Cuma Yazıları / Üç Çuval Yeniçeri Kıyafeti

Tüm inananların cuması mübarek olsun.  Bu cuma yine şanlı tarihimizin altın sayfalarından güzel bir yazı paylaşacağım. İnsan geçmişe bakınca Kur’an’ı Kerimden uzaklaştıkça bu dünya da da nasıl bir zillete düştüğümüzü düşünmeden edemiyor.

19.yüzyılda Almanya’nın Mülheim şehrindeki Ren nehrinin bir yakasında Almanlar, öbür yakasında da Fransızlar oturuyordu.

Fransızlar, her sene nehrin Almanlar’daki kısmına geçip mahsulün tümünü toplayıp götürüyorlardı.

O sıralar, birliğini temin edemeyen güçsüz Almanlar ise buna fazla ses çıkaramıyorlardı tabiî. Her sene böyle olunca çareyi Osmanlı Sultanına durumu yazıp, imdat istemekte bulurlar.

Mektupta şöyle denmektedir:

“Fransızlar her sene bize zulmediyor, mahsulümüzü elimizden alıyorlar. Siz ki, dünyaya adalet dağıtan bir imparatorluğun sultanı, İslamiyet’in de halifesisiniz. Bizi şu zulümden kurtarın. Asker gönderin. Ürünlerimizi bu sene olsun toplama imkanı sağlayın.”

Çöküş faslına girildiği bir zamana denk gelen yardım isteğini inceleyen padişah asker göndermeyi mümkün ve gerekli görmez; yalnızca asker elbisesi göndermeyi kâfi bulur ve cevabı bir mektupla beraber içi askeri elbise dolu üç çuval yollanır. Şaşkına dönen Almanlar, çuvalı alıp mektubu okurlar:

“Fransızlar korkak ademlerdir. Onlara yeniçeri göndermemize gerek yoktur. Yeniçerimizin kıyafetini görmeleri kâfidir.

Çuval içindeki Osmanlı askerinin elbiselerini adamlarınıza giydirin. Mahsul zamanı, nehrin görülecek yerlerinde dolaştırın. Karşıdan gören Fransızlar için bu kâfidir.”

Bağ bahçe sahipleri hemen Osmanlı askerinin kıyafetini kapışırlar. Hasat vakti büyük bir heyecanla yeniçeri kıyafetinde, nehir kıyısında dolaşmaya başlarlar.

Ertesi gün, karşıdan gelen haber, Almanlar’ın sevinç çığlıkları atmalarına sebep olur:

“Osmanlılar’dan imdat geldiğini düşünen Fransızlar, korkudan köylerini de terk ederek iç kısımlara doğru kaçmaktalar. Mahsulünüzü rahatça toplayabilirsiniz. Zulüm sona ermiştir.”

Bu olay, Mülheimli’lerin gönüllerin de taht kurmuştur. Giydikleri yeniçeri kıyafetlerini, daha sonra Mülheim’a bağlı Karlsruhe müzesine koyup ziyarete açarlar.

Şehrin en yüksek binasına da Osmanlı bayrağı asarlar. Ayrıca, halen olayın yıl dönümünde de şehirde bir karnaval düzenleyip hadiseyi temsilen kutlarlar.

Bu olay Osmanlı’nın sadece bir yeniçeri kıyafetiyle Almanlar’ı Fransızlar’ın elinden ve talanından nasıl kurtardığını gösteren maziden elmas bir tablo olarak kalmaktadır.

Reklamlar

Cuma Yazıları / Üç Çuval Yeniçeri Kıyafeti’ için 2 yanıt

 1. Sa canim,

  yine iyilesmeyi bilmeyen yaram kaniyor.

  Allah Rasulü (asm) buyuruyor:
  ” Ümmetimin sonunda bir takim kadinlar peydah olur ki, erkekler gibi egere binerler ve mescidin kapisinda inerler. Onlar giyinik ciplaklardir. Baslarinida zaif devenin hörgücü gibi yaptirirlar. Bunlari te`lin (lanetleyin) edin. Zira onlar melundurlar. Eger sizden sonra gelecek ümmet olsaydi, bunlarda o gelecek ümmete cariye olurlardi. Nasilki sizden evvelki ümmetlerin kadinlarinin sizlere cariye olduklari gibi”
  Hz. Ibni Amr ra.

  Yazdigin bu “Elmas Tabloyu” her dinledigimde, okudugumda bu Hadis-i Serif aklima gelir ve icim yanar……………

  Koskoca Osmanli torunlari bugün o ciglik atanlarin kölesi!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Anlayana sivrisinek saz, anlamayana davul zurna az………!!!!!!!!

  Yara deriiin, yara büyük….

  Mevlam muinimiz olsun.

  Sa

 2. Bu olayi Karlsruhe de bir seminere katilan esim sehir turu sirasinda Alman rehber den dinlemis.Duyunca nasil gögsüm kabarmisti.Keske bütün almanlar bilse bugün kücümsedikleri Türklerin gecmisdeki kahramanliklarini.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s