… Hastanesinde Bir Gün…

Hepimizin cuması gecikmeli de olsa mübarek olsun. Niyetim akşamdan cuma yazısını hazırlamaktı ama imkan bulamadım. Bu gün hep paylaşageldiğim cuma yazılarından farklı bir yazı paylaşmak istedim. Türkiye’de düzeltilmeye çalışılan sağlık sistemiyle alakalı yaşadığım ve ilgili tüm kurumlara sözlü ve yazılı olarak ilettiğim şikayetimi, sizlerde duyun istedim. İstedim ki, bu olay esnasında hastanede olan tüm diğer hastalar kafasını sallamaktan ziyade harekete geçsinler. İstedim ki, görevi hizmet etmek olan bir takım insanların, kendini biz halkın hakkını çiğneyecek bir konumda görmesine engel olalım. Lütfen susmayalım! Hak aramayana kendiliğinden verilmiyor. Allah’ın sistemi değil bu çünkü kul sistemi. Rabbim istisnasız her yarattığının zerre hakkını haşa çiğnemeden verir, ama biz beşer hakkı almak için de vermek içinde ittirme olmadan harekete geçmiyoruz.

Sağlıkla ilgili tüm şikayetleriniz için Alo sabim 184 veya www.saglik.gov.tr adresindenWeb uygulamaları bölümüne girin ve oradanHasta Hakları” – bağlantısını tıklayın, açılan penceredenŞikayet” bağlantısını tıklayarak sizden istenen bilgiler sonrasında şikayetinizi lütfen ilgili yerlere iletin.

Aşağıdaki  yazı Yukarıda verdiğim web adresine yaptığım yazılı şikayet mektubudur. Alo 184 de ise sözlü olarak şikayet ettim. Eminim ki içinizde çook daha kötü olaylarla karşılaşanlarınız vardır. Gerektiğinde harekete geçmeniz adına ben bir adım atmak istedim. Sayfamda hastane ismi vermiyorum ve doktorun da sadece ön adını kullandım. Çünkü  sorun sadece  şahıslar değil, şahısların şahsiyetsizlilerini  seyreden bizleriz.

6 mart 2012 öğleden sonra 13.30 da ayağımdaki ağrıdan dolayı, ilgili hastanenin ortopedi bölümüne başvurdum. Sıra numarasını alıp beklemeye başladım. Muayene odasının kapısında asılı olan elektronik ekran bozuktu ve sıramızı takip edemiyorduk. Kapının önünde ayakta bekleyenler kapı açılınca direk içeriye giriyorlardı ve kimin sırası , kimin sırası değil bir kargaşa söz konusu idi. Durumu içerideki doktor ve hemşireye bildirdiğimde aldığım cevap sadece içeride hasta varken yaptığımın ayıp olduğunun söylenmesi oldu. Oysa içeride doktorun tanıdığı bir bey vardı İçeride bayan bir hasta olduğu halde, hasta mahremiyeti gözetilmeden içeriye alınmış ve sohbet ediyorlardı. Dışarıda beklemeye devam ettim ve içeriden hemşirenin, sadece kapı önünde ayakta bekleyenlerin duyabileceği bir ses tonuyla hastaları çağırdığını işittim. Hemşire hanım tenezzül edip sesini duyurmak için dışarı çıkmak bir kenara, ayağa bile kalkmıyordu. Bizler orada sıra beklerken biraz önce doktorun tanıdığı beyle gelen torpilli hasta hanım, hepimizden önce muayeneye alındı ve biz sadece beklemekle yetindik…

Bu sürecin sonunda muayene sırası bana geldi ve daha önce şikayet etmiş, mimlenmiş bir hasta olarak odaya girdim. Doktor görevine yakışmayacak lakayt bir şekilde şikayetimi sordu ve beni röntgene gönderdi. Doktor hemşiresiyle olan cıvık tavırları ağzında çiğnediği şakır şakır çikletle doktordan beklenmeyecek bir seviyesizlik içinde ve hastaya saygı denen şeyden bihaberdi. Röntgen sonrası doktorun değerlendirmesini beklerken doktor ve hemşire hanım “Doktorun işi var, biraz bekleyin.” diyerek polikliniği terk ettiler. 15-20 dak. sonra başka bir hemşire doktorun çarpıntısı olduğunu söyleyerek bizi vardiya doktoruna yönlendirdi. Bu doktorda kendi hastaları olduğu için bize bakamayacağını söyledi ve biz 2 saatlik beklemenin sonunda ortada öylece kaldık.

