Efendimizden Kurban Sünnetleri…

Tüm dost ve takipçilerimin Kurban bayramını yürekten kutlarım.  Kurbanın kelime anlamı  yakınlaşma, yaklaşma yani Allah’a yakınlaşmadır. Bu manayı eğlenceye ve bol bol yemeye yakınlaşma olarak algılamayacağımız bir bayram diliyorum…  Hayırlı cumalar…

“Ey Allah’ın Resulü dediler, bayram günü kesilen şu kurban nedir?”

“Bu babanız İbrahim aleyhisselâm’ın sünnetidir” buyurdular Ashab: “Pekiyi, kurban kesmede bize ne gibi sevap var ey Allah ‘ın Resulü!” dediler

“Kurbanın her bir kılı için bir sevap” buyurdular Ashab tekrar: “(Kesilen kurban, koyun kuzu gibi) yünlü ise ey Allah’ın Resûlü (sevap nasıl olacak)?” diye sordular Aleyhissalâtü vesselam: “Yünün her bir kılı için de bir sevap var!” buyurdular.”

Hangi hayvan daha efdal?

Merak ediyoruz acaba hangi hayvanı kesmek daha efdal, deve mi, sığır mı, keçi mi, koyun mu? Cevabı bize Ebu Ümâme (radıyallahu anh) veriyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) buyurdular ki: “Kurbanlığın en hayırlısı (boynuzlu) koçtur.

Hangi hayvanlar  kesilmez!

 “Kurbanlıklarda körlüğü belli olan kör, hastalığı açıkça belli olan hasta, (yürümeye mâni olacak derecede) topallığı açık ola topal, iliği kurumuş zayıf hayvanın kurban edilmesi caiz değildir.

“Hz Ali (radıyallahu anh) de şunları ekliyor: “Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm), (kurbanlık olarak keseceğimiz hayvanın) göz ve kulaklarına dikkat etmemizi, “Kulağı önden delinmişi veya arkadan delinmişi veya ortadan yarılmışı veya yuvarlak delinmişi kurban yapmayın” diye emretti.”

Bayram namazından evvel…

İbn-i Abbas (RA) Allah Resulunun(ASM) hem Ramazan bayramında hem de Kurban bayramında namazdan evvel gusletmeyi adet edindiğini söylüyor bize.

Namazdan evvel kurban kesenler:

Bazı kimseler kurbanlarını Bayram namazından evvel kesmişler Habib-i Zişan uyarıyor: “Namazdan önce kurban kesmiş olan (bilsin ki, kestiği kurban değildir, ailesine et takdim etmiştir), yeniden kessin!”(12)

Efendimizin bir adeti:

 Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm), Ramazan bayramı namazında bir şeyler yemeden çıkmaz Kurban bayramında ise, namazdan dönünceye kadar bir şey yemez

Kurbanlıklara merhamet konusunda Efendimiz buyuruyor ki:

 “Allah Teala her şeye güzellikle, iyilikle muamele edilmesini emreder Öldürdüğünüz zaman işkence etmeden öldürün Hayvanları kestiğinizde zahmet vermeden güzelce kesiniz Biriniz hayvanı boğazlayacağı zaman bıçağını iyice keskin etsin, hayvana kolaylık göstersin”

***İbn-i Abbas da diyor ki; “Bir adam koyunu yatırmış, bıçağını keskin ediyordu Resulullah ona “Hayvanı iki defa mı öldürmek istiyorsun? Bıçağını onu yatırmadan önce keskin etsen olmaz mıydı?” dedi.

*** Abdullah İbni Ömer anlatıyor: “Rasûlullah Aleyhissalâtü vesselâm bıçakların bilenmesini ve hayvanlara gösterilmemesini emretti ve şu tenbihte bulundu: “Biriniz hayvan boğazlayınca boğazlamayı hızlı yapsın.”

*** Ebu Said el-Hudrî radıyallahu anh anlatıyor: “Resulullah Aleyhissalâtü vesselâm’a koyunu kulağından tutarak yeden bir adam uğradı Aleyhissalâtü vesselâm hemen müdahale ederek: ‘Hayvanın kulağını bırak da boynunun kenarından tut!’ buyurdular.”

Reklamlar

Efendimizden Kurban Sünnetleri…’ için 8 yanıt

  1. Kurban Bayramınızın hayırlara vesile olmasını dilerim. Bayram çikolatanızı almanız için bloguma beklerim. Sevgiler,Funda

  2. Bayramın mübarek olsun canım arkadaşım,Rabbim daha nice bayramlara hayırlarla ulaştırsın inşaallah.Aşağıdaki peykeke bayıldım ellerin dert görmesin…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s