Cuma Yazıları – Hz. Osman'ın Dehası ve Boykotun Kazancı

Cumanız hayırlı ve bereketli olsun…

Peygamber efendimizin Medine’ye hicretiyle birlikte onları bekleyen büyük sorunlardan biride su sorunu idi.  Medine halkı içme sularının önemli bir bölümünü Yahudi bir tüccara ait olan Rume kuyusundan sağlıyordu. Ve kuyunun sahibi olan Rumetü’l-Gifari ismindeki  Yahudi tüccar, bu suyu Araplara oldukça yüksek bir fiyatla  satıyordu. Medine ticaretini elinde bulunduran Yahudiler, o zamanın şartlarıyla Araplara hayatın her alanında yaşam hakkı tanımıyor onları özellikle gelir getiren ticari sahalardan  geri tutmaya çalışıyorlardı.  Bir anlam da Medine pazarı tamamen onların elindeydi.

Efendimiz (S.A.V.) Müslümanların kimseye bağımlı olmadan yaşamaları gerektiğini biliyordu. Ticari iplerin Yahudilerin elinde olduğu sürece onların Müslümanları yönlendirmeleri de devam edecekti.

Efendimiz (S.A.V.) bir gün Mescid-i Nebevi’de “Kim cennet karşılığında bize Rume kuyusunu satın alacak?” dedi. Hz. Osman bu göreve gözü kapalı atıldı. Mükafatı büyük olan bu görev gereği Rume kuyusuna gitti ve Rumetü’l-Gifari’ ye kuyusunu satın almak istediğini ve değerini sordu.  Yahudi tüccar bunu fırsat bilerek kuyunun değerinin  -hemen hemen iki katı olan bir rakam-  50.000 dirhem olduğunu söyledi. Hz. Osman 100.00 dirhem bile vermeye razıydı ama bunun İslama hizmet için bile olsa israf olacağını biliyordu. ( Hem İslam bayrağını açıp hem de lüks yaşantıdan vazgeçemeyenlerin kulakları çınlasın!) İsra suresi 27. ayetinde Rabbimiz israf edenlere ” İhvane’ş-Şeyatin ( Şeytanların kardeşleri) demekteydi.

Hz. Osman kalbindeki heyecana gem vurarak muhteşem ticari dehasını ortaya koyup Yahudi tüccara:  ” Gel sen bu kuyunun tamamını satma, işletim hakkının yarısını bana sat. Bir gün ben işleteyim diğer gün sen işlet.” dedi. Bu teklif Yahudi tüccarın çok hoşuna gitti, çünkü hem kuyusu elinden gitmeyecek kuyudan para kazanmaya devam edecek,  hem de eline toplu bir para geçecekti. Tekrar pazarlık yaptılar ve Hz. Osman Yahudi tüccarın 25.000 dirhem olan teklifini 20.000 dirheme, sonra da 12.000  dirheme bağlayarak kuyunun yarı işletim hakkını satın aldı.

Hemen mescide giderek kuyuyu nasıl aldığını anlattı ve Müslümanların kesinlikle kullanma hakkının kendilerinde olduğu gün kuyuyu kullanmalarını ve hiç bir şekilde Yahudi tüccardan para karşılığı su almamalarını tembih etti. Bu durumda Müslümanlar Yahudi tüccarın gününde bir anlamda boykot edecekler ve amel birliğiyle bu işi hayırla sonlandıracaklardı.

Yahudi Tüccar birkaç gün sonra kuyunun Araplardan gelen kazancının kesildiğini ve gelen giden olmadığını görünce düştüğü durumu fark etti ve Hz. Osman’a giderek kuyunun tamamını satmak istediğini söyledi. Bu kez kozlar Hz. Osman’ da idi ve o da makul bir fiyat karşılığında alabileceğini söyledi. Yahudi tüccar  Kuyunun yarısı için  diğer yarısının değeri olan 12.000 dirhemi isteyince Hz. Osman bu fiyatı çok buldu.  8.000 dirhemden fazla vermeyeceğini söyleyince  muhatabı mecbur kalarak kuyunun tamamını ona sattı.

Posted by admin on Mart 20th, 2009 | Edit

Reklamlar

Cuma Yazıları – Hz. Osman'ın Dehası ve Boykotun Kazancı’ için 3 yanıt

  1. Hayırlı cumalar Lavantin!
    İslamda siyaset var görüldüğü üzere… fakat; müslümanların islamda siyeset var deyince bunu partizanlık olarak algılamaları yanlış. Müslüman uyanım ve akıllı olmalı, ama sla gafil olmamalı.

  2. Kur’anı kerimde, insanı imana götüren 3 ana yol zikr edilmektedir;İnsanın iç dünyası,dış dünya ve insanoğlunun geçirmiş olduğu tarihi tecrübe.İç dunyaya ve dış dunyaya eğilip Allahın varlığını algılamak bir yana,Kur’anı kerımde ve hadislerde belirtilen tarihi tecrübeyle Rabbımızı bulmak bu hadisle de ne güzel anlaşılıyor lavantıncım.Ellerine kollarına saglık Aç ruhuma sonsuz şifa verdın ..

    sevgılerımle…

  3. çok güzel bi olay işte böyle olmak gerekir.özellkle şu ifadeyi çok beğendim.
    ( Hem islam bayarağını açıp hem de lüks yaşantıdan vazgeçemeyenlerin kulakları çınlasın!)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s