Evde Peynir Nasıl Yapılır? Mayalı ve Mayasız Peynir Yapımı…

Uzun araştırmalarım ve denemelerim sonucunda peynir yapımıyla ilgili bana yetecek kadar bilgi sahibi oldum sayılır. İnternet’i didik didik ettim, tabi peynir konusunda bilen tanıdıkların beyinlerinde.:)) Aslında aradığım şey mayalı ve mayasız sirke vs. ile hazırlanan peynirin arasındaki fark ve aynı maya kullanılarak nasıl peynir çeşidi yapıldığıydı?

Tencereler hazır süt hazır ama kafamda kaç çeşit peynir tarifi var, ben hangisini yapacağım? Zaten denemeler konusundaki fazlaca olan cesaretim bazen beni pişman ediyor. Neyse üç çeşit denemeye karar verdim. Mayalı, sirkeyle yapılan ve süt kestirildikten sonra kaynatılan…

Tabi aklımın bir tarafında ise beni bu olayın içine ve daha da derinlere çeken Antep peyniri. Antep peynirine özlemim öyle böyle değil, kaç yıl oldu çocukluğumun en sevdiğim tatlarından olan bu peyniri yemeyeli. Açıkçası bu sadece bir hayal gibi geliyordu. Ama ben de biliyorum ki, bir şeye başladıysam mutlaka içine düşerim.:)

Kolları sıvayıp Antep deki dostumdan yardım istedim hemen. Sağ olsun Naile hızır gibi imdadıma yetişti. Hemen babacığının anlatımını tastatura aktararak bana gönderdi. Ve hemen aynı gün uyguladım, sonuç muhteşem! Peyniri yaptıktan saatle sonra tadına bakmaya cesaret ettiğimde, yüzümdeki gülümseme bütün gün sürdü.:)) Tarifini daha sonra vereceğim inşallah. Şimdilik bu üç çeşitle idare edin.:)

Sirkeyle Yapılan Peynir: Mayalı peynire göre daha lezzetli bizim kanaatimize göre, tadı daha çok peynire benziyor.

8

2 litre sütü kaynama asamsına kadar ısıttım, hatta fokurdar gibi oldu. İki kaşık sirke özünü- normal sirke olarak yarım bardak sirke de kullanabilirsiniz- sıcak süte ekleyip karıştırdım. Zaten süt hemen kesilerek suyundan ayrılıyor. Yeşimtirek bir su altta kalırken peynir kesintileri üste çıkıyor.

10-15 dak. bir kenarda beklerken, temiz pamuklu bir bezi süzgecin içine serdim ve süzgeci geniş bir kabın içine oturttum.

Peynir kesintilerini kevgirle tamamen toplayıp süzgece aktardım. 10-15 dak. sonra süzgeçten alıp bezin uçlarını bağladım ve bir çengele geçirip uygun bir yere astım. Tabi altına bir kap koymayı ve o suyu muhafaza etmeyi unutmayın.

2-5 saat bu şekilde beklettim ve bezin içinde sıkışan peyniri alıp diktiğim bir bez torbaya koydum ve bir tepsinin içine mantı aletini koyup üzerine torbayı yerleştirdim. (Siz düz bir süzek veya tepside kullanabilirsiniz.) Onun üzerine bir başka tepsi yerleştirip üzerine hamur açmak için ve yer sofrası olarak kullandığım masayı, onun üzerine de su dolu tencere, tursu kavanozları gibi ağırlıklar koydum. Bu arada baskı olarak daha pratik çözümler geliştirebilirsiniz.:)) Ayrıntıları size fikir olsun diye yazıyorum.

5-6 saat beklettikten sonra peyniri çıkarıp tuzladım ve buzdolabına koydum. Sonrasında ister salamura yapın isterseniz bu şekilde tüketin.

Mayalı Peynir: Tadı bildiğiniz taze peynir gibi süt kokulu ve biraz çiğimsi.  Ama kesinlikle çook lezzetli.

bild-10041

Önce mikrobiyel bir maya bulun. Bu konu da hassa olmanızı tavsiye ederim, hayvansal mayaların menşe i belli olmayabilir. Türkiye’ de iseniz sorun değil zaten marketlerde mikrobiyel mayaları bulmak zor değil. Yurt dışında olanlar İnternet’ten araştırsınlar…

5 lt. sütü Edirneli arkadaşımın canlı telefon talimatlarıyla ılık, onun deyimiyle inekten sağıldığı sıcaklığa kadar ısıttım. Dikkat edin soğuk değil ama sıcaklık da hissedilmeyecek.

Sütü getiren ablanın tavsiyesiyle bir cay kaşığı sıvı mayayı tencereye katıp güzelce karıştırdım.

Tencerenin ağzını kapatıp yerinden oynatmadan üzerini battaniye ile sıkıca örttüm ve 5-6 saat mayalanmaya bıraktım. Telefonda arkadaşım bana talimat verirken onun misafiri olan başka bir hanımın tavsiyesiyle havanın soğuk olmasını hesaba katarak bu süreyi daha uzun tuttum.

Bekleme süresi dolmadan ben daha fazla dayanamayıp tencerenin ağzını açtım ve küçük bir şok yaşadım sütüm kesilmemiiiiş!!!… Bu hayal kırıklığıyla çatacak adam aradım epey bir süre.:)) Tabi millet bilmiyor ki, peynirimin başarısız olduğunu sanıyorum diye sinirliyim. 1 saat kadar sonra tekrar baktım tencereye ve cesaretimi toplayıp bir kasık batırdım. Eh işte kaşık içinden temiz çıkı ama, bence hala kesilmemiş bu süt!!!…

Bekleme süresinin sonun da biraz üzgün biraz umutlu tencerenin kapağını açtım. Diğer tarafta büyük bir süzeğin içine pamuklu bir bez açtım ve bir tepsinin içine oturttum. Kevgiri aldım ve amacım güya üste çıkan peynir kesintisini – görünmese de – bir ümit toplamak. Kevgirle bir, iki üç… Yok sütün suyu yok! Tencerenin dibine geldim ve hala su yok! O zaman anladım sirke ile mayanın arasındaki farkı! :)))  Maya tencerenin tamamını pelteye dönüştürmüş kalıp kalıp bir görüntüsü var. Sirke hemen kestirerek, kesmiği suyun yüzüne çıkarıyor. Eğer sanal dahi olsa bir kaynak bana, mayanın sütü pelte şekline getirdiğini, bu peltenin süzülüp peynir yapıldığını, sirkenin vs. ise sütü kesdirerek kesmiklerinin süzülmesiyle tadı ve dokusu farklı olan bir başka çeşit peynir olduğunu yazmış, anlatmış olsaydı ben bu şoku yaşamayacaktım.:) Oysa aradığım en önemli bilgi buydu. Sanki ağız birliği yapılmışcasına her türlü abur cubur bilginin dolaştığı İnternet ortamına, insanlar ev de peynir yapmasın diye mi bilmem, böyle bir ayrıntı yazılmamış!

Neyse, pelteyi tencereden kevgirle alıp büyükçe bir bey torbaya koyup astım. Asma konusunda hayal gücünüzü kullanın ben öyle yaptım. Torbayı bağlayıp düğümün içinden oklava geçirmek gibi.:))

5-6 saat suyunu süzdükten sonra onu da baskıya aldım ve yine 4-6 saat arasında beklettim. Sonrası yazdığım gibi tuzlama ve dolaba kaldırma.

Sonra dan Edirne’li arkadaşıma sorduğum da ” Ben sirkeli peynir nasıl olur bilmem ki.” dedi.:)) İnternet’te profesyonel peynir yapımını anlatan yazılarda var, ama İnternet’e bakan zaten o profesyoneller için kullanılan kelimeleri anlamaz, anlayanın İnternet’teki bilgilerle işi ne? Onu da çözemedim.

Sirke İle Kestirilip Haşlanan Peynir: Bence en güzeli bu. Kaynamasından kaynaklanan hoş bir kokusu var. Böreklere güzel gider.

8b

Sirkeli peynir ile aynı şeklide süt kestirilip kesildiği suyun içinden çıkarılmadan 15-20 dakika kaynatıp ondan sonra daha önce belirttiğim süzme ve baskılama işlemlerinden geçirdim.

Şunu belirteyim ki, ben profesyonel değilim. Bildiğim duyduğum kadarıyla yaptığım denemelerimi aktarmaya çalıştım. Gerçekten yapmak isteyen olursa benim gibi kapı kapı İnternet dolaşmasın. Zaten isimlerinden de anlaşılıyor ne kadar profesyonel olduğum.:))Hatta bu bilgilere ekleme yapmak isteyenlerin yazacaklarını da seve seve sizlerle paylaşırım. Belki çoğunuz annesinden ninesinden vs. peynir yapımını görmüştür. Ben bu konuda tam cahil sayılırım, sadece salamura edildiğini gördüm çünkü.

Bir yorumcum pastörize edilmiş günlük sütle peynir mayaladığını yazınca sizinle mutlaka paylaşmam gerekir diye düşündüm. Taze süte ulaşamayanlar bu yöntemi kullanabilirler:

selamlar öncelikle size gerçekten çok teşekkür ederim bu harika fikirleri bizlerle paylaştığınız ve yüreklendirdiğiniz için. Bende peynir yapmaya niyetlendim ve bu konuda bir çok bilgi edindim öncelikle pastörize sütten peynir yapabildim bunu sizlerle paylaşmak istedim yalnız UHT değil yani katkı maddeli uzun omurlu olanı sise sut tarzında olandan denedim.5 lt tam yağlı inek sütünü 35-40 derece ısıttım yani elinizin sıcaklığı hissettiği anda ocaktan alabilirsiniz hemen sonrasında 250-300 gr kadar süzme yoğurt karıştırdım ve kapağını örtüm battaniyeye sardım yarim saat bekledi bu işlem sütün fermantasyonu için gerekli. Yarim saat sonra kapağı açıp hızlı bir şekilde 1 yemek kaşığı sıvı maya karıştırdım kapağı tekrar kapatıp yarim saat tekrar battaniyeye sarili tuttum çünkü isi içinde mayalanma daha hızlı oluyor zaman dolunca kapağı Actigimda peynirim mayalanmisti.

Reklamlar

Evde Peynir Nasıl Yapılır? Mayalı ve Mayasız Peynir Yapımı…’ için 311 yanıt

 1. Hepsi de harika görünüyor ellerinize sağlıkBen de yogurt ekşidiğinde biraz tuz ekleyip kaynatıyorum ve süzüyorum çökeleğim oluyor.HoşçakalınYasemin

 2. Lavantin harika görünüyor peynirlersirkelisini ilk kez görüyorum,sire kokusu ve tadından hiç hoşlanmam,kokusu ve tadı hissediliyor mu?Birde tr de olmakta çözüm değil,çünkü burada olan mayalarda ithal,güven konusunda çelişkiler yaşıyorum bu yüzdenellerine sağlık

 3. Beeeen geldim.Neler yapmışsın ben yokken döktürmüşsün.Hepsini tek tek inceledim.Özellikle peynirleri.Ama ben en çok antep peynirini merak ettim.Eline sağlık.Diğerinin tarifini sabırsızlıkla bekliyorum.Babannem biraz bahsetmişti.Ama çok az bakalım nasıl oluyormuş:))

 4. Çok güzel bilgiler vermişsin canım,peynirler de çok lezizi görünüyor,Elerine sağlık canım.Selamlar………….

 5. Teşekkür ederim Meral hanım. Denerseniz sonucunu da yazın lütfen.Selamlar…Yasemin hanım, bu gün arkadaşla çökelek yapımını konuşuyorduk. Ben de yoğurtla denemek istiyorum.Sevgiler…

 6. Dilek’ciğim, sirke kokusu hissetmek mümkün değil çünkü sirke suyunda kalıyor ve süzülünce sadece lorumsu bir malzeme elde ediliyor. Gönül rahatlığıyla dene.Maya konusunda elbette haklısın. Satılan peynirlere pek güvenemiyorum maya konusunda bilgi yoksa ama, mikrobiyel olarak satılan mayaları bulmak zor değil. Ben bir ara markasını ve şişesinin resmini yayınlamayı düşünüyorum.Sevgiler…Hoşgeldin Fulya’cığım. Çaresizlik insana neler yaptırıyor.:))Yarın ikinci kez Antep peyniri deneyeceğim ve inşallah sonra yayınlarım.Sevgiler…

 7. Teşekkür ederim Oya. İnşallah arayanlar için iyi bir kaynak olur, çünkü ben çook aradım.Sevgiler…Teşekkür ederim Zeynep. Aslında cesaret konusunda haklısınız, ama deneme yapmayı çok sevdiğimden benim için keyifli oluyor. Düşünüyorum: “Yapan nasıl yapıyor?” ben neden yapamayayım?Sevgiler…

 8. Bayılırım evde peynir yapmaya. Çok oldu yapmayalı, kolları sıvayıp işe girişmek isterdim ama artık bizim pazarcı kadınların getirdiği sütlere güvenemiyorum. İçine bir şeyler koyuyorlar galiba, en son aldığımda öyle hissettim. Ellerine sağlık!

 9. Sevgili Tijen, aslında kaynağından almak en iyisi. Bu konuda buralar çok elverişli, Bizzat çifliklere gidilip ineklerden o an sağılan sütü sıcak sıcak alabilmek mümkün. Ve nefis sütler…Bence sen peşini bırakma, ev de yapılan peynirin yerini diğerleri alamıyor.Sevgiler…

 10. bencede muhtesemsın canım harıka ıkı tarıf ellerıne saglık mutlaka denıyecegım sevgıler..

 11. s.a. sessiz bir izleyiciniz kalmakti niyetim fakat peynir sayesinde bir kac kelam etmeden olmayacak. Allah sizden razi olsun, nicedir peynirimi evde yapan biri olarak nette bu kadar teferruatli ilk defa bilgileri sizden almak nasip oldu, tesek. etmek istemistim vede arastirmalarinizin devamini dilerim. Allaha emanet olun

 12. gerçekten harikasın canım….sen bir sayfaya sığdırmışsın yazdıklarını ama saatlerce uğraşmışsın…emeğine sağlık…harika bir tarif hatta tarifler,ve süper bi anlatım..verdiğin ayrıntılarda cabası….ellerine emeğine sağlık….öpüyorum seni..

