Cuma Yazıları / Kim Bu Sultan?..

 Bütün Muhammet ümmetinin cuması mübarek olsun.  Geçen hafta “Kim Bu Sultan?” yazısına sağolsun arkadaşlardan cevaplar geldi. Ne güzel ki, tüm cevaplar doğruydu… Cevap veren arkadaşlarımı tebrik ediyorum. Bunları bizler bilip de gelecek nesillere aktarmaz isek,  çocuklarımız başarılı devlet adamı olarak Amerikan filmlerindeki başkanları görmeye devam edecek!..

Geçen haftaki yazının devamı aşağıda, okumadan geçmeyin…

 • Peygamberimize, dinimize veya Osmanlıya hakaret içeren oyunları kaldırtan kendisidir.(Fransa-İngiltere-Roma-ABD) (Bir piyes için bile Alman İmparatorunu devreye sokmuştur.)
 • ABD’nin Erzurum’da konsolosluk açmasını reddeden, İzmir limanına izinsiz girmeye kalkan ABD savaş gemisini top ateşine tutturan…
 • İstanbul boğazı için iki köprü projesi çizdiren… (bir tanesi tam bu günkü Fatih S.M. köprüsünün bulunduğu mevkidedir)
 • Darülaceze yaptırıp içine sinagog, kilise ve cami koydurmuştur.
 • Çocuk hastanesi (Şişli Etfal [çocuklar] Hastanesi) açtıran…
 • Kendisine “Allah’ın belası”diyen Namık Kemal’i Rodos ve Sakız adası valiliklerine atayan, parasını cebinden ödediği yerde kabir yaptırtan…
 • Posta ve Telgraf teşkilatını kurduran yine kendisidir.(Sirkeci Büyük Postane binası..)
 • Öğretmen yetiştirmek için okullar yaptıran… (32 tane) (ör. şimdiki adı ile Bursa Çelebi Mehmet okulu)
 • Kız Öğretmen Okullu açan… (Daarül Malumat)
 • Cami yaptırdığı her köyde birde ilkokul yaptıran (Mesela sadece Sivas’taki ilkokul sayısı 1637), okuma yazma oranının 5 kat arttıran… (1900 yılında ilkokul sayısı 29.130’u bulmuştu, sadece Anadolu’da 14 bin ilkokul vardı)
 • Orta okul (Rüşdiye)sayısı 619’a çıktı, Fransızca dersleri konuldu…
 • Lise eğitimi için İdadiler açan… (109 tane) (İstanbul Erkek-Kabataş Lisesi..)
 • İstanbul’da Darülfünün (Üniversite) açan, Dünyanın ilk Dişçilik okulunu kuran…
 • Ayrıca Abdülhamit iki tane denizaltı siparişi vermiştir. Zaten bu pek şaşırılacak bir olay değildi zira, en önde gelen mucitlerden üçü General Berdan, General Wallace ve Williams’ın uğrak yeri İstanbul’du. Nordenfelt adlı silah fabrikatöründen sipariş edilen ilk deniz altıya “Abdülhamit” adı verilmişti. 1887 yılında parçaları Taşkızak tersanesinde birleştirilmişti. İlk testler Haliçte yapılmış fakat denizaltı suyun hemen altında gidiyor ama tamamen batmıyordu. Bunun üzerine Garett çağrıldı ve Abdülhamit bunca ödediği paraların karşılığını alamadığından hoşnutsuz bir halde sorunun hemen giderilmesini istiyordu.
 • İkinci denizaltı 1887 de tamamlanıp 1888 de suya indirilmişti. Bu denizaltıya da “Abdülmecit” adı konmuştur. Bu iki denizaltı Haliçten Sarayburnuna oradan da İzmit Körfezine götürülmüştür. Gerek dalma, gerek torpido, gerek seyir testleri yapılmış ve iş sözleşmesi tamamlanmış oldu. Böylece ilk torpido atan dünyanın ilk denizaltısı “Abdülmecid” olmuştur.
 • Ayrıca Deniz Mühendis Okulu, Askeri Tıp Okulu, (GATA’nın atası) Kuleli Askeri okulu, Mekteb-i Harbiyeler, (Harp Okulları yani) Askeri Baytar Okulu, Kurmay Okulu, Mekteb-i Mülkiye, (Siyasal Bilgiler Fak.) Mekteb-i Tıbbıye-i, (Marmara Ünv.Tıp Fak.) Mekteb-i Hukuk, Ziraat ve Baytar Mektebi, Hendese-i Mülkiye, (Yüksek mühendis okulu), Daarül Muallim-i Adliye, (Yüksek Adalet Okulu) Maliye-i Mekteb-i Ali, (Yüksek Ticaret Okulu) Ticaret-i Bahriye, (Deniz Ticaret Okulu) Sanayi-i Nefise Mektebi, (Güzel sanatlar fak.) Hamidiye Ticaret Mektebi, (İktisadi ve Ticari ilimler akademisi) Aşiret Mektebi, (Osmanlılık fikrini yaymak için) Bursa’da İpek böcekçiliği okulu, Dilsiz ve Âmâ Okulu, Bağcılık ve Aşıcılık Okulu, Orman ve Madencilik Okulu, Polis Okulu onun tarafından kurulmuştur.
 • Unutmadan bide Ankara’da Çoban Okulu var..

TANIYAMADINIZ MI?

ani neredeyse bütün sözde aydınların sövdüğü, öğretmenlerimizin kendi ideolojik yaklaşımı ile anlattığı, baskı yapıyor diyerek, o dönemin şartlarını bile düşünmekten aciz olan insanların sevmediği.. (Neden kimse 1925’deki Takrir-i Sükun Kanununu ile bütün muhaliflerin susturulduğunu düşünmez? Bu dönemde hükumet veya mahkeme kararıyla pek çok yayın organı kapatıldı, özellikle sağ yayınlar tamamen yer altına itilmişti. Ya da İsmet İnönü döneminde 44 gazete kapama emri verildiğini. Yakub Kadri’nin “İsmet Paşa bir polis devleti kurdu dediğini.”düşünmeyiz; çünkü o kişilere karşı körü körüne yargılarımız yoktur, at gözlüğü ile değil o dönemin şartlarına göre bakarız tarihe.

İngilizlerin oyunu, İttihatçıların tertibi ile “Din elden gidiyor!” gibi komik bir gerekçe ile 31 Mart vakasına maruz bırakılan,

1895-96’da Doğu Anadolu’da Ermeniler tarafından kurulmak istenen devleti, Hamidiye Alayları ile bastıran, bu sebeple Fransız tarihçi tarafından Kızıl Sultan diye isimlendirilen, ABDULHAMİD’dir..

Ruhuna Fatiha’larımızı eksik etmeyelim..

Düzenlenmiş alıntıdır…

Reklamlar

Cuma Yazıları / Kim Bu Sultan?..” için bir yanıt

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s