamıştı.Babası Sultan II. Bayezid bir ağacın arkasında onu seyrediyordu. Yavuz son okunu da tam hedefe saplayınca, dayanamadı; saklandığı yerden çıkıp, oğluna sarıldı:

-“Allah gücüne güç katsın oğlum. Ama niçin yalnızsın?” Küçük Selim hayretle:

– “Yalnız değilim ki Sultan babam; Allah her yerdedir!” Aldığı cevap, Bayezid’i şaşırttı ama belli etmedi. Sarayın bahçesi ulu ağaçlarla süslüydü. Ormandan farkı yoktu.

– “Oğulcuğum, tek başına buralarda dolaşma. Düşmanlarımız var. Allah korusun; san bir kötülük etmek isteyebilirler!” Selim duraklardı. Sonra, iki yaşından beri yanından ayırmadığı küçücük kılıcını çekip:

– “Pederim! Bu kılıcı süs için bağlamadık. İcap ederse kendimizi korumasını biliriz. Hem pederimizin korkusundan dünyanın öbür ucundaki düşmanın yüreği titrerken sarayın bahçesine girmeye kim cesaret edebilir?”  II. Bayezid, hayretten donakalmıştı. Onda kimsede olmayan bir şeyler vardı. Vaktinden önce gelişmiş, aklı boyunu aşmıştı. Selim’i, elinden tutup, saraya götürürken; “Hiç şüphem yok. Bu çocuk ilerde ne yapıp edip padişah olacak. Şimdiden ona tahtın yolunu açmalıyım.” Böyle düşündü ya, gün gelip Şehzade Selim, istediğini almasını bildi ve Osmanlı’nın Yavuz Sultan Selim’i oldu…

Reklamlar

Cuma Yazıları / Yavuz Sultan Selim’ için 3 yanıt

  1. lisedeyken tarih öğretmenimiz öyle güzel anlatırdı ki Yavuz Sultan Selim’i. onun anlatmaları sonucunda ömrümün ilk ve son platonik aşkını yaşadım:) derken daha iyi tanımak düştü birgün aklıma ve gidip yavuz bahadıroğlu’nun yavuz sultan selim’ini alıp okudum ama aradığımı bulamadım. bana tam da tarih öğretmenimin anlattığı gibi, tam da sizin paylaştığınız gibi bilgilerin olduğu bir kitap lazımdı-lazım.. tavsiye edebileceğiniz bir kaynak olursa çok ama çok sevinirim.. selamlar

  2. Kitap olarak pek fikir veremem ama bir de Kadir Mısırlıoğlu’nun kitap ve yazılarını bir araştırın derim. Osmanlıyı daha iyi anlatan insan azdır.

    Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s