Akabinde daha fazla dayanamayıp hasta haklarına gittim. Beni oradan başhekim yardımcısına gönderdiler. Yönlendirildiğim başhekim yardımcısı yerinde olmadığından, nöbetçi başhekim yardımcısına, oradan da yine başladığım noktaya hasta hakları bölümüne yönlendirildim. Hastane de geçirdiğim zaman, ev de bekleyen çocuğum, okuldan almam gereken diğer çocuğum ve evimin hastaneye olan uzaklığı ile ben saatlerce hastane içinde boşa zaman geçirdim. Nihayet hasta haklarındaki görevli beni dinledi, ilgili bölümü arayarak benim sonuç almak istediğimi ve mağduriyetimi bildirdi. (O gün o hastaneden şikayetimle ilgili sonuç almadan oradan ayrılmayacağımı ve sinirden beynimin nasıl kaynadığını görevli de fark etti.) Ben tekrar ilk gittiğim Ahmet beyin (!) muayenehanesine geldim, doktorum sapasağlam yerinde oturuyordu. Ekranda şöyle bir röntgenime baktı ve iki ilaç yazıp beni gönderdi. Ayağımın ağrısından dolayı gittiğim doktordan bırakın muayeneyi, çorabımı bile çıkarmadan – o esnada saat dörde geliyordu – evime doğru yola çıktım.

Ahmet bey (!) doktorluk mesleğinin inceliklerinden bihaber, saygısız, hemşiresiyle arasındaki rahatsız edici samimiyetiyle, yirmi yıl önceki sağlık sistemimize ait zavallı bir doktor olarak zihnimde yer etti. Bu bey hakkında mutlaka işlem yapılmasını istiyorum ki, Türkiye de hala, bizim paramızla görevlerini devam ettiren, bu tür devlet personelini artık görmek istemiyoruz. 

 

İlgilerinize sunar teşekkür ederim.

Reklamlar

… Hastanesinde Bir Gün…’ için 11 yanıt

 1. Ne yorum yapacagimi sasirdim ve yaziyi okurken kendim yasamis gibi streslendim. Hakkini bu derece araman elbette cok hos ama Turkiyede bu sistemin boyle oldugunu dusunursek ki yazin Turkiede beyim icin gittigimiz hastanede bizimde onumuze sekreterin akrabasi alinmis kimse hicbirsey diyememisti. Boyle seyler ne zaman nasil degisir bilmiyorum ama daha coook ekmek yememiz gerektigi kesin ‘esit insan haklarinin’oturmasi icin onu biliyorum. Insana saygiyi birak insanin kendi gorevine birazcik saygisi olmasi lazim. Ne diyelim yinede ‘umit var olmak lazim’…

 2. Gecmis olsun cnm,hem ağrın var hem de ilgi yok.Insanlarımız niye bu kadar duyarsız saglık bu başka birşeye benzemiyor ki?
  Bakalım ilaçlar bir ise yariycak mı?Allahım şifa versin cnm.
  Bu yaptığın şikayet ise yarar umarım,zaten kimse ses cikarmadigi için bunlar böyle istediği gibi oynaşiyorlar.
  Allah hepimizin yardımcısı olsun.

 3. Hayırlı cumalar Lavantincim,
  Seni tebrik ediyorum. Bu gibi durumlarda ben de susmayıp gerekeni yapmayı tercih edenlerdenim. Bunu bilen bazı yakınlarım da bana “sen halledersin, bi ilgileniver” diyorlar. Oysa herkes bu işlerin üzerine düşüp hakkını arasa şimdiye dek her şey daha farklı olabilirdi.

 4. Hiç üşenmeden okudum hemen yazını ve dedim ki Lavantin yurtdışından döndüğü için pişman olmaz inşallah bu sağlık sektörünün dibe çökmüşlüğünden dolayı…

  Geçmiş olsun,acil şifalar olsun Lavantin…

 5. Evvele gecmis olsun sevgili kardesim,
  Hem ayagindaki problemden dolayi, hem de yasadigin bu olumsuz olaydan dolayi.

  Maalesef yazini hayretlerle okuyamadim. Kimmis bu insanlar, nerde gorulmus bu uygulama diyemedim, ne aci degil mi? Zira senin de bahsettigin gibi, biz neler gorduk neleeeer, millet olarak alismisiz buna. Hem bu uygulamalara, hem de sen o noktaya getirmemissin masallah ama, sonucunda kavga doguse. Bunlarsiz hayati dusunmek bile zor vatanda. Maalesef…