 13. canım ben trabzonluyum.antep peyniri dediğin peynirden trabzonda yapılır inek sütünden peynir mayası ile. birde ayranla yapılan vardırki bence daha sağlıklısı çünkü mayayla yapılan bahsettiğin gibi sütü kaynatmadan yapılıyor.5 kg sütü iyice kaynat 1 kase ayran ekşi olursa daha güzel olur süte boşaltıp kaynatmaya devam et yeşil su üste çıktımı bir torbaya süzüp üzerine ağırlık bastırıp beklet.afiyetle ye

 14. ooh, peynir show:)Hepsi birbirinden guzel.Ellerine saglik canim, ben de cok yapmistim Amerikadayken.Canim, sana yeni sitemizden bahsetmek icin yaziyorum. Aslinda gelmistin ziyaretimize saniyorum, simdi yeniliklerle daha guzel bir site oldu, bekleriz yeniden.www.akwa.ussevgiler

 15. Rica ederim Banu. Denemelerinden beni haberdar edersen sevinirim.Hayırlı cumalar…Vealeykümselam isimsiz arkadaşım. Rabbim rızasını gözeten herkesten razı olsun.Amacımda zaten tam olarak buydu. Ben çok zorlandım ama isteyenler ayrıntılı bir kaynak bulabilsin diye. Peynir konusu pek önemsenmeyen bir konu ama içinde olabilecek muhtemel mayalardan dolayı azami dikkat gerektiriyor.Burada mayasından soraraka kesin bilgi almadığımız peynirleri tüketmiyoruz.Selametle…

 16. Disal’ciğim, çok haklısın, yazıdaki g,b, kısacık değil elbette verilen emek. Ama olsun en azından araştırma yapma aşamasında insanların işlerini kolaylaştırayım.:))Selametle…Fyıldırım, Bahsettiğin ayranla yapılan peyniri daha dün denedim.:)Demek Tarabzon’da yapılan peynir de haşlanıyor. Bilmiyordum öğrendim sayende.:)Hayırlı cumalar…

 17. Sevgili Rukiye güzel dileklerin için teşekkür ederim. Hayırlı cumalar…Nurgül, demek gurbet insanı bu hale getiriyor.:)))Sayfanızı dün ilk kez ziyaret ettim. Ben de düşünüyordum “Bu hanım nerelerde?” diye.:) Seni bulmuş oldum.:))Hayırlı cumalar…

 18. merrhaba ben songül. ilk defa sitenizdeyım. cok beğendim tariflerinizi. bende peynirin yogurtla yapılanını biliyorum. kaynamakta olan 5kg. süte 2kase yogurdu 1kasık tızu kestirip aynı işlemleri yaparak yapıyorum. süzdügüm suyunu tuzlayıp peynirleri icine atıyorum.cok guzel oluyo denemenizi tavsiye ederim. bişkek kırgızistan

 19. Teşekkür ederim canım.peynirler buzdolabında, tarifi taslaklaklarımda bekliyor.:)İnşallah en kısa zamanda…

 20. merhaba..size cin halk cumhuriyetinden yaziyorum..verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur etmek istiyorum..bu bilgiler burada benim icin altin degerinde..zira artik sayenizde peynir yiyebilecegim..elinize saglik

 21. Ozan bey, rica ederim. Faydalı olduysam mutlu olurum. Zaten insan gurbete çıkınca başlıyor üretmeye…İnşallah dener ve başarılı olursunuz. Peynir yapımıyla ilgili sıkıntı yaşarsanız sorularınızı bilgim çerçevesinde seve seve cevaplarım.Selametle…

 22. merhaba .verdiğiniz bilgiler için teşekkürler.bu arada peynirde kullanılacak tuzun de önemli olduğunu biliyorum.nette araştırdım ama henüz kaliteli veya peynire uygun olan türü bulamadım.bu konuda bilginiz var mı?
  Ayrıca kaşar da denemeyi düşünüyorum da ,sizin sirkeli tarifiniz ile acaba kaşar yapılabilir mi .
  selamlar

 23. Sevgili Şenay, peynirin tuzu önemli ama ben normal sofra tuzu kullandım. Ancak burada “meersalz” denen iri ve minaral yönünden daha zengin bir tuz var. Onun daha uygun olacağını sanıyorum.
  Kaşar konusunda benim de çalışmalarım oldu. Mayasız peynirle pek mümkün olacağını sanmıyorum, çünkü mayasız peynir ısıya dayanmaz. Kaşar yapabilmek için ısıya dayanıklı yani pişirilirken hamur şeklini alacak bir peynir olmalı. Bunlar benim tecrübelerim. Mayalı peyniri eriterek denedim ve gerçekten kaşara çok benzeyen bir çeşit peynir oldu. Hatta eşim de kaşara benzediğini söylemişti. Ama kaşarı ev de yapıncdaa berektsiz oluyor. Bir sürü beyaz peynirden azıcık kaşar çıkıyor.
  Yine de denemek istersen mayalı peynir kullan. Ben su için de eritmiştim ama susuz düşük ısıdda eritrek yapmayı da düşünüyorum. Sen denersen bana da yazarsın.
  Kolay gelsin…

 24. lavantin abla sana bir soru:yoğurt mayası olmadan nasıl yoğurt elde ederiz çooook merak ediyorum

 25. Kübra, mayasiz yogurt elde etmenin bir kac yolu var bildigim kadar. Bunlardan biri yesil cam kozalagi mayalanacak sütün icine atilarak mayalanmasi saglaniyor. Bir baska yöntem ve yogurdun ilk kesfi olarak kabul edileni karinca yumurtasi veya topragiyla mayalama. Diger bir yöntem: ham incirin koparilinca akan sütü maya olarak süte damlatiliyor. Yine baska bir yöntemse 2-3 gün islanan nohudun suyunu kullanmak. Yani tek bir tarif yok ve daha yazmadigim baska yöntemler de var.
  Önemli olan sütün icindeki mevcut bakterileri cogaltarak yogurda dönüsmesini saglamak.
  Bu soruyu neden sordun bilmiyorum ama ayrintili bilgi istersen yazarim…
  Sevgiler…

 26. Merhaba, öncelikle tarif için çok teşekkürler… Geçenlerde ilk kez sirke ile peynir yapmayı denedim, tadını beğendik ama biraz daha lor peyniri tadında bir peynir elde ettim. İlk kez peynir mayası ile peynir yapmayı deneyeceğim. Ancak tuzlanması konusunda sizden biraz daha bilgi rica edebilir miyim? Sanırım peynirin mayalanması esnasında hiç tuz ilave etmiyoruz. Fakat süzüldükten sonra peynir nasıl tuzlanabilir? Salamura nasıl yapılır? Süzüldükten sonra üzerine tuz serpince o bekleme aşamasında mı içine nüfus ediyor? Şimdiden verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.
  Türkiye’de iken aklımıza bile gelmezdi ama gurbet insanı üretken kılıyor:))
  İyi günler dilerim.

 27. Bir sorum daha vardı, yazmayı unuttum:)) Mayalı peynire o şekli nasıl verdiniz? Süzülürken üzerine baskı koyduğumuzda basık bir form oluşuyor. Gerçekten harika görünüyor. Ellerinize sağlık….

 28. Meltem, basarili olduysan tesekküre gerek yok bu bana yeter…

  Peynirin üzerindeki sekli vermek icin manti aletini kullaniyorum. Manti aletini tersini cevirdigim ikinci tepsinin üzerine koyuyorum ve peynir torbasini da onun üzerine yerlestiriyorum. Üzerine ücüncü bir tepsi kapatiyorum ve baski koyuyorum.

  Baski konusunda cok secenek var… Ben mikrodalga firinimi kullaniyorum.:) Fisini cekiyorum ve kaldirip tepsilerin üzerine koyuyorum. Hem tezgahin üzerinde fazlaca yer kaplamiyor, hem evin farkli yerlerinde fazladan bir daginiklik olmuyor.

  Salamura konusunda ben de bir yorumcumdan epey faydalandim.:)

  Naturkost lardan kaya tuzu almakla ise basladim. Sonra 2 litre kadar suyu kaynattim ve icine orta ayarda olacak kadar tuz attim ve birlikte bir iki tasim daha kaynattim. Kaynayan suyu sogumaya biraktim ve baskidaki peyniri alip irice dilimlere kestim. Kaya tuzunu bolca kestigim peynirlerin üzerine serptim. Ama korkmamalisin peynirlerin her yeri tuza batacak kadar tuz dök. Hatta bir gün sonra peynirin tadina bak tuzu baskin degilse tekrar ileve et. Cünkü bu tuzdan eser bile kalmiyor. Sasirtici bir sekilde ertesi gün baktiginda bile tuzun peynir tarafindan tamamen emilmis oldugunu görüyorsun. Yani tuz peynirin icine kadar isliyor.
  3-4 gün buzdolabinda beklettikten sonra salamura suyuna koyup gerektikce kullanabilirsin. Ama mutlaka buzdolabinda muhafaza etmelisin.

  Türkiye deyken mayali hamuru bile bilmezdim ben.:) Simdiyse, köy sartlarinda yasamasamda kendimi tam da o hanimlar gibi hissediyorum.:))

  Sonucu bilmek isterim… Insallah istedigin gibi olur. Tarifim 5 litre sütten yapilan peynir icin unutma…

  Basarilar…

 29. MERHABA ELLERINE SAGLIK BEN DE TURKIYEDEN MAYA GETIRTTIM YAPIYORUM ANCAK PEYNIRIM KESIK KESIK OLUYOR. BIRDE SALAMURA SUYU NASIL OLUYOR PEYNIRI YAPTIKTAN HEMEN SONRA TUZLAYIP SUSUZMU DOLABA KOYUYORUZ TAM ANLAYAMADIM CEVAP VERIRSEN COK SEVINIRIM SELAM VE SEVGILERIMI ILETIYORUM ALLAH RAZI OLSUN

 30. Merhaba Duygu,
  kesik kesik tabirinden tam olarak delikli oldigini mi anlatmak istiyorsun? Daha ayrintili anlatirsan belki yardimci olabilirim.
  Evet peyniri baskidan aldiktan sonra büyükce parcalara keserek tuzluyorsun. Böylece tuzlanan peynir icinde kalan fazla suyu saliyor ve tuzu icine cekiyor. Bu bilgiler ayrintili olarak yorumlarda mevcut. Asama asama anlatimini yorumlardan okuyabilirsin.
  Sormak isrediklerin olursa seve seve cevaplarim, insallah yardici olabilmisimdir.
  Basarilar dilerim…

 31. Selam paylasim icin cok tsk ederim gercekden cesaretlisin . ben avrupada dogdum ve peynir yapmayi annemden ögrendim taze süt getiriyoruz biz ciflikten avrupada mayalar ezanede alina bilir bunu da söylemek istedim internete aramaya gerekmiyor biz sütü ciflikden getiriyoruz bir kahve kasik maya atiyoruz icine 50 litreye süt yani bir bucuk kasik da atabilirsiniz o süttü mayalamaya bekletiyoruz yarim gün yani 5 saat sonra süsme bezin icine alip bir 5 saat daha süsüyoruz tam olarak peynir bezin icinde tutulmus olmasi lazim. sonra su kaynatiyoruz süsülmus peyniri alip dilimliyoruz. o dilimlendikden sonra sicak kaynamis suyu dökuyoruz üstune.. biraz karistirip bekletiyoruz.. sonra peyniri dilimleri alip alimizle basiyoruz. tuzlayip sonradan tuzlu su icinde caniniz ne zamman isterse alip yiyebiliyorsunuz.. insallaha biraz anlata bilmisimdir..

 32. Emine, paylasimin icin ben de sana tesekkür etmeliyim…
  Anlattigin sekil de de deneyecegim insallah ama biraz daha ayrintiya ihtiyacim var.
  “tam olarak peynir bezin icinde tutulmus olmasi lazim. ” yazmissin ama ne demek istedigini anlayamadim.
  Süzülen peyniri kaynayan suya atmak yerine kaynar suyu peynirin üzerine döküp bekletiyorsunuz. Peki ne kadar bekliyor bu kaynar suyun icin de?
  “sonra peyniri dilimleri alip alimizle basiyoruz.” derken, peynir dilimlerini süzmek icin elimize alip bastiriyoruz demek mi istiyorsun?
  Bu asamadan sonra hemen tuzluyoru musunuz? Ve salamurasini nasil hazirliyorusunuz?
  Sorularim biraz cok oldu kusura bakma… Bu yaz kislik peynir yapmayi düsünüyorum kismet olursa ve en etkin yöntemi ariyorum. Sizin yöntem de kolay geldi bana.
  Simdiden tesekkür ederim…
  Selamlar…

 33. selam. oncelikle paha bicilemez emeklerinizi paylastiginiz icin sonsuz tesekkurler. ben aslinda peynir yapmayi hic dusunmuyordum cunku buradaki sutlere guvenmiyorum (amerikada yasiyorum) sutun tadi biraz degisik oluyor. ama sizin yazinizi okuyunca yinede denemeye karar verdim cunku buradaki peynirler icinde yillardir her cesidi denememe ragmen begendigim cikmadi.
  oncelikle sunu sormak istiyorum burda genelde 4 cesit sut satiliyor, normal sut, %2 yagli, %1 yagli ve yagsiz. sizce hangisi daha guzel olur veya farkedermi?
  bir sorum daha olacak, sirke ozu bulamayabilirimde sirke kullanirsam nasil bir sirke kullanmaliyim yani elma sirkesimi uzum sirkesimi veya farkediyormu?
  ben bu gibi konulara biraz uzak oldugum icin pek bilgim yoktur, sorularim belki size cok komik geliyor olabilir bu yuzden cok ozur dilerim 🙂
  paylasimlariniz icin tekrar tesekkur ederim, Allah razi olsun.

 34. Mahmut bey, öncelikle beliteyim sorulariniz peynir konusunda ilk denemesini yapan bir bey olarak az bile sayilir. Cünkü yaparken fark ediliyor ki, oldukca basit ama etkisi büyük ayrintilar var.
  Gercek peynir yapmak istiyorsaniz marketlerde satilan pastorize sütleri kullanmayin. Direk üreticiden temin edeceginiz taze, islem görmemis sütten yapin. Direk ciflikten alinan sütte yag orani ne kadar bilemem, ama pastörize edilmis en yagli sütle de deneseniz ayni sonucu alacaginizi sanmiyorum. Bu sütlerden denemelerim olmustu ve elde ettigim peynir degil süt kesmigi seklindeydi. Elbette yenmeyecek kadar kötü degil ama peynir tadi alamassiniz.

  Sirke özü sart degil, ben evde olani kullandim. (Hatta pastörize sütlerde bu kesilme islemi bile oldukca uzun sürüyor.) Elma sirkesini agir kokusundan dolayi tavsiye etmem ama diger herhangi bir cesit sirkeyi kullanabilirsiniz. Mesela ben süt kestirmek icin tuzdan kabartma tozuna elimin altinda ne vasra kullanirim.

  Sirkeyi ilave ettikten sonra 20-30 saniye karistirin kesilme olmassa biraz daha ilave edin ve yine kesilene kadar karistirin. Burada önemli olan sütün kesilmesi, sirkenin miktarinin pek önemi yok. Cünkü sirke zaten kesmigi ayrildiktan sonra suyun icinde kaliyor ve dökülüyor.

  Denemeniz icin basarilar dilerim. Ayrica ayrintilar konusunda hic cekinmeden bana yazabilirsibilirsiniz, bilgim ölcüsünde cevap vermeye calisirim.

  Hayirli vakitler dilerim.

 35. merhaba bende acemice olşada peynır yapımını az once denedım şizin tarıfınızle uyuşan bır tarıf ılk defa duydum ve merakımdan yaptım şimdi mayalnma şürecınde çok merak ediyoum naşıl olcacagını umarım hayal kırıklıgı olmaz benım için şizin paylaşımlarınız çok guzel herşeyden onemlışi burada verilen emek ve naturel olmaşı bu konuda herkeşe ıyı şanşlar dılıyorum
  hayırlı geceler

 36. Halide hanim, insallah istediginiz gibi bir sonuc almissinizdir…
  Mayalanirken hayal kirikligi dersek birincisi: Maya az gelir ve sütü tekrar ayni isi derecesine kadar kisa bir süre daha isitip bir miktar daha maya katarsiniz, islem devam eder…
  Ikincisi: Maya fazla gelir ve delikli bir yapisi olur. Bunun icin de baski yapmadan torbanin icinde elinizle biraz karistirarak ezerseniz delikli olmasina kismen engel olabilirsiniz.
  Bundan basak sorun da olmaz insallah.
  Sonucu bilmek isterim…
  Selamlar…

 37. Peynir tariflerini görünce çok heveslendim. Ama evde sadece pastörize süt var. Yarın sütçümüz gelirse, ondan alıp denemeyi düşünüyorum. Benim annem tansiyon hastası. Marketlerde tuzsuz peynir bulamadığımız için kendi tuzsuz peynirimizi kendimiz yapalım dedik. Umarım güzel olur.
  Tarifler için teşekkür ederim.

 38. tarif icin tesekkurler yarin ilk isim peynir yapmak olacak uzun zamandir arastiriyordum fakat cesaret edemiyordum.yurt disinda yasadigim icin herseyi bulamiyorum mesela peynir mayasi gibi.sirkeyle yapilani cok merak ediyorum yaptiktan sonra yazarim eger hayal kirikligi yasamazsam unutmadan hangi sirkeden kullanmam gerekiyor uzum sirkesimi beyaz sirkemi fark edermi denemeden bir bilene danisayim dedim sonu husran olmasin da.bilgi icin cok tesekkur ederim cok guzl bir site saygilar

 39. bende tesekkur etmek istiyorum size yazi ve yorumlarida dahil okudum cok sey ogrendim guzel bir peynir salamurasi yaptim sayenizde emeginize salik cok tesekkurler

 40. cok tesekkurler verdiginiz tarifi uyguladim market sutu ile yinede guzel sonuc elde ettim cok cok tesekkurler ellerinize yureginize saglik yorumlardaki diger tarifleride deniyorum a e o

 41. Lavantin kardeşim paylaşımın için çok teşekkür ederim.. Allah razı olsun..
  bir ricam olacak bu peyniri koyacağımız salamurayı nasıl yapacağımız hakkında bilği vermemişsin sadece suyu saklamamız gerektiğini söylemişsin..
  bu konudada bizi aydınlata bilirsen çok seviniriz..

