Ezogelin Çorbası

  Ezogelin çorbası annemin yaptığı tek mercimek çorbasıydı.  Aslında adının Ezogelin çorbası olduğunu da sonradan öğrendim.  Eminim bu çorbanın hikayesini merak eden çoktur. Bu akşam sofralarınızı ezogelin çorbasızla süsleyin eve hikayesini de anlatarak afiyetle yiyin…

Ayrıca Ezo Gelin çorbasının yapıla gelen başka çeşitleri de var. Annemin en çok çorbanın üzerine  nane yerine  üzerine güzelce kavrulmuş soğan dökerdi. Ya da pirinç yerine bulgur veya her ikisini de kullanabilirsiniz.

  Asıl adı “Zöhre” olan Ezo Gelin, 1909´da Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinin Uruş köyünde doğdu. Ezo, erken gençliğinden itibaren, güzelliğiyle dikkatleri üzerinde topluyordu. O kadar ki; düğünlerde gözler, gelinden çok onun üzerinde gezinirdi. Ezo´nun güzelliği söyleyen dillere söylence olurken, Barak ovasında bir genç adamın adı dillerde dolaşır olmuştu. Bu komşu Beledin köyünden, “Şitto” Hanefi Açıkgöz´dü. Şitto´nun bağlaması, akarsulara “Siz şırıldamayın, ben şırıldayım”; sesi de bülbüllere, “Siz şakımayın, ben şakıyayım” diyen cinstendi.
Çağırıldıkları bir düyünde ilk kez birbirlerini gördü Ezo ile Şitto… Şitto bu olayın akabinde, Ezo´ya dünür yolladı, ala ala “düşünelim” cevabı aldı.

Yine eşin dostun araya girmesiyle, Ezo Şitto’ya çatıldı. “Ele gelin gelir, bize kalın gelir” demişler. Bu evlenmede Şitto´ya kalın (başlık) da gelmeyecekti. Çünkü Şitto Ezo´yu almasına karşılık, Ezo’nun ağabeyi Zeynel’e halası Hazik’i verecekti. Alan razı veren razı…

Güzün ortanca ayında iki düğün birden kuruldu. Şitto´yla Ezo´nun düğünü Beledin köyünde; Zeynel’le Hazik’in düğünü Uruş’ta kuruldu. Bu demektir ki iki köyde iki mutlu yuva kuruldu.
Şitto ile Ezo, sizlere layık mutlu bir yaşamı sürdürüyordu. Ağızlarının tadı yerindeydi yani.

Gel gelelim, mutlulukları göze geldi. Daha doğrusu aralarına ara bozucular girdi. Yemediler-içmediler, dedikodu yaptılar. Hatta kendileri söz uydurup getirdiler, götürdüler… Bir harman sonu evlenmişlerdi; ikinci harman sonuna dek birlikte yaşayamadılar.

Efsanesel güzel Ezo, Şitto Hanefi´den ayrıldıktan sonra altı yıl dul kaldı. Yörenin ağız birliği etmişcesine anlattıklarına göre Ezo, bu süre boyunca daha bir serpildi, daha bir güzelleşti. Öyle ki görenin gözü kalırdı. Genç-yaşlı, zengin-fakir, nice talibi çıktı Ezo’nun.
Ezo tam altı yıl, evlenme önerilerini geri çevirdi. Sonunda, ailesinin de ısrarı üzerine, kendisine genç kızlığından beri talip olan Teyze oğlu Memey’le evlenmeye razı lodu. Türkmen oymağından olan Memey Suriye’nin, Calabrus ilçesinin Türkiye sınırına yakın Kozbaş köyünde oturuyordu. Ezo 1936 yılının güzünde Uruş’tan Kozbaş’a gelin gitti. Bu evliliği de değişik töresine göre olmuş;  onu alan Memey, bacısı Selvi’yi, Ezo’nun ağabeyi Zeynel Bozgedik’e vermişti. Ezo’nun ikinci kocasıyla geçimi yerindeydi. Ne var ki “gurbet” denilen bir ateş yüreğini yakıyordu da. Yakınları onun “Vara öleyim, tek yurdumda kalayım” dediğini anlatırlar. Ezo bir de “göreceksiniz bu gurbetlik beni öldürecek” der ve öldüğünde, hiç olmazsa Türkiye´yi görecek bir yere gömülmesini dilerdi. Dediği de oldu. Suriye´ye gidişinin yirminci yılında, 1956 güzünde Ezo yatağa düştü. Hastalığının ince hastalık (verem) olduğunu, herkes gibi kendisi de biliyordu. Ve Ezo Gelin güz yağmurlarının düştüğü bir Cuma, yatsı vakti son soluğunu soludu. Eşi ve yakınları, vasiyetini dikkate alarak  onu; arasıra tepesine çıkıp yaşlı gözlerle Türkiye’yi seyrettiği Bozhöyük’ün en yüksek noktasına gömdüler.