  Insallah sikayetin dikkate alinir ve ins. geregi yapilir ve ins. bu yazin pek cok saglik gorevlisine ulasir da biraz olsun insafa gelirler. (Vazifesini geregince yapanlar elbette bu sozun muhatabi olamaz)

  Hayirli cumalar…

 6. selamun aleykum

  yurt disinda bazi doktorlar hastaya biraz sert davransa nasil bunaliyoruz,olmazsa sikayet ediyoruz.esim eski ev doktorumuzla arasinda gecen husumetten dolayi sikayet etmis,sikayeti dikkate alinmis ve ev doktoru ozur dilemisti.ya turkiyede.icim oyle burukki,kendi vatanimizda multeci muamelesi gormemize dayanamiyorum.her konuda canimiz cok ucuz.doktorun adi dikkatimi cekti.efendimizin isimlerinden olan ve Ondan bihaber yasayan zavallilardan birisiymis.birileri padisah gibi yasarken,vatandas niye hak ettigi muameleyi gormez anlayamiyorum!

  rabbim yardimcin olsun.en cokta cocuklarini merak ettim.cocugunu okuldan kim aldi?evdeki kuzun ne yapti?ayagin nasil oldu?

  rabbim sifa versin.rabbime emanetsin.

 7. Sevgili Esin, alakan icin Allah razi olsun. O gün cocugu almak icin kili kilina yetistim. Ben okula varamadan zil calmistim ama yolda karsilastim. Ayagim hala agriyor ve doktora güvenmedigim icin recetesini de yaptirmadim. Agri devam ederse bir firsatini bulup özel bir hastaneye gitmeyi düsünüyorum. Yani bizim sigortaya ödedigimiz paralar bosa gidiyor!

 8. Bu doktorlardan kaynaklanan bir sorun değil, ‘sistemden’ kaynaklanan bir sorundur.Doktor başına düşen hasta sayısı günlük olarak 100 dür.8 saat mesaisi olan bir doktor 100 hastaya bakması gerektiği için, 100’ü 480 ‘e bölersek 2 dakika yapar.(ortalama 2 dk)
  2 dk zamandan fazla ayıramıyor hastalarına.Kapıdaki elektronik aksam bozulunca doktor ne yapacak hastayı bırakıp tamirmi edecek
  Yada gidip başhekimimi çağıracak sizce.Her hastahanede teknik servis olmalıdır.Özel hastahanelerde var.2 sene çalıştığım için biliyorum.Ama devlet hastanelerinde yok.Eğer sistem insan odaklı ve kalite amaçlı olursa kimse yıpranmaz.Ne doktor,ne hemşire,ne de hasta ama sistemin odak noktası insan değildir.Sistemin asıl amacı çözümsüzlüktür.Aymazlıktır.İnsanları suçlamayın sistemi
  suçlayın lütfen.o doktorun yerinde olmadan bilemezsiniz.

 9. Esra hanim, doktorun bozuk sıstemı tamır etmesı kulaga komık gelıyor. Bu tür sorunlar her yerde olabilir, ancak o durumda hemşire hanımın (!) bir zahmet iki adım atarak kapı önüne çıkıp hastalara seslenmesi beklenir. Doktorun durumunu elbette özümseyebiliyorum ama gerçek ve yapay, ilgi ve ilgisizliğide pekala anlayabilirim. Daha önce hiç mi devlet doktoru görmedik!

 10. Canım o kadar çok başıma geldiki benzer durumlar zannediyorum bu bizim kıyafetimizden kaynaklanıyor..Bırak devlet hastanelerini ben gittiğim özel doktorlarda da bu durumla karşılaşıyorum.Oğlumu götürdüğüm diş kliniğindeki doktor hafta içi dolu olduğunu söyledi bende çocuğun dişinin ağrıdığını bir hafta dayanamayacağını söyledim bana ne dese beğenirsin çürütmeseydiniz.Dişi çürümese sen nerden ekmek yiyeceksin a beyinsiz demek gerekirdi ki sadece şikayet etmekle yetindim.
  Yine özel hastanede sırada beklerken hemşire hanım dışardan kapıyı kitledi ve 10 dk sonra geldi kapıyı açtı meğer sigara molası vermiş beyimiz, içersi duman..Be adam öğle tatilinde yap ne yapıyorsan yada bir boşluk oluştur randövü sisteminde..ah..ah..

  Neyse canım , bu beyin ve ön yargıyla bu sistem düzelmez ye kürküm ye dünyası..Örtülüye ,çarşaflıya ne gözle bakıyorlarsa Allah ıslah etsin bunları..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s