 42. Isimini bilemedigim icin isimsiz hitap yapacagim…
  Salamura icin en kesin yöntem yumurta yöntemi… Uzun zamandir salamura konusunda denemeler yapiyorum ve su an da iki kavanoz Antep peyniri bir kac aydir buzdolabinda bekliyor. Ve tadi dokusu tipkisinin aynisi:)))
  Salamura icin peynirin süzülen suyunu kullanabilecegin gibi sise suyu veya musluk suyu da kullanabilirsin.
  Ben Salamura suyunu isittim ve icine tuzunu katip ilittim. Daha sonra yikanmis bir yumurtayi bu suyun icine yavasca biraktim… Yumurta dibe cökünce biraz daha tuz kattim ve yumurtayi suyun üzerinde yüzdürene kadar tuz ekleyerek erttim. Yumurta suyun yüzünde kalinca islem tamam. Artik soguk su icine peynirlerini rahatlikla atabilirsin.
  Basarilar…
  Sorun olursa ben buradayim insallah…

 43. Isimsiz arkadasim, ne güzel bir faydam olduysa…
  Bu konuda internette saglikli bilgi bulmak zor. Zaten ben de baskalari ararsa bulabilsin, benim yasadigimi yasamasin diye paylasiyorum.
  Hayirli Ramazanlar dilerim…

 44. Burcin hanim, bir yerden baslamak lazim hic korkmayin…
  Mayayi naturkostlarda bulabilrisiniz saniyorum ama en pratik cözüm Türkiye den bitkisel peynir mayasi ismarlamak. Ben Alman ya da internetten buldum mayayi ama arastirip alma firsatim olmadi, bir tanidigim Türkiye den getirdigi mayayi verdi bana. Ayrica büyük Türk bakkallarina da da bulabilirisin. Hic olmassa Kendi bakkalina ismarlayabilrisin, sanirim müsterisinin ricasini kirmaz.
  Sirke konusu, elma sirkesi haric kullandigin sirkenin önemi yok. Miktari da bardak bardak koymassan önemsiz. Sütü kestiren hersey olabilir. Amac sütü kestirmek.
  Sana basarilar diliyorum, insallah umdugundan cok daha iyi sonuclar alirsin.
  Bilgi olsun diye sonucu paylasirsan sevinirim.

 45. Demet, insallah basarir ve annenin sagligina uygun peyniri hayzirlamis olursun. Annecigine rabbimden sifa diliyorum…
  Hayirli ramazanlar…

 46. SELAM, ÇALIŞMALARINIZDAN VE BİLGİ PAYLAŞIMINDAN ÖTÜRÜ TEBRİK VE TEŞEKKÜR EDERİM. MERAK ETTİĞİM BİR KONU; PEYİRİN SÜZÜLEN SUYUNU NERELERDE KULLANABİLİRİZ. HERHALDE BİR İŞE YARIYORDUR.
  SAYGILAR

 47. Erdal bey, acikcasi bu konuda ben de sikinti cekiyorum. Sik sik peynir yapiyorum ve kilolarca mis gibi besin degeri yüksek ve saglik icin oldukca faydali peyniralti suyu kaliyor. Ve kisa zaman icin de tüketilmesi gerekiyor.
  Tadina baktiysaniz sütten daha cok süt tadinda enfes birsey…
  Kullanim alani olarak sütün girdigi bir cok hamur isi özellikle ekmek ve börekler… Ayrica corbalara kullanabileceginiz gibi direk süt olarak icerek de kullanabilirsiniz. Ben süt gibi icmeyi ve kahve sütü olarak kullanimini daha hos buluyorum.
  Benim sorunum daha cok miktari cok geldiginden oluyor.
  Cocuklariniz varsa ictikari sütün icine yari yariya karistirarak onlarin haberi bile olmadan icirebilirsiniz.
  Ben tesekkür ederim…
  Hayirli ramazanlar…

 48. hindistanda yasiyorum.peynire hasret kaliyorum.burda bizim damak tadimiza uydun peynir yok malesef.bir yasinda bir kizim var.kara kara dusunuyordum peynir nasil yababilirim de kucuk kizma yedirebilirim diye.ilk firsatta deneyecegim.bilhassa sirke ile yapailani.umarim olur.selamalar..

 49. Hatice hanim, sizin adiniza üzüldüm. Peynirsiz kahvaltilar!..
  Ama insallah damak tadiniza uygun lezzetli peynirler yapar ailece afiyetle yersiniz.
  Basarilar, hayirli ramazanlar…

 50. sirkeli peyniri denedim.cok guzel oldu hindistan sartlarinda.kendi yapmis oldugum ekmegin arasina koyup esimede sundum yedi ve cok begendi.artik peynirli kahvaltilar…
  sunu sormak istiyorum.ben pastorize yagli sutle mayaladim.yagsiz sutle yapmanin bir farki olur mu?
  sizede hayirli ramazanlar.guzel tarifleriniz icin tesekkurler.

 51. Zeynep hanim, öncelikle cok sizin adiniza cok sevindigimi belirteyim.
  Az yagli veya yagsiz sütle yapilan peynir malum oldugu üzere daha tadsiz olur. Asil tadi taze ciflik sütüyle denediginizde tam elde edebilrisiniz. Ancak bu elbette olmayacagi manasina gelmez, dedigim gibi tadi daha yavan olur. Ben bu sorunu da satilan yagsiz veya peynirden daha az yagli kahvaltimilik krema türü malzemelerle karistirarak gidermeye calismistim vaktiyle.
  Bir deneyin tadina bakin…
  Hayirli vakitler…

 52. Merhaba, paylaşımınız için çok teşekkür ederim.

  Yurtdışında yaşıyorum, sirke ile peynir tarifinizi uyguladım, hem de pastorize süt ile yanlız 2 litre süt içerisine yarım litre de “cream” ekledim biraz yağlı olsun diye, hiç fena olmadı. Sadece peynirin tadı biraz çiğ oldu.

  Sizce bu çiğ tadı yok etmek için tuzlama veya salamura yapmak mı gerekir yoksa çiftlik sütleri kullanmak mı?

  Selamlar,

 53. Gemici rumuzlu okuyucum, öncelikle tebrik ediyorum…
  Pastorize süt kullaninca ben de krema gibi ek malzemeler kullanirim. Cig tadi icin tuzlamayi da deneyebilirsiniz, yumurta ayarli – Yumurta ayarini yorumlar arasinda da bulabilirsiniz- suda salamura yapmayi da deneyebilirsiniz.
  Ciftlik sütü daha yagli ve yogun oldugundan elbette tartisilmaz bir farkliliga sahip. Mutlaka deneyin ve bulabilirseniz peynir mayasi kullanin. Gercek peynir tadini elde edeceksiniz insallah.
  Basarilar diliyorum.

 54. peyniraltı suyu whey proteinidir.içindeki amino asitler kas yapılanmasında önemli rol oynar.yaraların iyileştirilmesi ve vücutcuların kas inşaasında yeri var.peyniraltı suyu tozları çok pahalı ek besinler olarak satılıyor.içindeki protein emilimi diğer proteinlere göre çok hızlı..saygılar..

 55. Sevket bey, bilgilendirici yorumunuz icin tesekkür cok ederim.
  Bir takim faydalari oldugunu biliyordum ama acikcasi bu kadar ayrintili bilgim yoktu.
  Peynir alti suyunun yararlari konusunda yorumcularimidan sorular aliyordum, yazininiz onlara da cevap olacak…
  Hayirli vakitler dilerim…

 56. teşekkür ederim tarifin için bende mayalı olan tarifi deneyecegim umarım basarılı olurum cok sagol yaaaa

 57. ya 1 cay kasıgı maya oldugundan eminmisiniz 2 saat oldu hiç mayalanmamıs yazarsanız sevinirim

 58. ya nolur biri bi cvp versin peynir yapmayı cok istiyorum afrikada yasıyorum ve taze peynire hasret kaldım bide bebem var 7 aylık onada yedirmem lazım ama basaramadım yaaaaaaaaaaaaaaa

 59. Nur hanim, geciken cevabim icin gercekten üzgünüm, ve özür diliyorum…
  5 lt. süre orta boy bir cay kasigi maya kesinlikle yeterli olur. Ancak mayalanma islemi ortama ve mevsime göre degisiyor. Bazan 4 saat de hazir hale gelirken bazan 6-7 satti buluyor.
  Korkmayin ve paniklemeyin. Mayayi ilave ettikten sonra 6-7 saat gecmesine ragmen herhangi bir peltelesme, sütün kivaminda koyulasma olmadiysa bile korkmayin. Sütü ocagin üzerine alin ve ilk mayaladiginiz isiya gelene kadar tekrar isitin, dikkat fazla isinmasin. Süt hala koyulasmadan normal süt kivamindaysa bir cay kasigi maya daha ileve edip üzerini örtüp tekrar mayalanmaya birakin. Ki, bu sik olmayan bir durum, benim basima bir kez geldi…
  Bu kadar istiyor ve ihtiyaciniti gözönüne alarak sizinle birlikte yardimlasarak biz bu isi halledecegiz insallah. Siz takildiginiz noktalarda bana rahatlikla sorabilirsiniz. Bildigim kadar cevaplar, yoksa sorar danisir yine de bebeginizi peynirden mahrum etmemeye gayret ederim.:)
  Basarilar diyorum ve bebeginizle hayirli vakitler gecirmenizi diliyorum.

  Not: Sorulariniza mümkün olan en kisa zamanda cevap vermeye calisacagim insallah.

 60. merhaba yaptığınız peynirlerden muhlama,tost yapmayı denedinizmi yani peynirleriniz eriyince acaba uzayan peynirlerden oluyor mu? ona göre denemeyi düşünüyorum:))

 61. Safinaz hanim, mayali peynirler dediginiz gibi süner diye tahmin ediyorum. Denemedim, ama su an yeni yaptigim peynirden ilk firsatta deneyerek sizi bilgilendiririm insallah.
  Selametle…

 62. Peyniri sadece yapmayı değil, salamurayla ömrünü uzatmayı da anlatmışsınız, internet için küçük, kendi peynirini kendin yapçılar için büyük bir adım 🙂 Teşekkür ederiz.

 63. Marjinalfaydali, beim icin de büyük bir adim… Hepimizin büyükleriyle yasayarak kaynaktan ögrenme firsati olamiyor. Bu yüzden cok kapi calan biri olarak, salamura yapmayi artik hakkiyla yapiyorum ve cok mutluyum.:)
  Selametle…

 64. Canada dan selamlar
  Burada peynir yapabilmek maksadi ile maya getirdim turkiyeden digital termostat da var 32 derecede mayaliyorum peltlesme olsa da tam istenen kivamda olmuyor bunun nedeni de burada cig sut almak yasak (en azindan biz alamiyoruz)

  Maya ile peynir yaparken acaba ne ilave etsem katilik saglanir calsiyum cloride burada nereden bulacagimi da bilmiyorum.

  Tesekkur ederim

 65. Canada dan yazan arkadas, pastoruze süt ile peynir mayalayabileceginizi pek tahmin etmiyirum. Icine ne gibi katkilar kullanirsaniz basarili olursunuz onu da bilmiyorum malesef.
  Cig süt almanin yasak olusu da garip dogrusu. Bence biraz daha arastirin, belki acik bir kapi bulursunuz.
  Sorunuzun cevabi konusunda direk yardimci olamasamda, sayfamda peynir yapilisi epey ziyaretci aliyor ve belki bir bilen cikar.
  Size kolayliklar diliyorum…

 66. Öncelikle bu siteyi rast gele gördüm ve bütün yazılanları tek tek okudum.. Hepnize teşekkürler..
  ben ist yaşıyorum ama köyde peynirden, tutum peyniri yapmıyorum.. Cok güzel oluyor kızım Pınar cok begeniyor..

  Eger tarifini isterseniz buradan yardımcı olabilirim yazmanız yeterli..

 67. Ingiltere’deyim, yaklasik 5 litre sut birikti. Ne yapsam da sutu kurtarsam diyordum, sirkkeli peynir’i deneyecegim… Iyi sanslar dileyin 😀

 68. Ayfer, insallah basarili olursun ki, sirkeli peynir garantili gibi birsey zaten.
  Hayirli vakitler…

 69. Serife, peynir konusunda degisik fikir ve görüslerin bana ulasmasii beni cok mutlu ediyor. Tarifini sabirsizlikla bekliyorum.
  selametle…

 70. ya çok beyendim bende gelecekte köyde yaşayacak biri olarak peynir yapımını araştırıyordum evde bende sirke vs. yaptım cevizli çörekotlu dereotlu falan seninkileride değicem oeynir konusunda hassasım çok severim ama iyi peynir bulmak zor antep usulu peyniri ne zaman yazacaksın yollarsan sevinirim mayayı kölülerden almak daha iyi olacak galiba

 71. Sevgili Nese, Antep peyniri tarifimi zaten aylar öncesinden yayinlamistim. Hatta bu tarifle ayni sayfada…

  Maya icin marketlere gitmen yeterli. Bitkisel birsürü maya satiliyor, kolaylikla bulursun.

  “Yasasin peyniri ev de yapanlar!” demek geldi icimden. Cünkü peynir yapmak cook keyifli. Elbette yapanlarin fikirlerini ve kendi yaptigini paylasmak da isin kaymagi.
  Sevgiler…

 72. slm öncelikle tariflerin icin tesekürler cünkü internetde buldugum en acik ve ne net anlasilir sekilde yazmiszin ayrica bu kadar yorum alman acikca beni sasirtdi ve bende yazmaya karar verdim ayrica vermis oldugun antep peyniri tarifini bugün uygulayacagim ne dersin sence tudarmi lavantin tekrar tesekürler yorum yaz

 73. Sevgili Berfin, Antep peynirini deneyeceksen hiic korkma cünkü diger baskili peynirlerden daha kolay. Maya tutarsa gerisi kolay.

  Ben peynir olayina giristigimde o kadar cok arastirma yapip o kadar az bilgiyle karsilastim ki, bu beni tariflerde bütün ayrintilari vermeye tesfik etti. Sorup edindigim bilgileri de harmanlayarak bu isi ucundan tuttum ama benim gibi zorlanmaya da gerek kalmasin istedim acikcasi. Bu yüzden yorum sayisi her gün artiyor ve sayfam da en cok ziyaret edilen tarifler peynir tarifleri.

  Denemenin sonucunu ben de bekliyorum… Yazarsan sevinirim.
  Selametle…

 74. muhterem lavantin hanımefendi,öncelikle Bütün islam aleminin hicri yılbaşısı nı kutlarım.Epeydir ekmeğimi, ekmek yapma makinasıyle kendim yapıyorum.Peynir konusuda zaten igi alanım içindeydi sağolunuz sebep oldunuz şimdi peynirimide kendim yapıyorum.İlk kez dün akşam (15.12.2009 )sirkeli kestirme yöntemiyle 5 litre sütten 680 gram peynir elde ettim.
  kullandığım süt çiğ süt.
  kullanılan maya 1/5 su bardağı elma sirkesi(elma sirkesinide kendim yaptım amasya ve gelincik elmalarından)
  yapım sırası:kaynatma-sirkeyle kestirme-karıştırma-soğutma-tekrar kaynatma-süzme-baskı uygulama-tuzlama.
  henüz tadamadım,sabah eşim beni işe uğurlarken akşama iftar için yemek yapmayacağım ,yaptığın peynir ve diğer kahvaltılıklarla kahvaltı tarzı bir akşam yemeği olacak deyince içimden Allahım beni mahçup etme diye dua ettim.Tat ile alakalı yorumu daha sonra İnşaAllah yapacağım.Şimdi peynir altı suyunu değerlendirmenin yollarını arıyorum gene lavantin hanımın lor yapımında izlediği yolu izleyeceğim ancak (cahide)adlı yorumcunun bahsettiği ayran ekleme yönteminide deneyeceğim.Bakalım ondan nasıl bir sonuç alacağım.
  ayrıca artisan ekmek yapımında çok faydalandığım site linkinide ekliyorum.
  http://www.ekmeksanati.com/
  http://cennetsofrasi.com/

 75. S.A Dün sirke kestirme yöntemiyle yaptığım peynirin tad konusundaki yorumumu bu gün yapacağımı söylemiştim.Eve akşam ezanından sonra gittiğim için peynirin tadını eşim telefonla müjdeledi.Doğal olan görünüş ve albenisi eksik olan ürünlere yaşı gereği karşı olan çocuklarım,telefonda beni tebrik ediyorlardı ve iyiki yapmana karşı çıkmamaışız sana mani olmamışız lütfen daha çok yapalım bu peynir yediğimiz en lezzetli peynirdi dediler tabi ben çok mutlu oldum.680 gram peyniri bir sofrada bitirdik.Peynir sanki salamura yapılmış gibi sert ve çeşnili idi,enteresan.Bundan sonra sanırım künefe yapacağım zamanlar peynir mayası kullanırım onun haricinde hep sirke kestirme yöntemini tercih ederim diye düşünüyorum.Peynir altı suyunu değerlendirmeye gelince tam bir hüsran yaşadım.Lor alamadım çünki peynir yapım aşamasında izlediğim soğutup tekrar kaynatma aşamasında zaten loruda aldığımı düşünüyorum.Kullandığım kese baya sık dokuma bir kese olmasına rağmen hiç katı madde kesede kalmadı.Tam acaba peynir altı suyunda puding yapabilirmiyim diye sesli düşünürken eşim sütlaç yapılamazmı sonuçta tadı sulu süt gibi ,deyince hemen kolları sıvadım yaklaşık kaynaya kaynaya 3 -3,5 kg kalan peynir altı suyunun içine 6 paket şekerli vanilin attım pirinçleri pişirdim nişasta ilave ettim yeterli koyuluğa ulaşınca kapattım ve küçük aliminyum kaselere koyup fırınladım.Buraya kadar herşey güzel rengi görünümü vs.ve soğumaya bıraktım .Soğuduktan sonra büyük bir merakla bir kaşık aldım sanki sabun yemeşim gibi yüzüm ekşidi,eşime dedim sakın tatma hepsini dökelim tam 12 kase.Israf etmeyelim günaha girmeyelim derken duruma bakınız …! Allah ım affet.