Öyküleriyle Halk Türküleri – Hamdi Tanses  (Hikaye, Barak ovası köylülerinden, Cemil Cahit Güzelbey’den, Gaziantep Kültür Derneği Başkanı Hulusi Yetkin’den ve Mehmet Solmaz’ın “Ezo Gelin” adlı kitabından derlenmiştir.) 

Ezo Gelin’in  çorbayla bağlantısını henüz ben de anlamadım ama tv de filmini mutlaka izlemişsinizdir, oradan bağlantı kurabiliriz belki.:) 

baglanti kurabiliriz belki.:) 

bild-0971

 Malzemeleri:

 • 1 bardak kırmızı mercimek
 • Yarım bardaktan daha az pirinç
 • 1 baş kuru soğan
 • 1 tatlı kaşığı karışık salça
 • 2-3 diş sarımsak
 • Zeytinyağı veya tereyağı
 • Pul biber,  karabiber ve tuz

Yapılışı:

 • Yıkanan mercimek ve pirinç 5-6 bardak suyla ocağın üzerine konur.
 • Gerektikçe köpükleri alınır ve salçası ilave edilip yumuşayana kadar pişirilir.
 • Çorba pişmeye yakın soğan kıyılır ve zeytinyağında kısık ateşte yumuşayana kadar kavrulur.
 • Kavrulan soğana nane ve pul biber atılır ve kokusu çıkana kadar çevrilir.
 •  Tuzu katılıp sıcak yağ çorbanın üzerine dökülür.
 • Sarımsak kıyılıp çorbaya ilave edilir ve sıcacık  servis yapılır.
Reklamlar

Ezogelin Çorbası’ için 9 yanıt

 1. tevafuga bak; lavantıncım bende dun bu corbadan yaptım acaba hıkayesı nedır dıye dusunerek:)cok severız bu corbayı,ben sebzeli versıyonunu yaptım:)ama hıkayesını boyle bılmıyordum,fılmını ızlemedım ama ben cok sevdıgı esıyle evlenmesınden sonra esının askere gıttıgını ve bıdaha gelmedıgını bunun uzerıne ezonun kaynına verılmesı uzere ıntıhar ettıgını zannedıyordum:)v bu corbada ezonun en cok yaptıgı corbaymıs..tabıı ozamanlar bu kadar çeşit nerdeeeeee tabııkı meshur olur bu corba:D:D

  ellerınesaglık amma uzatmısım lafı…sevgıler…

 2. Estagfurullah Saliha, hos sohbet her daim hostur…

  Hikayesi filminde cook baska anlatiliyor ama getrcegi megerse bu imis…:)
  Ben de bazan sebzeli yapiyorum.
  Sevgiler canim…

 3. Ya tvde filmi çok farklıydı bize yutturmuşlar mı yıllarca 🙂 Neyse öğrendiğim iyi oldu canım, ellerine sağlık miss gibi çorbanın kokusu sanki buralara kadar geldi.

 4. Zeynep, Naile, gercekten bize yutturmuslar…:)
  Yillerca hepimiz askerdeyken kayniyla evlenen kadia ezogelin dedik…

  Ikinize de sevgilerimi gönderiyorum…

 5. canım ya ammada uzunmuş hikayesi ama bende çok severim bu çorbayı b arada itiraf ediyorum hikayeyi okumadım:)) ellerie sağlık arkadaşım SELAMETLE

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s