 76. Amerika’da yasayanlarin bazi sorunlari var.Ornegin buyuk sehirlerde oturanlarin ciftlik sutu yada diger adi ile cig sutu temin etmeleri oldukca zor.Bu sut ABD de raw milk , moda haliyle “katkisiz” sut olarak satiliyor.Pastorize sutu marketlerden galonu (3.8 litre) 3-4 dolardan satin alinabilirken raw sut(cig sut) galonunu 10 dolardan asagi bulmak pek mumkun olmuyor.Hal boyle olunca yapacaginiz peynir Turkiye’den gelen peynirlerden cok pahaliya geliyor.Yani ugrastiginiza deyecek bir durum yok.
  Cevremizde Turk bakkali yok bulamiyoruz diyenler olabilir eger bu yaziyi okuyorsaniz internette bulunan onlarca Turk marketinden alisveris yapabilirsiniz evinize kadar gonderiyorlar.
  Marketten aldiginiz pastorize sutler verimli olmuyor.Tavsiye etmem.
  Yukarida tarifleri verip vaktini harcayan tum insanlara tesekkur ederim.Zevkle okudum.

 77. Afsar bey, öncelikle kusuruma bakmammanizi rica ediyorum, yorumlariniza cevabim epey gecikti.

  Peynir isinede basarili olmaniza cok sevindim. Insallah saglikli ve dogal peynirlerinizin devami gelir.

  Yanliz sirkeyle yapilan peynirin suyu sanirimki hamurlarda kullanmanin disinda pek de bir kullanim alani olmaz. En azindan evde öyle… Israf icin cok üzüldüm insallah zamnla tecrübe kazanacaksiniz ve bu tür aksilikler olmayacak.

  Ben dün kültürle peynir yapptim ama mayali olmasina ragmen ekledgim kültürden dolayi eksi ve hamur haricinde kullanilmayack gibiydi.

  Ayrica mayali peyniri denediginizde göreceksiniz tadi sirkeli olandan cok daha güzel. Bu kez de bundan vazgecemeyecektir cocuklar.:)

  Ekmek icin verdiginiz baglantilari uygun zamanda didikleyecegim insallah, tesekkür ederim.

  En kisa zamanda denemiz dilegiyle…

  Asure gününüz mübarek ve bereketli olsun.

 78. Amerika’dan yazan arkadas, hersyin bir cözümü vardir. Yorumculardan Gürkan beyin derdinize care olacak bilgileri paylastigi bir sayfasi var. Onu zioyaret etmenizi tavsiye ederim.

  Pastorize sütlere belirli bir katkiyla peynir yapiminda kullanildigini okumustum, bir arastirin.

  Selametle…

 79. Merhaba,
  Tarifinize uyarak peynir yapmaya calisiyorum su anda. Maya kullandim ancak 5 saat beklememe rağmen sanki süt yeterince sertlesmemis vaziyette. Biraz daha bekleyim dedim ve bu arada siteye yazmaya karar verdim. Sanki bu az kesilmis sütü bez yardimiyla süzmeye kalksam akip gidecek hepsi, öyle hissediyorum. Umarim öyle olmaz. Cok civik bir görüntüsü var. Daha sert olmasi icin ne yapmaliyim. Daha mi cok beklemeliyim acaba. Ingilizce kaynaklardan da arastirdim ancak onlar starter kullaniyorlar mayadan once. Dolayisiyla yalnizca maya kullanilarak yapilan tarif bulmak zor. Selametle…

 80. Merhaba Fatma, sikinti yapmana hic gerek yok… Mayalanan sütün görüntüsünün bildigimiz pelte kivaminda olmasi gerek. Sayet 5 saat gecmesine ragmen olmadiysa süt kabini sicak bir ortama alabilrisin. Veya ocagin üzerine koyup isitarak 30 dereceye gelmesini saglayabilirsin. Derecesini anlamak icin ev de bulunan herhangi bir – bebeklerin banyo temometresi bile olur- kullanabilirsin. Uygun zamanda bir derece edinmen yeni deneyenler icin uygun olacaktir. Ölcmek icin hicbirsey yoksa mayalanacak sütün sicakliginin elini vurdugunda hissedilmesi gerekiyor. Belli belirsiz bir sicaklik degil de hissedilen ama asla yakmayan , rahatsiz etmeyen bir sicaklik.

  Sicak ortamda 1 saat daha bekle olmassa ocaga al. Icine koydugun maya da az olabilir. Hicbir sekil de sonuc alamassan yarim cay kasigi daha maya ilave edebilrisin ama bu yapacagin en son cözüm olsun.

  Simdilik bunlari bir dene olmassa tekrar yazarsin birlikte bir cözüm arariz.

  Not: Ayrintili bilgi icin yorumculardan Gürkan beyin bu konuda ayrintili bir sayfasi var. Orayi ziyaret edersen daha fazla bilgiye ulasabilirsin.

  Kolay gelsin…

 81. sevket bey peynir alti suyu hakkindaki bilgileriniz icin cok tessekkur ederim yalniz bilmek istedigim bir sey daha var bilgilendirirseniz cok sevinirim bu peynir alti suyu cok fadali sayenizde ogrendik fakat acaba nekadar tuketilmeli yani fazlasinin bir zarari varmi tansiyon yukseltme gibi falan tesekkurler

 82. güzel olmuş hrk görünüyor görünüşüde güzellik katmış bendn bu kadar hadi size hoşçakalın

 83. denemedim ama deneyeceğim.
  ekmeğimizi yoğurdumuzu tereyağımızı kefirimizi kendimiz yaparız evde çoktandır bu peynir işinide düşünüyordum.
  acaba diyorum kalan su ile kefir mayalana bilirmi?

 84. Hüseyin bey, bazi gidalari ev de yaparak en iyisini yapiyorsiniz, tebrik ederim.

  Biz de artik disardan yogurdu ve ekmegi pek almaz olduk. Peyniri de kendim yapiyorum…

  Kefir konusunda hic bir hikrim yok, yardimci olamayacagim…

  hayirli vakitler…

 85. Selamun Aleykum cümleten,

  yurtdisinda yasayan kardeslerim icin cok yardimi olacagini düsündügüm aciklamalar. 🙂
  Sahsen ben tesekkür ederim. Elinize saglik.
  Sirkeli olan yöntemi denemeye calisacagim. Elinizdeki daha farkli tarifleri de merakla bekliyoruz 🙂

  Hayirli günler

 86. (denemedim ama deneyeceğim.
  ekmeğimizi yoğurdumuzu tereyağımızı kefirimizi kendimiz yaparız evde çoktandır bu peynir işinide düşünüyordum.
  acaba diyorum kalan su ile kefir mayalana bilirmi?)

  evet denedim,
  4 lt sütü kaynama noktasına getirdim içine 1 su bardağı sirke döktüm ve geri kalan işlemleri yaptım 500 gr peynirim oldu çocuklarında hoşuna gitti. maliyet yönünden biraz tuzlu ama önemli olan doğalını yemek olunca yapmaya devam fakat araştırarak veya deneme yanılma ile randımanı arttırmak lazım bide illa sirkemi olmalı ekşi ayran yazılmış onu nasıl yapacağız ayranı nasıl ekşiteceğiz ve 5 kilo süte nekadar ayran olmalı? teşekkürler.

 87. Hüseyin bey, sizin adiniza cok sevindim, rabbim gayretinizi karsiliksiz birakmasin.
  Ben süt kestirmek istedigimde ayran , yogurt suyu, cirpilmis yogurt ev de ne varda sullaniyorum. Bunun cok da önemi oldugunu sanmiyorum.
  Sirkeli den ziyade helal mayalari kullanmanizi tavsiye ederim, cok daha lezzetli peyniri oluyor. Eksimsi bir peynir istiyorsaniz kültür kullanmanizi tavsiye ederim. 5 lt. sütü 30 derece isitip bir bardak kadar cirpilmis yogurdu kozup karistirin. Daha sonra mayayi ilave edin mayalanmaya birakin. Eksimsi tadi olan cok nefis peynirler oluyor.
  Kolay gelsin…

 88. Merhaba, ben de cok begendim tariflerinizi,yanlizca peynirleri degil hepsini.yazmis oldugunuz gibi sirkeli tarifinizi denedim guzel oldu.birde mayaliyi yapmayi denedim yanliz tablet meye kullandim birazda yogurt(evde mayalamis oldugumdan).ama bi turlu mayalanmadi peynirim yani oldugu gibi duruyordu sut ustunde hafif bir kaymaklabir gun boyunca sabirla bekledim ama bi tikirti olmadi.bende ümidi kesip kaynattim o karisimi.eh iste biraz kesildi diyebilirim astim bezle birlikte bekliyorum simdi sonucu bakalim nasil olacak.size sorum sizce niye mayalanmadi tablet (lab ferment)koydugum halde?hevesim kirildi aslinda biraz.baska onerileriniz var mi yazarsaniz sevinirim.
  Kolay gelsin…

 89. Merhaba Nurcin, Keske demeyi sevmiyorum ama keske bu sorunun yanitini sayfama koymus olsaydim da sienin gibi olanlar üzülmeslerdi. Ama insallah yarin koyacagim.
  Bunun sebebi olarak aklima ilk gelen mayanin miktari az gelmis olabilir. Veya sütün isisi yeterli degildir. Sütün isisi 30-35 ° de olmali. Iki gün önce mayaladim ve bir kac saat icin de cok güzel peltelenmisti.
  Maya olarak sivi maya kullanirsaniz miktari ayarlamak daha kolay olur. Mesela ben 5 lt. süte bir cay kasigi katiyorum. Bazan tutmadigi oluyor süt gibi kaliyor. O zaman sütü tekrar olmasi gereken isiya kadar karistirarak isitiyorum ve yarim cay kasigi daha maya ekliyorum. Sonrasinda güzelce mayalanip pelteleniyor.

  Mayalanmadiüi zaman paniklemen gerek yok, isitarak tekrar biraz maya eklemen sorunu cözer.

  Insallah yardimim olmustur. Takildigin konularda bolca soru sorabilirsin. Cekinmeden istedigini sor ki ben de biliyorsam cevap vereyim ve sen de lezzetli peynirler yap.

  Sevgiler…

 90. romanyada oturuyorum.sirkeli terifinizi yaptım çok güzel oldu.natüral tesekkür ederim.ellerinize sağlık.

 91. Ayse hanım, sizin adınıza çok sevindim. Afiyet olsun…

  Mayalı peyniri de mutlaka deneyin daha lezzetli.

  Romanya ya selamlar…

 92. merhabalar,iki yıldır yoğurdumu yıllardır ekmeğimi,altı yıldır yazın organik tarım yaparak domates biber ve diğer sebzeleri üretiyorum.yıllardır bazı peynirleri yediğimde bana ölümü hissettirecek kadar dokunuyor.bunun taze peynir veya kaynamamış sütten olabileceği söylendi.peynir alırken çök korkarak alıyorum.kaynamamış sütle ve hayvansal mayayla yapılanların sebep olduğu söylenditabiki bu bana ait bir şey.bu nedenle değişik yöntemler aradım netten.sirkeliyi buldum.diğerleride var ama en basiti bu geldi ve araştırmalarımda en ayrıntılı bir şekilde anlatan olarak sizi buldum.gerçekten rotayı doğru çizmişsiniz hemen hedefe ulaşabiliyorsunuz.bu ince anlatımınız için teşekkür ederim.bloğunuzu dün buldum dünde benim sütçü günümdü taa silivriden getirtiyorum.sirkeli ilk tarifinizi akşam yaptım.tüm ayrıntıları yazdığınız için yüzde yüz başarıya ulaştım.biraz öncede kahvaltıda yedim çok güzel olmuştu iki litreden 250 grm. çıktı.ama nefisti.tekrar teşekkürler başarılar diliyorum.ayrıca yoğurt mayamıda iki sene önce sizin anlattığınız şekilde karınca toprağı ve yumurtasından yaptım.iki senedir onu kullanıyorum.bu sene yenilemeyi düşünüyorum.iyi günler hayırlara vesile olacak araştırmalar dileği ile

 93. selam ben de peynirdi evde yapmak istiyodum ama bir turlu maya bulamamishtim sirkeli olani deniyicem.sizlerden sorcagim soruysa bu:kashar peyniri de evde yapila biliyor mu?simdiden tesekurler.

 94. ben denemek için 2 litre sütten yapmak istiyorum
  ona göre maya ölçüsü yokmu sütüm ocakta lütfen acele cevap verin

 95. lütfen bana cevap verin maya yı fazla kullanırsam 5 aylık bebegime zararı olacagından korkuyorumama artık peynirve yogurt yemesi lazım yogurdu yaptık iş peynire kaldı:)

 96. Saliha, tebrik ediyorum ve basarilar diliyorum. Paniklemen gerek yok gercekten zor bir is degil.

  Iki kg. sütle hic denemedim ama yarim cay kasigi yeterli olur diye düsünüyorum. Bir dene, tutmaz ise sütü 30 dereceye isitip bir iki damla daha damlat.
  Insallah basarirsin. Sorularin olursa gecikmeli de olsa severek cevaplarim. Zaten bu cevap da gecikmeli oldi kusura bakma.

 97. Herkese iyi akşamlar.
  Sayın Lavantin Siteniz muhteşem sayenizde yeni şeyler öğrenebile
  ceğim için çok mutluyum.Size şimdiden teşekkür ediyorum.
  Peynir yapımı ile ilgili tarifinizi (Mayalı,Sirkeli)okudum ve
  hemen çok istediğim peynir yapımına başladım.
  A) Bu gün Mayalı Peynir yapımına saat 12.00 da başladım 4 lt sütü belirtildiği kadar(sanıyorum)ısıttım.içine 1,5 çay kaşığı sıvı maya
  koyup iyice karıştırıp mayalanmaya bıraktım,dışarı çıkmak zorunda kaldığım için ancak saat 20.00 da baktım ve üzerinde bayağı su vardı
  tekrar 2 saat bekledim 22.00 da birdaha baktığımda gene suyu aynı idi.
  B)Kaşık soktuğumda alt kısımda sertlik görünce üstteki suyunu
  başka tencereye kepçe ile boşalttım ve alttaki mayalanmış kısmı uygun
  bez üzerine (süzgeç içerisinde)alarak sıktım ve süzülmesi için uygun
  şekilde astım.Ancak çok az yarım kg veya daha az oldu.
  C)Üstteki suyunu aldığım diğer tencereye,mayalanmış kısımdan sıktığım suyunuda ekleyerek tekrar ısıttım ve gene 1,5 çay kaşığı
  maya koyup karıştırarak tekrar mayalanmaya bıraktım bu arada saat 23.00 oldu ve yarın sabah tekrar bakacağım(Olumsuz netice alacağımı
  biliyorum fakat merakımdan bu şekilde ikinci mayalamayı denemek istedim.
  SORULARIM:1-Süt 4 lt ve maya 1,5 veya 2 kaşık doğrumudur yoksa mutla-
  ka sizin belirttiğiniz 5 lt.süt 1 çay kaşığı sıvı maya mı olması ge
  rekiyor.(5 lt sütü alacak tencerem yoksa)
  2-Dediğiniz ölçeklerde veya benim yaptığım ölçeklerde yapıl
  ması halinde mayalamada bekleme süresi 6-7 saat geçtikten sonra üstün
  de suyunun olması normalmidir.Bekleme süresinin kesin bir zamanı
  varmıdır.Bu zaman geçerse ne olur.
  3-Benim mayalamamda çıkan mayalanmış kısım sanıyorum yarım kg kadar oldu.Yaptığım işlem yanlış olduğu içinmi böyle oldu.
  4-Yaptığım bu mayalamayı sizin belirttiğiniz gibi tekrar yeni baştan karıştırıp ıstmam ve 1 kaşık daha maya atarak tekrar işlemi yenilemem mi gerekiyordu. Lütfen sizi meşgul ettiğim için kusu
  ruma bakmayın bana yardımcı olacağınız için size minnettarım.
  Ayrıca sanıyorum benim başıma gelenler başkalarınında başına gelebi
  lir bu sayede başkalarınada katkılarımızın olabileceğini düşünüyorum.
  Şimdiden teşekkür ediyorum.Kolay gelsin elinize kolunuza sağlık.
  Her kes huzurlu ve sağlıklı olsun.

 98. Merhaba Yüksel hanim, Bbldigim kadar sorularinizi yanitlamaya calisacagim.
  Bir gün önce 4 lt. süte 1 cay kasigini tam doldurmadan peynir mayaladim. Su an da buzdolabinda, tartmadim ama epey cikti.
  Bana 5 lt. süte 1 cay kasigi diye tavsiye edilmisti ilk yaptigimda. Eger maya az gelirse mayalanma uzar veya mayalanama gerceklesmez. Bu durumda süt tekrar isitilip yarim cay kasigi daha maya ekleyip tekrar mayaya birakabilirsiniz.
  Maya cok gelirse peynirde istenmeyen delikler olusur ve bu hos olmaz. Maylanmayla direk ilgisi olan ikinci unusur ise sütün isi derecesi. Süt mayalanmadan önce 30 dereceyle 35 derece arasi olursa iyi sonuc alirsiniz. Yani cabuk mayalanir.
  Sasirtici ki, ölcülere göre mayayi cok kullanmaniza ragmen peyniriniz de delikler olmamis. Ancak bu mayanin keskinligiyle de alakali tabi. Maya paketinizin üzerinde yazan talimatlara uyun. Talimatlar cok fazla süt icin ise, siz benim yaptigim gibi 4 lt süt icin bir cay kasigini tam doldurmayin.
  Penir alti suyundan olsa olsa lor olur bunun icin de mayalanamaniza gerek yok. Sadece kaynatip tanecikleri suyundan ayirmaniz yeterli. Ayrintilar icin sayfamdaki lor tarifine bakabilirsiniz.
  Peynir mayalninca ya tamamen mayalanip tencere pelteye dönüsüyor ya da pelte alta cöküp suyu üstüne cikiyor. Bu bir sorun degildir. Bu suyu ayirmaniza da gerek yok. Bir kasigi suyun altina daldirirsaniz pelte olusup olusmadigini anlarsiniz. Bundan sonra yapilacak olan pelteyi büyük bir bicak yardimiyla kesip kevgirle alt üst etmek suretiyle ufak parcalara ayirmak. Bu saye de süzmek kolaylasacaktir.
  Peynir miktarinin az olmasi sütün kalitesiyle alakali olabilecegi gibi sütün yeterli isida olmayip tam mayalanmadigi dolayisiyla peynir alti suyu dediginiz bölümde daha faza süt oladugu anlamina gelir.
  Sütlerden bahar ve yaz döneminde hayvanlarin taze ot tüketmesine bagli olarak daha az peynir cikarken, kis sütlerinden daha cok mikatarlar peynir cikarilir.

  Mayalam süresi mevsime ve ortama bagli olarak 2 ila 8 saat arsinda degisiyor. Sütün isisni 30 derecenin üzerine cikarmaya basladigimdan beri 3-4 satte mayalaniyor. Uzun zaman aliyorsa sütün isisyla alaklidir.

  Insallah yardimim olmustur. Soracak sorulariniz olursa nete girince cevaplamaya calisirim. Konuyla ilgili rahatlikla soru yöneltebilirsininiz, rahat olun lütfen. Sonucta hepimiz amatörüz.

  Hayirli vakitler…

 99. Sayın Lavantin verdiğiniz cevap için çok teşekkür ederim.
  Benim kullandığım sıvı mayayı ben Büyükçekmeceden aldım ve üzerinde
  peynir mayası olduğu ve sağlık Bakanlığı izninden bahsediyor başka bir
  şey yazmıyor.Ben birde eczanelere sorup bulabilirsem eczaneden almayı
  düşünüyorum.Çarşamba günü tekrar sütçüm gelecek sütümü alıp tekrar deneyeceğim.Bu arada şunuda öğrenebilirmiyim. Sütün ısısını nasıl öğrenebilirim veya ısıyı ölçecek dereceyi nereden alabilirim.Evlerde bulunan hava sıcaklığını ölçen dereceler olmaz herhalde.
  Teşekkürler.Kolay gelsin

 100. Yüksel hanim, maya alirken daha dikkatli olmanizi öneririm. Markali mayalari tercih edin. Maysa, Rumeli maya gibi hayvansal olmayan mayalari kullanabilirsiniz.

  Sütün isisini ölcmek icin mümkünse mutfak termometresi edinin. Ama bebek banyolari icin kullanilan termometre bile bu isi görür. Ya kullanilmamis olsun ya da cok iyi temizleyerek kullanabilirsiniz.

  Basarilar dilerim.
  Hayirli cumalar…

 101. selamün aleyküm lavantin hanım öncelikle siteniz harikaymış gerçekten tebrik ederim.bende ilk defa peynir yapıcam ve tam yağlı olsun istiyorum marketten aldıklarımızı seviyorum eşimde kendi ineklerimiz var onlardan yapmamı istiyo doğal olsun diye bana yardımcı olursanız çok memnun olucam.şimdiden allah razı olsun.

 102. selamün aleyküm lavantin hanım bende bugün ilk defa sizin tarifinize göre peynir yaptım inşallah becerebilmişimdir.

 103. peynir yapımınız basit görünüyor.ama basit e kısa işlemlerde çok dikkatli olunmalı…

 104. Bende dun peynir yaptim kullandigim sut tam yagli sut. Sutu kaynattim ve sirkeyi kesilmeye ba$layana kadar goz karari ekledim. Daha sonra tekrar kaynatmadan suzdum. Suyu suzuldukten sonra 10 dakika sonra yani fazla bekletmeden uzerine ve altina tuz doktum. Tadi cok guzel oldu. (Yarim yagli sutle yaptigimda tadi bu kadar guzel olmami$ti)

 105. bizimle bildiklerinizi paylastiginiz icin size cok tesekkur ederim.
  bende ciflikte sut aldim peynir yapmak istiyordum denemek icin sizin sayenizde bunu deniycem onun icin peynir mayasi almistim ama gerek yok sirkelisinden yapcam sizede cooooooook tesekur ederim

 106. Sevgili Lavantin;
  Tariflerin için teşekkürler! Ben şu ana kadar bir köy yaşamı görmedim fakat Ankara da da biliyorsundur açık sütler satılmakta ben de geçen hafta süt aldım ve kendime hasbel kader yoğurt mayaladım ve muhteşem oldu hayatım boyunca yediğim en güzel yoğurt ve derken neden kendi peynirimi yapmayı denemeyim dedim işte orada seni buldum şimdi sirkeli olanı yapacağım Allah izin verirse gerçekten çok teşekkürler ileride bebeğim olduğunda en azından bunları biliyor olacağım.

 107. Merhaba. Evde peynir yapmaya karar verdim. Birkaç gündür yorumları okuyorum. Öncelikle emeğinize sağlık. Peyniri burdaki tarif gibi sirkeli yapacaktım fakat evde elma sirkesi varmış vazgeçtim. Ben de ayranlı versiyonunu denemeye karar verdim. Şu an yaptım üzerinde ağırlık var tadı nasıl hiç bir fikrim yok. İlk kez denediğim için az yaptım. 1.5 2kg arası süte 250 300 gram gibi bir ayran kattım. Bekliyoum umarım yenecek gibi birşey olur:=)

 108. merhabalar… ben yurtdisinda yasiyorum peynir yapmak icin peynir mayasi almistim fakat paylasimlarinizi okuyunca emin olamadim ve dogal olan yonteminizi denedim (sirke ile ) simdilik iyi gidiyo kavanozlari koydum uzerine beklemedeyim :)) fakat bi sorunum var salamura icin iri tuz kullanmam gerekiyor sanirim yemeklik tuz kullansam erime veya yumusama yapar mi peynirde ? simdiden tesekur ederim saygilar…

 109. Merhaba seda hanim… iri tuz kullanmaniz sart degil, rahat olun. Ben de iri tuz almistim ama ondan sonraki salamuralarimi hep rafine tuzla yaptim ve sorun olmadi. Salamurada sorun tuz miktari yeterli olmas ise olur. Bu yüzden salamura yaparken yumurta yöntemini kullanmanizi tavsiye ederim. Zumurta salamura icin yeterli suya konulduüunda dibe batmaz ve su üzerände kalir. Tuzu az ise hemen batar. Buna göre ayarlayin ve kaygi etmeyin.

  Isiniz kolay gelsin…

 110. merhaba, bende öncelikle sizi tebrik ediyorum ve ayricada tesekkür ediyorum cok güzel yazmissiniz. evde peynir mayalamak istiyorum, fakat bunun icin mutlaka taze süt gerektigini duymustum, acaba ne kadar dogru??? paketlenmis süt ile de yapilabilirmi??? cevabiniz icin simdiden cok tesekkür ederim, almanyadan sevgilerimle…..

 111. Merhaba Özlem hanim, taze süt kullanilmasi zorunlu ancak bazi katkilar kullanilarak pastorize sütten peynir yapiliyor. Ama o katkilari bulmak taze süte ulasmaktan daha zor degil. Etrafinizda süt satan cifliklar mutlaka vardir. Köylere vs. gidip sorun, mutlaka süt satan ciftlikler vardir.

  Kolay gelsin…

 112. merhabalar ve tesekkurler sayin lavantin.peyniralti suyundan kastiniz sadece mayali peynirmi yoksa sirke marifetiyle kestirilip elde edilen lorun altinda biriken su da peyniralti suyumudur.yok degilse bu lorun suyu ne ise yarar.esenlikler dilerim…

 113. selam bende eşimle peyniri hep evde yapıyoruz hem daha güzel oluyor hemde gönül rahatlığıyla yiyoruz.ama sirkeyle hiç denemedim onuda deneyeceğim aslında ben kaşar yapmak istiyorum bir defa denedik başarısız olduk şimdi netten araştırıyorum .sizin böyle bir tecrübeniz varsa paylaşırsanız sevinirin .kolay gelsin

 114. Ebru hanim, malesef kasar peynirini denemedim. Dennezip basarili olursaniy bizimle de paylasmanizi isterim.

  Sevgiler…

 115. Canim Isatanbul rumuzlu arkadasim, peynir alti suyu mayali peynirin suyudur. Sirkeyle yapilan peynirin suyuyla ekmek vs yapabilirsiniy ama baska nerelerde kullanilri bilmiyorum.

  Selametle…

 116. Ben kaynamı sütle yaptım.Mayalı olarak.Baskı altında o kadar beklediğim halde sertleşmedi.Yoğurt kıvamında oldu.Ayrıca çok yağlıydı.

 117. Selahattin bey, kaynama sütten kastiniz pastörize süt mü bilmiyorum. Eger oysa zaten bu sütler uzun dayanmasi icin maruz kaldiklari islemlerin neticesinde iclerinde olmasi gereken bakteriler yeteri kadar olmuyor. Bu yüzden de mayali peynir yapimi icin bazi ek katkilar gerektiriyor.

  Süt yagliysa peyniri de yagli olur bundan daha dogal ne var? Hem sertlesmedigi icin saniyorum tam peynir dememiz de cok dogru olmaz. Siz taze süt kullanarak tekrar deneyin.

 118. süppersiniz. benim 6 aylık ikizlerim var. ve yoğurtlarını kendim yapıyorum ve uzun süredir peynirlerine takmıştım. ve sayenizde bugün cesareyt edip sirkeli tarifinizle peynir dwenemesi yaptım. ben genelde ilk denemelerde başarısız olurum bu nedenle daha az ölçeklerle denedim. ve yinede süpper oldu. şu an baskıalamada ama tadı şimdiden harika. iki kahvaltılık ancak çıktı. bu ölçüyle bile günlük olarak yapabilirim peynirlerini kızlarımın. paylaşımınız için çok teşekkürler.

 119. o kadar heyecanlandım ki içimden geldiği gibi yazdım. şimdi okuyorumda ne kadar çok ”ve” kullanmışım. :((

 120. Takip ettiğim sitelerden biri siteniz. çalışmalarınızda başarılar dilerim. Evde yoğurtan çökelek ve süttende lor peyniri yapıyorum.Mayalı peyniri marketlerde satılan pastörize sütlerden yapabilir miyim.

 121. Fatma hanim, pastörüze sütten normal sartlarda mayali peynir olmaz, ancak size tavsiye edecegim sayfada icine ekleyeceginiz bir katkiyla buna imkan var. http://artizanpeynirci.blogspot.com adresın de sorunuyun azrıntılı cevabını bulacaksınıy.

  Hayırlı ıftarlar…

 122. Benim peynir konusunda bir kac sorum olacak.
  Ben bir peynir cesidi biliyorum ve ondada son iki zamandir he basarisiz oldum. Ben sütü ciftlikten taze aliyorum. Eve geldigimde 5 litre sütü 35-40°C dereceye kadar isitip Asagi yukari 2,5 ml Türkiyeden getirdigim mayayi icine koydummu 4-5 saat sonra peynirim net bir sekilde oluyor. Yanliz bir kac yerden okuduguma göre bu taze sütler pastörize olmasi gerekiyormus. ben bunu iki seferden beri kaynattim sonra yukarda yazdigim gibi 35-40°C dereye gelince mayayi caldim ama iki seferindede sonuc malasef cok kötü oldu…. Siz bayan ve peynir konusunda bilgisi olan arkadaslarimin yardimina ihtiyacim var… simdiden tesekkürler…..

  Süleyman

 123. Çağımızda dijital baskı işi çok çeşitli alanlarda hizmet vermektedir ve bu hizmeti gerçekleştirirken Dijital Bakı Makinesi Kullnamaktadır. Özellikle reklamcılar, promosyoncular , reklam ajansları, çeşitli kumaş, tekstil, bayrak firmaları, büyük firmaların yan sanayi kolları artık Dijital Baskı Makinesi kullanmak durumundadırlar.
  Dijital Baskı Makinesi Kullanım alanları son yıllarda o kadar çok artmıştır ki dijital baskı ortamı birbirine bağımlı birçok sektör meydana getirmiştir. Yapımı haftalar alan bir billboard artık bilgisayardan maille gönderiliyor, bu maili alan dijital baskı firması gerekli yapıyı hazırladıktan sonra dakikalar içinde Dijital Baskı Makinesi kullanarak baskı işini gerçekleştirmektedir.

 124. Süleyman bey, kaynamis sütle mayali peynir yapmak evlerde imkansiz. Mandiralar sanirim peyniri salamurada bekleterek bazi zararli bakterilerden arindiriyorlar. Buna peynirin olgunlasmasi deniyor sanirim. Taze peynir konusunda bu tür sikinti yasiyorsaniz hic üzülmeyin size göre harika bir tarifim var. Bu kategoride Antep peyniri yapimini bulacaksiniz ve Antep peyniri haslanarak salamura yapilir veya taze tüketilir. Size Antep peyniri yapmanizi tavsiye ederim. Peynir yapildiktan sonra haslandigindan zazrli bakterilerin de önüne gecilmis oluyor. Tadi da inanin cok cok nefis bir peynir. Üstelik Antep peyniri kasar gibi eriyen ve sünen bir peynir oldugundan tatlilarda vs. de kullanabilirsiniz.

  Kolay gelsin diyorum ama gelismelerden beni haberdar edin lütfen.

 125. herkese merhaba,bu degerli bilgileri buraya aktaran basta lavantin hanim olmak uzere herkese tesekkur ediyorum.bir kac arkadas ifade etmis,gurbete cikinca bazi seylerin degeri hissediliyor,gerekli olunca bisey araniyor,bende gurbette yasiyorum malezya,bu konuda yani peynir konusunda sikinti var gercekten burada deneyecez,, baska care yok.. selamlar hurmetler.

 126. Hamdi bey, zaten is basa düsünce insan hüner sahibi oluyor. Insallah siz de bu siktinizi giderirsiniz. taze süt bulabiliyorsaniz gerisi gelir…Basarilar dilerim.

 127. Iyi guzelde nasil tuzlama yapildigini anlatma
  missin nolcak simdi tuzu salamursyami yada
  peynirin uzerinemi serpiyoruz ve kac litre sute
  ne kadar tuz koymak lazim iyi gunler

 128. Arnavut rumuzlz arkadas, yorumlari okumus olsaydin epey faydalanacaktin. Ben yorumlarda verdigim bu cevabin kopyasini buraya tekrar koyayim:
  Kaya tuzu almakla ise basladim. Sonra 2 litre kadar suyu kaynattim ve icine orta ayarda olacak kadar tuz attim ve birlikte bir iki tasim daha kaynattim. Kaynayan suyu sogumaya biraktim ve baskidaki peyniri alip irice dilimlere kestim. Kaya tuzunu bolca kestigim peynirlerin üzerine serptim. Ama korkmamalisin peynirlerin her yeri tuza batacak kadar tuz dök. Hatta bir gün sonra peynirin tadina bak tuzu baskin degilse tekrar ileve et. Cünkü bu tuzdan eser bile kalmiyor. Sasirtici bir sekilde ertesi gün baktiginda bile tuzun peynir tarafindan tamamen emilmis oldugunu görüyorsun. Yani tuz peynirin icine kadar isliyor.
  3-4 gün buzdolabinda beklettikten sonra salamura suyuna koyup gerektikce kullanabilirsin. Ama mutlaka buzdolabinda muhafaza etmelisin.

  Kolay gelsin…

 129. Selam Lavantin hanim,
  Ben Avustralyada yasiyorum. Kunefe Yapmak istiyorum ve bunun icinde taze tuzsuz peynir gerekli. Kunefe peynirinin ozelligi nedir biliyormusunuz? Bu sirke ile kestirdiginiz peynir veya mayali peyniri tuzlamadan kullanabilirmiyim? Beni bu konuda bilgilendirirseniz cok memnun olurum.
  Simdiden cok tesekkur ederim.
  Canay

 130. Canay, mayasiz peynirle künefe yapilmaz cünkü künefe peyniri eriyen bir peynir türü olmali. mayali ve tuzsuz peyniri deneyebilirsin.

  Afiyet olsun…

 131. SEVGİLİ HANIMEFENDİ,EVDE PEYNİR YAPIMI KONUSUNDAKİ BİLGİLERİNİZİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.BEN ÜÇ AYDIR KEÇİ SÜTÜNDEN MAYA İLE PEYNİR YAPIYORDUM,AMA MEVSİM GEREĞİ KEÇİ SÜT VERMEZ OLUNCA İNEK SÜTÜ ALIYORUM VE PEYNİR YAPMAYA ÇALIŞIYORUM.NE YAZIKKİ İKİDİR SÜT KESİLMİYOR VE PEYNİR YAPAMIYORUM.SORUN NEREDE OLABİLİR?LÜTFEN ,TAVSİYELERİNİZE İHTİYACIM VAR.TEŞEKKÜRLER.

 132. Ülkü hanim, faydam oluyorsa ne mutlu bana.

  Sizin sorununuz mevsimle alakali olabilir. peynir yaparken ortamin isisi bayagi önemli. Ben kisin kalorifer peteginin yakinlarina koyuyorum ve iyi sonuc aliyorum. Daha soguk ortamlarda daha gec mayalanabiliyor. Bu süre uzadikca da mayalanmadigi veya mayalanmayacagi sanilabiliyor.

  Ayrica ben hep inek sütü kullaniyorum ve en son bir 4-5 gün önce mayaladim. Bu durumda maya miktarini 1-2 damla artirabilirsiniz, daha uzun süre bekletebilirsiniz. Baktiniz sütünüzde hiic peltelesme olmadi o zaman ocaga alip tekrar iliyacak kadar isitin ve ilk koydugunuz maya dan daha az olacak sekilde tekrar mayalayin. Ben bu yöntemi de kullandim, ikinci de mayalama basarili oldu.

  Inek sütüyle alakasi yok siz farkli yapmis olabileceginiz seyleri bir daha gözden gecirin.

  Hayirli bayramlar diliyorum…

 133. Merhaba
  Öncelikle sitenizi cok begendgimi belirtmek istiyorum. İlk defa bu kadar detaylı ve anlatımı güzel bir blog goruyorum 🙂
  Ben mayalı peynir yapmayı denedim ancak basarılı olamadım. Yaklasık 10 dakıka once de lora cevırıp, durumu kurtarmayı denedim 🙂 Bakalım bunda basarılı olacak mıyım?
  Ben 5 litreden yaptım. Socu kotu olunca da denemeye korkuyorum ama bu pes edecegim anlamına da gelmıyor tabi ki 🙂 Sadece maya kullanarak 1 litre pastorize sutten denemek istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim. Burada taze sut bulmamın ımkanı yok maalesef. Ayrıca kaya tuzunu bulamadım. Bu yuzden salamurasını nasıl yapabilirim. Bana yardımcı olabilirseniz cok sevinirim. Sevgiler

 134. SEVGİLİ HANIMEFENDİ,TAVSİYENİZE UYDUM,PELTELEŞEN MAYİİ AZ ISITTIM,YEŞİL SU ÇIKINCA SÜZÜP,BASKIYA ALDIM.ÇOKÇA YEŞİL SU ÇIKTI DOLAYISIYLA AZICIK PEYNİR KALDI.SORACAĞIM ŞU:İNEK SÜTÜNÜ ALINCA 10-15 DAKİKA KADAR KAYNATIYOR ILININCA MAYALIYORUM DOĞRU MU YAPIYORUM?AYRICA *ALMAN PASTASI*TEPSİDE EŞİT KABARMIYOR,KİMİ YERİ ÇOK İNCE KİMİ YERİ DE PUF BÖREĞİ GİBİ TOMBUL.BUNU SENELERDİR YAPARIM HEP BÖYLE OLUYOR.FIRIN ,TEPSİ DEĞİŞİKLİĞİ YAPTIĞIM HALDE.NEDEN Kİ?SEVGİLERİMLE .

 135. Ülkü hanim, hay siz cok yasayin…:) Farkinda olmadan hatayi en basta yapiyormussunuz. Peynir yapilirken süt asla kaynatilmaz bu kesin bir kuraldir. kayanyinca sütün peynire dönüsmesini saglayan bakteriler ölür ve mayalanma gerceklesmez. Sütün sicakligi inegin memesinden ciktigi gibi ilik olmasi gerekir. Hatta cokca peynir yapan bazi aileler büyük süt bidonlariyla ciftlige gelir ve orada sagilan sütü hemen sicagi gecmeden ciftlikte mayalarlar.

  Sirkeyle kestirme usulü peynir yapacaksaniz kaynatabilirsiniz, aksi takdirde lütfen cig süt kullanin.

  Ikinci sorunuza kendimce bir cevap vereyim: Ben pandispanya hazirlarken tepsideki kekin en altini pastanin en üstü olarak kullanirim. Yani ikiye kestikten sonra orantisiz kabarak üst tarafi tabana üzerine pudig ve en üste de tepsiyle temas eden tarafi olmak kaydiyla üst kati yerlestiririm.

  Kolay gelsin… Sorulariniz olursa cekinmeyin lütfen.

 136. Merhaba Gökce, tesekkür ediyorum ve hemen soruna geciyorum:

  Tariflere dikkat edersen mayali peyniri inan bana bir cocuk bile mayalar. Kaynamamis ilk süt ve 1 caz kasigi kadar sivi maya karistirilacak ve üzeri fazla bastirilmadan ilk bir ortamda beklemeye birakilacak. Mayalanma süresi dgisir, ortam isisi, sütün kalitesi vs… bu yüzden sabirla beklemelisin. En kötü ihtimalle maya yetersiz gelir ve sütü cook hafif isitip tekrar yarim cay kasigi kadar maya ekleyip islemi tekrarlarsin.

  Pastorize sütle mayali peynir yapabilmen icin icine bazi malzemeler eklemelisin ki sütün icinde eksik olan bakteriler olsun. Bu ürünler eczane de satiliyor ama ne aldim ne denedim. Yorumcularimin icinde bi isle ilgilenen bir beyin sayfasi var. Eger bu sayfaya bakarsan ayrintili bilgi bulursun. Sayfayi bulamaz isen tekrar yaz tam adres vereyim, su an aklimda degil.

  Salamura icin kaya tuzu sart degil normal sofra tuzu da kullanabilirsin. Sonucta kislik peynir salamurasi yapmayacaksin. Sorularin icin ben burada olacagim, cekinmeden sorabilirsin.

  Kolay gelsin.

 137. slm verdiginiz bilgiler icin tsk.ben bu gun ilk defa sirkeyle yapiyorum onuda mayaligibi dinlendiriyorum ama bakiyorum hala kesilmedi kaynatmam mi gerkiyor anlayamadim
  simdiden tesekkur ederim

 138. Sibel hanim, sirkeyle yapilan peynir, süt kaynarken kesilmesi icin sirke gibi sütü kestirebilen malzemelerin kullanilmasina dayniyyor. Dolayisila süt kaynarken kesiliyor. Pastorize sütlerin bihayli zor kesildigini biliyorum ama taze sütler de bu sorun olmaz. Amac sütü kesilene kadar sirke ekleyin ve devamli karistirin. Tabi sirkeyi de abartmadan…

  Kolay gelsin…

 139. LAVANTİN HANIMEFENDİ,SÜT KAYNATILMADAN MAYALANACAK,ONU ANLADIM,AMA SÜTTEN GEÇEBİLECEK HASTALIKLAR(ÖZELLİKLE BRUSELLA) TEHLİKE ARZETMEZ Mİ?KAYNATMAYI BU AMAÇLA YAPIYORDUM.BAHSETTİĞİM HASTALIĞIN TANISI VE TEDAVİSİ ÇOK ZAHMETLİ,YILLAR SÜRÜYOR.BUNU YAŞAYAN BİRİNDEN BİZZAT DUYDUM.ENDİŞEM VE MERAKIM BU YÜZDENDİR.TEŞEKKÜRLER

 140. Ülkü hanim, bunun da kolayi var…sayfamda Antep peynirinin tarifini bulacaksiniz…bu tarifte peynir haslandigi icin bahsettiginiz sorun ortadan kalkiyor. Lütfen o tarifi deneyin.

  Selametle…

 141. bozuk sutten peynır yapabılırmıyım bı sakıncası olurmu… ekşımış yoğurttan yapıldığını bılıyorum ama…?şımdıden teşekkurler

 142. Sevgili Menekse, mayali peynir olmaz ama sirkeyle kestirerek yapmazi dene. Ama süt acimis ise kesinliklekullanma!

 143. Arkadaslar. Önce hepinizi Saygiyla selamlar yeni yilinizi kutluyorum. Gelelim simdi asil konuya… Peynir yapmayi ögrendim ve cocuklarim sitenizin sayesinde taze peynir yiyorlar.Ancak suyunu beceremiyorum. peynir suyun icinde zaman gectikce yumusuyor hatta erimeye kadar geliyor. Lütfen yardim edin simdi yenisini mayaladim ancak suyu yapmayi ögrenmem lazim.. yardimlarinizi bekliyorum…Tesekkürler.

 144. Süleyman bey, önce sizi bir erkek olarak bu cabanizdan dolayi tebrik etmeliyim.

  Siz en iyisi yumurta usulünü deneyin: Bir yumurtayi temizce yikayip bir kenera koyun. Sonra tuzlu syu hazirlayip bu yumurtayi suya koyun, yumurta batarsa su hazir degilsir. Yumurta suyun üzerinde yüzene kadar tuz ekleyerek karistirin. Salamura cok fazla tuz istiyor ama sonunda aylarca o peyniri muhafaza edebiliyorsunuz. Yemeden önce sade suda bir gece bekleterek fazla tuzunu alabilir veya haslayarak bu islemi yapabilirsiniz.

  Kolay gelsin ve afiyet olsun. Sorulariniz icin ben buradayim, rahatca sorabilirsiniz.

 145. Tesekkür ederim abla sabah kalkinca hemen uygulayacagim ve en kisa zamanda sonucu bildiririm…yeniden herkese saygilar.

 146. Sayin Lavantin,
  Ben yillardir Afganistan da yasayan ve calisan bir mimarim . Afganistan sartlarinda yasamanin zorluklari yaninda bir de santiye imkanlari ve zaman kisitlamalarida eklenince ozlemini cektigimiz gidalara ulasabilmek bizim icin en buyuk mutluluk kaynagi . Saatlerimizi harcayarak actigimiz bir borek , pogaca ya da en basit bir pizza bile bizim icin gunlerce mutlu olmak demek .
  Simdi ise yeni hedefimiz kunefe yapabilmek . Bu amacla dokme kadayif yapabilirim , ancak kunefe icin peynir yapabilmek amaci ile girmis oldugum sitenizde okudugum kadari ile sirkeli peynir ile kunefe yapabilmek pek mumkun gorunmuyor. Mayali peynir icin ise gereken taze sute Afganistan sartlarinda ne kadar guven duyabilirim , hele ki kaynatmadan yapilmasi gerektigine gore , ayrica burada peynir mayasi da nasil bulabilirim bilemiyorum .
  Bu sartlarda gorunen tek alternatif antep usulu peynir yapimi sanirim . Ancak tariflerinizde maalesef antep usulunu goremedim . Sizden ricam eger kacirdiysam bu tarifi yeniden yazmaniz .
  Saygilar.

 147. Oktay bey, bulundugunuz ortamin zorlugundan dolayi Allah kolaylik versin diyorum.
  Antep peynirinin yapimini sayfamdaki su: https://lavantin.wordpress.com/2009/04/05/antep-payniri-ve-koy-peyniri/ baglantiyi tiklayarak okuyabilirsiniz.
  Peynir mayasini imkaniniz varsa disardan getirtip buzdolabinda 1 yili askin süreyle muhafaza edebilirsiniz. Hatta taze sütü bile uygun sartlarda olunca alip buzlukta muhafaza etmeniz mümkün.

  Basarilar dilerim…sorulariniz olursa elimden geldigince cevaplamaya calisirim.

 148. selamlar oncelikle size gercekten cok tesekkur ederim bu harika fikirleri bizlerle paylastiginiz ve yureklendirdiginiz icin. Bende peynir yapmaya niyetlendim ve bu konuda bir cok bilgi edindim oncelikle pastorize sutten peynir yapabildim bunu sizlerle paylasmak istedim yalniz UHT degil yani katki maddeli uzun omurlu olani sise sut tarzinda olandan denedim.5 lt tam yagli inek sutunu 35-40 derece isittim yani elinizin sicakligi hisettigi anda ocaktan alabilirsiniz hemen sonrasinda 250-300 gr kadar suzme yogurt karistirdim ve kapagini ortum battaniyeye sardim yarim saat bekledi bu islem sutun fermantasyonu icin gerekli.yarim saat sonra kapagi acip hizli bir sekilde 1 yemek kasigi sivi maya karistirdim kapagi tekrar kapatip yarim saat tekrar battaniyeye sarili tuttum cunku isi icinde mayalanma daha hizli oluyor zaman dolunca kapagi acip bicak yaedimiyla tenceredeki pelteyi kup-kup karelere boldum. tekrar yarim saat kendi haline biraktim (kapak ortmeden) yarim saat sonra kup dilimler birbirinden ayrildi hemen suzme islemi ve presleme islemi yaptim birazdanda salamura yapicam bu peynirin en az 1 hafta dinlenmesi gerekiyor ben denedim tuttu umarim herkes basarili olur tekrar herkese tesekkurler…sevgiyle kalin…

 149. Emine hanim, tebrik ediyorum, bence zor birsey basardiniz. Sanirim fermente etmenizin peynirin peltelesmesine olumlu katkilari oldu. Cünkü pastörize sütteki baktaeriler yetersiz oluyor bu saye de yogurttaki bakterilerle birlesince cogalmak icin uygun ortam olmus.

  Ayrica paylastiginiz icin de cok tesekkür ederim, taze süt bulamayan bir cok yorumcudan nasil peynir yapaackalri konusunda sorulara almistim. Sizin yazinizi peynir tarifinin altinda yayinlayacagim, insanlar daha cok faydalansin.

  Selametle…

 150. tekrar merhaba ben bu calismayi buldugum siteyide yayinlamak istiyorum bu arada site ingilizce ve icinde istediginiz tum peynirlerin tarifi var bunun gibi bir cok site var ama dedigim gibi hepsi ingilizce:))

 151. selam bende peynir yapmayi denedim sizin ikinci tarifiniz olani yaptim 3 kilo sütte bir cay kasigi hayir maya koydum peynir oldu ama tadi hic hosuma gitmedi cok yavan ve peynir krem gibi kati olmad yani
  birde kasar peyniri nasil yapilir onuda yazabilirmisiniz
  ayrici sirke ile peynir yapimini denemek istiyorum fakat bu sirke nasil bir sey olmali bende ev yapimi üzüm sirkesi var onu kullansam olurmu ?
  simdiden tesekkürler

 152. Coskun bey, üc kilo süte bir cay kasigi maya fazla gelir ve peynirde istenmeyen deliklerin olusumuna sebep olabilir. Denememden hatirliyorum, tadi da güzel olmamisti. 5 litre süt kullanaraka deneyin veya mayanin miktarini azlatin.

  Süt peltelestikten sonra tarifimdeki gibi süzüldükten sonra kati olmamasi olanaksiz. Hatta ben bazen cok kati olmasindan rahatsiz olup daha az süzüyorum. Pelteyi torbaya koyduktan sonra süzüp sonra da baskiya koydunuz mu bilmiyorum ama yaptiysaniz nasil sert olmadi anlamadim!

  Sirkeli peynir icin bahsettiginiz sirkeyi kullanabilirsiniz. Lütfen tarifi iyice inceledikten sonra uygulayin ki, hatalar veya gözden kacan noktalar olmasin.
  Kolay gelsin diyor ve olasi sorularinizi ve denemenizin sonucunu bekliyorum….

 153. paylaşım için teşekkür ederım lakin sirke ile yapılan peynirde sirke için bardak ölçüsü yazılamamış (su bardağımı,cay bardağımı,bira bardağımı,rakı bardağımı) ben ortalama bir ölçü aldım 4 litre süte bir cay bardağından fazla yaklaşık bir su bardağı sirke koydum ancak kestirdim 10-15 dakka kayalayınca kesti süt. ( bu kesme işlemi kaynayan süte kaynarken biraz tuzda koysanız kesilir. bu sirkenın özelliğinden değil sütün özeliğindne kaynaklanıyor. sirke tadı sevmeyenler tuzu yada tavsıyem 1 limonu deneyin bunlarıda sevmiyorsanız yoğurt altı suyu deneyin) kesem işleminden sonra diğer işlemleri aynen uyguladım süzme presleme gibi presleme işlemine kadar hersey gayet guzel henuz tamadım ama peyniri topalaklar toplanmış sekılde presın altında alıp tuzlu suya koyana kadar peynir suda presın altındna cıkdıgı gıbı duzgun olmuyor 15-20 dakkadan sonra peynir kalıbımı dağılıyor 🙂 masaya sanki böreklik kırıkpeynır gibi yada lor peynirin biraz şekle girmiş hali gibi geliyor 🙂 sıra tadına bakmaya geldi düşün ben sirke tadını hayata sevmem işkembe çorbasında ve salatalarda limon kullanan bırıyım ağzıma sirke süremeyen biriyim. Vesselam tadı kötü sirke tadını ve kokusunu bariz alıyorum sirke tadı sevmeyenlere tavsiyem etmem 🙂

 154. Tunc bey, hic kimse evinde ölcü olarak raki bira vs.. bardagi kullanmaz, kullanan olabilecegini düsünmedigimden belirtmemis olmaliyim. Kesilme isleminin süte bagli oldugunu söyleyen de siz siniz…bu durumda demek ki, kestirmek icin belirli bir miktar verilemiyor!

  Peynir dagiliyorsa yazdigim adimlari dikkatli takip etmemis olmalisiniz. Özelleikle bu peynir o kadar sert oluyor ki, isirirken zorlaniyoruz. Bahsettiginiz sey hic basima gelmedi.

  Bu peynirde sirke tadini hiic almadim ve ilk kez sizden duydum. Damak tadi olarak secici biri olmalisiniz, bence siz hazir peynir tüketin.

  Not: Peynir yapacak kadar maharetine ve mutfak bilgisine güvenen insanlar zaten burada amacin sütü kestirmek oldugunu bilirler. Yani süt tazeligi, pastorize edilip edilmemesi gibi bazi sebepelerden dolayi bazen zor kesilebilir. Ancak genel olarak bilindigi gibi yogurt, ayran, tuz, kabartma tozu limon gibi malzemeler sütü kestirir.

 155. uzun yillar kanadada yasiyoruz.Bizim beyaz peyniri cok ozledik.Bircok denemeler yaptim fakat aradigim tadi bulamadim.Simdi sizin verdiginiz tarifeyi uygulayacagim,insaalah aradigim tadi bulurum.Su varki burada sivi peynir mayasini cok aradim,neyazik ki bulamiyorum.Bu gun sizin verdiginiz sistemi deniyecegim.Cok tessekurler ederim.ADNAN

 156. Evde peynir yapma işine çoğumuzla benzer sebepler dolayısıyla başladım, forumlardan da takip edileceği üzere verilen genel peynir tariflerinden faydalanarak, şırdan mayası ile bu işi yapmaya karar verip, bu tarz yerlerde “reklamı” çok yapılan rumeli mayadan temin ettim, şimdi burdan rumeli mayadan şikayet ettiğim çıkmasın sadece yanlış bir bilgiyi düzeltme maksatlı yazıyorum, yaklaşık 10 lt sütü “1 çay kaşığı” maya ile heba ettikten sonra, bir şırınga ve 1 litrelik süt denemeleri ile mayanın olması gereken kuvvet ve miktarını deneyerek gördüm, yaparken günlük sütte denedim dışardan alınmış sütüde, hepsinde aynı miktar mayada başarılı oldum. Oran tam olarak şudur: 4 lt süt + 160 gr. krema (krema isteğe göre)– kullanılan şırdan mayası 5 mg.( yaklaşık 5 çay kaşığı)+ 30 mg. su (yaklaşık 6 tatlı kaşığı), maya ve su karıştırılıp 32-35 derece arasındaki süte dökülerek 30 sn. karıştırıp,etrafına soğumayı engellemek için örtü, bez vb. şeyler sarılıp tam olarak 90 dk. içerisinde açıp, 1 cm.eninde ve boyunda yoğun muhallebi kıvamına gelmiş peyniri kesip, bir 15. dk.bu halde bekledikten sonra süzmek üzere torbaya alıp, suyunu belli oranda aldıktan sonra geriye kalan suyunuda çıkarmak üzere bir ağırlığın altında bekletip , bu beklemenin sonucunda da bir kavanozda deniz tuzu yada salamura tuzuyla karıştırılmış suyun içine peynirleri atıp, 14 gün yada 1 ay sonunda peynirlerinizi tüketebilirsiniz.

 157. Slm
  buradaki bilgiler icin cok tesekkür ediyorum.
  ben internetteki bazi kaynaklar sayesinde maya ile ilk peynirimi yaptim. yanliz süzüp salamuraya koyduktan sonra asagi yukari mozerella peyniri yumusakliginda duruyor, dahada yumusayacagindan endise ediyorum. bir kalipta yeterince iyi süzsem salamuradada 1 ay kadar sertligini korurmu?
  birde marketlerde yedigimiz tada yaklasmasi yani cig tadin kaybolmasi icin salamuradami beklemesi gerekiyor?
  tesekkürler
  tesekkur ediyorum

 158. Aleykümselam Murat bey… salamutra tuzu yeterince tuzlu olursa inanin kesmekte bile zorlanacaginiz peynirleriniz olup aylarca saklayabilirsiniz. Salamura suyuna yikanmis bir yumurta atin ve yumurta suyun üzerinde yüzene kadar tuz eklemeye devam edin. Bu biraz fazla tuzlu gibi gelsede yöntem budur. Yumurta suyun üzerinde kaliyorsa salamura suyunuz hazir demektir.

  Marketteki peynirlerin yapilisi sanirim daha farkli. mayalamadan önce yogurt kültürü kullaniliyor bildigim kadar. Bunu mayalamadan 1 saat önce süte 1 bardak sulandirilmis yogurt koyarak deneyebilirsiniz. Ben denedim ve satilan peynirle gibi tam olmasada daha eksimsi bir peynir yaptim. Satilan peynirle gibi olmasini istiyorsaniz bence arastirmaya devam edin ve bulabilirseniz bizlerede haber verin.

  Kolay gelsin…

 159. çok güzel denemek istiyorum hemen. tam bir organik yiyecek içecek delisiyim. hemen yapıp sonuçları burda yazmak istiyorum

 160. maya ile yaptığınız peynirin sütünü 85dereceye pişirin yani süt birinci dalmadan hemen önce indirin 28-33 dereceye soğutun diğer işlemlere bildiğiniz gibi devam edin eğer bekletmeden yarın yemeye başlıyalım derseniz süzdürdüğünüz peyniri kaynamış kaynar suyun içine bırakın veçevirerek biraz bekletip çıkarın ve soğuk suya koyun bu tekrar baskı istemez salamura için yumurta bayat olusa yüzeye çabuk çıkar yanıla bilirsiniz 6-7kg suya yaklaşık 1kg tuz katarsanız daha sağlam olur afiyet olsun

 161. bişey değil yardımcı olmak tabi görevimizdir. başka sorularınız olursa yardımcı olurum yeterki kimyasal maddeler kullanılmadan doğal ürünler yiyelim helel gıda sertifikasını destekliyorum ama daha çok yol almaları gerekir

 162. Allah razi olsun Ibrahim bey… Helal gida sertifikasi bizler icin büyük nimet, insallah devami gelir.

  Selametle…

 163. Allah razi olsun Ibrahim bey…helal gida sertifikasyonu cok elzem bir konu, insallah devami gelir.

  Selametle…

 164. iyigünler diliyorum sitenize ilk defa yazıyorum evde peynir yapmak için araştırma yaparken sitenizi buldum okudugum en güzel detaylı tarifler burada ellerinize saglık.yalnız ben antep peyniri tarifini birtürlü göremedim peynir tarifleri sayfanızdaki bütün yorumları okudum bulamadım sitenizde başka bir bölümdemi acaba .

 165. lavantin, gerçekten harikasın. bebeğim 6 aylık oldu. ek gıdalara geçiyorum. kahvaltıda yedireceğim peyniri seçmek için internette gezindim. istediğim gibi bir bilgi bulamadım. evde yoğurt yapıyorum. peynir neden yapamayayım dedim. senin sayfana rastladım. haftaya pazartesi sütçümden on kilo süt alıp iki çeşit birden deneyeceğim. sütçüm de şaşıracak. en çok üç kilo süt almış olan bana, on kilo süt sattığına:) çok teşekkürler şimdiden. umarım başarırım. deneme sonucumu da yazacağım buraya.
  sevgiler

 166. Sevgili Özge, amacim zaten benim gibi deli dana olup ta peynir tarifi arayanlara yardim etmekti.:) Gercekten de nette saglikli ve ayrintili bilgi bulmak cook zor. Insallah basarili olursun ki, talimatlara uyarsan bu insallah kesin.

  Güzel haberlerini bekliyorum…

 167. Anonim yazan arkadasim, Urfa peyniriyle Antep peyniri arasindaki farki bilmiyorum. Üzgünüm yardimim olamayacak. Bilgim olursa insallah paylasirim.

 168. merhaba,
  sirkeyle yapılan ve kaynatılan peynirden denedim. şimdi bez torbanın içinde buzdolabımda. ne zaman yemeye hazır hale gelecektir? ve bebeğime yedirmek için yaptım. sizce hemen yedirebilir miyim?

 169. sevgili lavantin,
  mesajıma cevabını henüz gördüm. henüz tadına bakmadım ama sanırım başardım:) evet ben de deli dana oldum. ta ki senin yazına rastlayana kadar:)

 170. Merhabalar ben hatay da 7 yıldır peynir yapıyorum köy peyniri künefelik tussuz peynir dil peyniri sünme peyniri vs. sormak istediginiz birseyler olursa seve seve yardımcı olurum

 171. Muhammet bey ince teklifiniz icin cook tesekkür ederim. Hem benim hem okuyucularin sizin bilgi ve tecrübelerine ihtiyaci olacaktir.

  Hayirli vaklitler diliyorum…

 172. merhaba öncelikle verdiğiniz tarifler için tesekkür ederim, peynir yapımı bittikten sonra tuzlama işlemi tam olarak nasıl yapılıyor? direk preslediğimiz peynire tuzu mu döküyoruz yoksa onunda bi püf noktası var mı? tesekkürler

 173. Anonim yazan arkadasim, peyniri tuzlamak icin kendinizce uygun olan sekilde dilmleyin ve dimilerin her yerini kaplayacak sekilde tuza bulayin. Tuzladiktan sonra kapakli bir kaba yerlestirin ve üzerlerine 1-2 kasik daha tuz serpip kabin icinde peynirlei tuzla harmanlayip buzdolabina koyun. Bu sekilde birkac gün bekleyen peynirleriniz hem tuzunu cekmis hem de sretlesmis olacaklar. Eger salamura yapacaksanirz bu haliyle peynirleri salamura suyuna salabilirsiniz. Salamura yapmayip hemen tüketecekseniz tuz miktarini abartmadan kullanirn. Peynir tuzda beklerken verdiginiz tuzu iyice emdiginden bu ihtimali düsünün.

  Kolay gelsin…

 174. ananoim_> sütü pişirdiginiz için fazla tuza gerek yoktur daha sonra tuketildigi zaman cok tuzlu olacaktır onun için benim tavsiyem peynirin sıgacagı bir kaseye tuzlusu yapın içinde peyniri 1-2 saat beklettikten sonra streç ile hava almıyacak bir şekilde buz dolabında muhafaza edin 7-10 gun rahatlıkla dayanacaktır

 175. Muhammet bey, peyniri yapmakta acemi oldugumuzdan muhafazasi da bize cok zor gibi geliyor. Sonra yükleniyoruz tuza…:) Tavsiyeniz icin cok tesekkür ederim, bu kez dediginiz gibi yapacagim insallah.

  Hayirli vakitler…

 176. İnsallah kısmet olursa vakt buldugumda size dil, sünme ve örgü peynırı yapımını anlatacam peynire istediginiz şekli verebileceksiniz ve tadı daha güzel olacak

 177. Merhaba Lavantin hanim ve diger arkadaslar,

  Cok heyecanliyim, yarin nihayet ilk defa peynir yapacagim! Guzel yemek yaparim, elimden her is gelir ama bu baska bir sey. Konu uzerinde internetteki butun bilgileri Turkce, Ingilizce ve Hollandaca olmakla beraber okudum. Sizin blogunuzdaki yazilari ve diger arkadaslarin butun katulimlarini ayrintilarina kadar inceledim. Bes kilo inek sutum yarin bir ciftlikten gelecek, kocaman bir tencerem var ve peynir suzmek icin ozel bir de bez aldim. Biliyorsunuz Hollanda peynir ve sut ulkesi ama halen maya bulamadim. Internetten de ismarlamak istemiyorum. Bir arkadasim organik yiyeceklerin satildigi bir dukkan onerdi,yarin birde oraya bakalacagim.

  Cig sutten mayali peynir yapmaya heveslenmistim ama kiz arkadasim hevesimi biraz kirdi. Yasaklar, tehlikeler, kotu bakteriler vs. vs, Bu konu hakkinda bir suru yazi okudum. Artik prestijimin bozulmasini da istemiyorum. Arkadaslarima gonul rahatligi ile kendi elllerimle yaptigim, ilk deneme, lezzetli bir peynir tattirmak istiyorum. Siz bana ne onerirsiniz acaba? Biraz da iddaliyim.. Bu is iyi giderse, yakinda kocaman kocaman sari Hollanda peynirleri yapmayi dusunuyorum 🙂

  Onerilerinizi lutfen yarin saat 15:00 e kadar yazarsaniz, inceleme imkanim olur.

  Dostca selamlar,

  Denizhan bey (internet ismim)

  Amsterda

 178. Merhaba Denizhan bey, yemek konusunda böyle heyecenali bir bey tanimak cok hos.:) Öncelikle maya konusunda önerim, mutlaka Hollanda da oldugunu tahmin ettigim bir türk bakkalini ziyaret etmeniz olacak. Türkiye den gelen peynir mayalari büyük Türk marketlerinde bulunuyor. Oldugunuz yerde Türk market ve bakkallarini arastirirsaniz olumlu sonuc alacaginizi tahmin ediyorum. En azindan bakkalalara ismarlayabilirsiniz. Ama bu süre zarfinda da bos durmayip sirkeyle kestirilen peynirden yapip, kalip gibi peynirinizi arkadaslariniza ikram edip, havanizi atabilirsiniz.:)

  Ayrica Antep peynirinde söz konusu olan cig sütten gecebilecek hastalik riski azaliyor, zira peynir mayalndiktan sonra haslandigi icin gönül rahatligiyla tüketebilirsiniz. Antep peyniri de tat olarak harika bir peynirdir tadin, bana hak vereceksiniz.

  Simdididen kolay gelsin diyorum, insallah hersey istediginiz gibi olur.

 179. Bu peynir adamı zehirllleeerrrrr… bırakın uğraşmayı hazır marketlerde var.. kendinize iş çıkarmayın… evde tencere tabak yıkama maliyetini kimse hesaba katmıyor…

 180. verdıgınız tarıflerın hepsını denedım cok güzel oldu..yanlızca mayalan yapılan peynır bır baska oluyor..tesekkurler.

 181. sevgili bay/bayan. peynirle ilgili yazınızı okudum. emek harcamışınız kutlarım, paylaşmanız da gayet hoş. benim merak ettiğim şey şu: keçi veya inek, herhangi bir marka uht süt ile yapılabilecek peynir cinsi var mı? yani uht süt demek sadece süt demek midir, bundan bir peynir olmaz mı?
  teşekkür ederim.

 182. Fergan hanim, cinsiyetim kadin, ismim Sükran… Pastörize sütlerdeki islemden dolayi peynir olusumunu saglayacak yeterince bakteri bulunmadigindan mayali peynir degil ama sirkeli peyniri yapabilirsiniz. Hatta icine bir kutu cig krema koyarak daha yagli ve lezzetli bir peynir yapabilirsiniz. Ancak mayali peynir olmaz.

  Kolay gelsin…

 183. cok cok tesekkurler bizim ciftligimiz var ben fizik öğretmenym annem ve babam artk sütlermizi değerlendrmeyi istyr peynir yapmayı düsnüyrz ve tarifini bu peynrlerden yapcaz .simdiden cok tesekkurler.MERVE

 184. merhaba benda turkiyedeyken kek yapmayi bile bilmezken amerikaya gelip hele birde beyaz peynire hasret kalmisken ALLAH karsima suudi arabistanli cok hanim bir bayani cikardi 13 yil once,ondan ogrendim sirkeli peynir yapimini hakikaten guzel oluyor yanliz ben zamanla tarife eklemeler yaptim yani kendimce gelistirdim izin verirseniz sizinle paylasmak istiyorum,soyleki aynen sirkelinin yapiminda anlattiginiz islemleri yaptiktan ve suzege aldiktan ve 1 saat suzuldukten sonra aciyorum icine asotu sapi veya maydanoz hatta bazen yesil soganli (dogranmis)katiyorum tercihe gore ve tuzluyorum daha sonra kare veya diktortgen seklini verip salamura ediyorum suyuna ise minik sus biberi birakiyorum guzel bir aroma veriyor ki sizin manti kalibi uygulamaniza bayildim ins bende oyle deniycem.hanimlarla boyle istisarelere bayiliyorum hele birde detayli olunca cunku israfi engelliyor bu yuzden detaylari ve puf noktalari cokk onemserim.simdiden cok tsk ler ve saygilar.

 185. Selam Ben Denmarktan yaziyorum Peynir Mayasini Burda Temiz Bulacagimdan Emin Degilim Ve Burdada Kup Peyniri Bulamiyorum Kendim Kup Peyniri Yapmak Istiyorum , Ben Marketten Kavanozda Peynir Alsam %60 Yag Orani Olan Bunu Bir Kupun icine Koysam Olurmu Olmazmi?? Kup Peyniri Yaparken Yag Orani Ne Olmalidir Ve Sadece Bir Yag Oraniyla Kup Peyniri Yapa Bilirmiyim??? Bu Konuda Bilgi Verirseniz Cok Sevinirim???

 186. selam bugün 10 kg sütü kaynatıp(mikroplarının ölmesi için) tekrar soğuttum.1 tatlı kaşığı maya ekleyerek bekledim tabii sonuç hüsran. tekrar ısıttım maya ekledim birşey değişmedi.ben de bir parça limontuzu atıp kestirdim ve kesede süzdürdüm. sanırım şu anda tatlı lor oldu.böyle kullanmamda veya tuzlamamda sakınca var mı? tabii ben can havliyle siteniz, buldum ve hatamı anladım. umarım bir dahakine başarılı olurum teşekkürler…

 187. merhaba 19 yıllık peynir ustasıyım .önce emeğiniz için sizi kutlarım,benimde bir katkım olsun,klasik yani kültürsüz yapılan peynirlerin sütleri 65 c de 15 ile 20 dk kadar pastörize ediliyor,böylece zararlı mikroorganizmaların çoğu ölürken veya gelişimini durdururken yararlıların bir kısmı kalır.peynir olgunlaşma sürecinde{6 ay kadardır} diğer zararlı mikroplarında çoğu ölür.olgunlaşma aşaması çok önemlidir.pazarlardan özellikle beyaz peynir alırken iyi olgunlaşmış ve bıçakla kesildiğinde içinin görünümününde iyi olmasına dikkat edin derim.bu şekilde bir peyniri evde yapmaya kalkışırsanız,çoook uğraşırsınız ve fiatında 2 misli zarar edersiniz,çünki peynir firmaları sütü ucuza alırlar,ondan kazanırlar…SAYGILAR …PEYNİRCİ SDT.

 188. Mehmet bey, küp peynirinden kastiniz nedir anlamadim! Daha ayrintili olarak peynirin cinsini yazarsaniz bilgim dahilinde cevap verebilirim. Acaba tulum peynirinin küpe basilmis hali filan mi?

  Selametle…

 189. Tesekkür ederim sdt, ama sanirim ki peynir yapimi bir merak ve keyif isi. Nede olsa kendinizin ürünü olan birsey. Bilgilerinizi bizimle paylastiginiz icin cok tesekkür ederim.

  Selametle kalin.

 190. tekrar merhaba evet ikinci denememde başardım.tuzlayıp dolaba koyduğum peynirlerime baktıkça gurur duyuyorum.annemden öğrendiğim bir bilgiyi paylaşmak isterim.gerçek peynir salamura suyu olarak, dolapta tuzlayıp bekletirken çıkan suyun kullnaılması gerektiğini, bu suda peynirin daha lezzetleneceği ve dışarda dahi bozulmayacağını söylüyor.
  tereyağını bile evde yaparken peynir neden olmasın demiştim doğruymuş
  Daha doğal sağlıklı günlere

 191. öncelkle merhabalar elinize sağlık harikalar yaratıyorsunuz..
  birazdan kalkıp peynir yapıcam 🙂 ama olacakmı bilmiyorum sirkeli olanı denicem çok merak ettim marketlerde sirke özü bulamadım hiç üzüm sirkesiyle yapsam olurmu ve nekadar koyacağımıda bilmiyorum beni biraz aydınlatırsanız çok sevinirim çok teşekür ederim..

 192. merhaba bende evde peynir yapmak isteyenlerdenim
  ama ben istanbuldayım taze süt bulmam imkansız
  önceden haftada bir gün sütçüler gelirdi ama artık onlarda yok
  evde günlük sütten yoğurt yapıyorum çokda güzel oluyor
  yorumların çoğunu okudum sanırım günlük sütten peynir yapmak imkansız

 193. Sevgili Esra, sirkenin miktarinin pek önemi yok, cünkü peynirin atilan suyu ile birlikte atiliyor. Amac sütü kestirecek kadar eklemek. Bu da deneyerek anlayabileceginiz bir durum. Bazi sütler gec kesilebiliyor ben o zaman biraz daha sirke koymak zorunda kaliyorum. Sütü kaynamaya baslayinca sirkeyi katarsaniz daha cabuk kesilir ve sirkeyi kattikttan sonra bir süre devamli karistirmaniz da kesilmeyi kolaylastiriyor.

  Siz deneyin soracaklariniz olursa bana e postadan da ulasabilirsiniz.

  Isiniz kolay gelsin…

 194. Anonim yazan arkadasim, malesef pastörize sütle mayali peynir yapilamiyor. Ancak Istanbul cevresinde taze süt bulacaginiz yerler mutlaka vardir, bence arastirin.

  Kolay gelsin…

 195. selma ben italyadan gungor ben orencigim benim orentem turk peyniri sordu nasil yapiliyor ben internete araken sizin site onume cik baktim okudum denedim yaptim harika oldu oretmende cok beyendi tessekur ederim

 196. Merhaba,size bir sorum var salamura suyuni nasil yapmali acaba,peynirleri tuzlayip salamura suya koymalimi bende denemek isteyorum lutfen cevap yazsaniz sevinerim:))

 197. BENDE DENEYECEGİM AMA BU PEYNİR DEGİLDE LOR TARİFİNE BENZİYOR ONUN TADINDA OLDUĞUNU TAHMİN EDİYORUM SÜTE YOĞURT KATARAK BENDE YAPIYORUM BEN ÇOCUKLARIMA O ALDIĞIMIZ LEZZETLİ PEYNİRLERDEN KENDİM YAPIP YEDİRMEK İSTİYORUM UMARIM ARADIGIM LEZZETİ BULURUM TŞK EDRM BU KADAR AÇIK YAZDIĞINIZ İÇİN

 198. Alyazmali09: Bende bugün denemek istedim,elma sirkesi ile peynir yaptim henüz kesede, beklemede cok merak ediyorum sonucu yarin sizlerle paylasirim…Benim ölcüm 5 litre 3,5 yagli taze paket süt,1 cay bardagi elma sirkesi iyice kaynattim yukarda okudugum bilgiler dogrultusunda umarim leziz peynir olur……Lavantin size saygilarimla…

 199. meharba .paylaşmak icin çok teşekkuler,bEN limon suyu kulandim ,sonra peynirli rulo poğaça yaptim ,guzel oldu .çok teşekkuler!

 200. Merhaba , ben bir kac saat once sirke ile kestirme yontemiyle , denememi yaptim suan asiliyor suyu suzulsun diye.
  Bir kac sorum olacak:
  1- Suyu saklayin demissiniz , yorumlarda da atilan su seklinde yazmissiniz.Suzdugumuz suyun kullanim alani nedir?
  2-Tulbentle suyunu suzdurdukten sonra , presleme islemini yapmasam, hemen tuketsem sakincasi nedir? ( tadi fena gelmedi )
  3- Presleme yapmadan da tuketebilir miyim?
  4- Tuketmeden once beklemem gerek bir sure var mi? Zehirlenmek istemiyorum da 🙂
  4- Presleme islemini yapacak olursam , delikler acilmis bir buzdolabi posetine koysam?
  5- Suzulme islemi sirasinda , disarda kalmasi sakincali degil mi?
  7- Tuzlama islemi nasil yapiliyor ?

  Bu, baskasina sacma gelebilecek , ama benim icin cok onemli sorulari cevaplayabilriseniz cok sevinirim, Hong Kong’tan selamlar

 201. Evren, sorularin baskasina göre sacma olsa da insan hic bilmedigi bir sey denerken sorular basit bile olsa icine gömülüp kaliyor. Ben bu sorulari gayet dogal karsiliyorum, cünkü ben nette o kadar cok arastirma yapmis olmama ragemen istedigim bilgilere ulasamamistim. Sirf bu sebepten faydasi olsun diye bu kadar ayrintili sekilde tarif ettim.

  Gelelim sorularin cevaplarina:

  1- peyniralti suyu denilen bu su oldukca faydali bir kaynak. hamurislerinde kullanilabilecegi gibi süt yerine bile tüketilebilir tadi sütten daha cok süte benzer.:) Ayrica peyniri salamura yapmak icin bu suyu kullanabilirsin ki, köy kaynakli yapan insanlar bunu siki siki tembih etmislerdi. Ancan bu mayali peynirin alt suyudur sirkeli olanin degil. Sirkeli olanin suyundan ise bir süre daha kaynatilarak az miktar lor elde edebilirsin ama bu cok zahmetli oluyor.

  2- presleme yapmadan tüketmende hic bir sakinca yok, zira peynire baski uygulamak sadece daha sert ve düzgün kesilebilen bir peynir elde etmek icin yapiliyor. Ayrica cok miktarda peynir yapinca salamura etmek icin peynir kütlesindeki suyun süzülmesi gerekki salamurada erimesin. (3 sorunun cevabi da burada oldugundan ayrica yazmayacagim.)

  4- Tüketmeden önce bekelenilmesi gereken bir süre yok, hemen tüketebilirsin. Peynirin olgunlasmasi genellikle sanayi tipi üretimlerde oluyor ve cig sütten yapildigi icin bekletilip olgunlastiriliyor saniyorum.

  5-Baski yaparken bez torba kullanman gerekli, aksi halde plastik torba agirlik altinda kolaylikla yirtilir. Ayrica plastik torbaya acacagin delikten su yerine peynir parcalari disari cikar. Tavsiye etmem!

  6- Normal sartlarda süzülürken disarda birakmanda sakinca yok. Ama cok sicak bir havaysa belki zarari olur. Tabi bu yine mayali peynirde sözkonusu sirkeli de tadinda bir bozulma olacagini sanmiyorum.

  7- Tuzlama islemi peyniri dilimleyerek üzerine damak tadina göre tuz serpiyorsun ama burada dikat etmen gereken nokta peynir tuzu cook ceker. Attigin tuz bir süre sonra hic agzina gelmeyebilir. Burada peynirin miktari ve ne kadar saklayacagin önemli. Salamura ve tuzlama konusunda yorumlara bir göz at bence.

  Kolay gelsin. afiyet olsun.

  6-

 202. Anonim arkadasim, künefe peyniri hakkinda pek bilgim yok ama eriyebilen bir peynir cesidi oldugunu biliyorum. Biz de Antep de Antep peyniri kullaniriz mesela. Bildigim kadar mayali taze peynir yapildiktan sona baskilanip sicak suda kaynatilmasi veya bekletilmesiyle peynirin sünmesi saglaniyor. Daha fazla yardim etmek isterdim ama malesef bildigim bu kadar.

  Selametle…

 203. Lavantin paylasimlarin icin tesekkurler.Ben basimdan gecenleri yazayim.

  Peynirden gecen hastalik brusellos tan cok cektim.Doguda gorev yaparken yedigim bir peynirden gecmis,2 sene cektim,kimse hastaligimi anlayamadi.2 kucuk cocugum vardi onlari nasil buyuttum ,bugun hala sasiyorum.Butun vucudum agridigi ,kirildigi icin soguk almissin diye damardan ilaci dayiyorlardi.Isın kotusu akliniz basinizda olmuyor,uyusuk tuhaf bir sekilde o 2 kucuk cocukla ugrastim.O gunleri anmak istemiyorum.Istanbula tayin olduk,uzun sure anlamadilar fizik tedavileri yapildi.Hep dua ediyorum fizik doktoruna.’Nasilsiniz ‘diye sordugunda ‘tedavi hic fayda etmedi, yine her tarafim agriyor ,cok halsizim doktor hanim’ dedim.O zaman siz yoksa brusellos olmayasiniz dedi.Ve tahliller sonucu doktorun tahmini dogru cikti.Uzun ve zor bir tedavi ile ‘dunya varmis’dedim.Penisilin tedavisi tek care.Cok kuvvetli penisilin verildigi icin bir muddetde yan etkilerinin tedavileri ile ugrastim.Hastalik baslayip bitinceye kadar 4 yil cektim.Tekrarlayabiliyor bu hastalik,aradan 2 yil gecti yine brusellos mikrobu cikti.Yine tedaviler falan .Yillar sonra doktoru bir seminerde arkadaslariyla gordum,bu olayi anlattim ve kendisine sukranlarimi sundum.Cok memnun oldu,ozellikle arkadaslarinin yaninda bunu duymak herhalde daha da mutlu etmistir onu.Adi yanlis hatirlamiyorsam Dr.Semra Ercan di……Yani coook cektim.Sutu kaynatmadan yapilan peynirleri yerken 2-3 kez dusunun derim.
  Saglikli gunler dileklerimle…
  Meral

 204. Teleme suyu ile yapılan salamuralarda asitlik dengesi kurmanız mümkün olmaz onun için en mantıklı olanı safsuya %10 oranında tuz katmaktır böylelikle peynirinizin asitlik yüzünden ekşimesini engellersiniz.

 205. Sevgili Meral, öncelikle rabbim o günlerini bir daha geri getirmesin. Yasadiklarini anliyorum ve elbette haklisin. Ancak günümüzde asilari yapilmayan, hastalik tasidigi halde süt veren hayvanlar ne kadar vardir bilmiyorum. Bu bir tahmin sadece. Belki vatanin ücra köselerinde hala asisiz hayvanlar olabilir ama gereken bakim yapilan hayvanlarin sütü insallah bir zarar getirmez. Yine de yasadiklarini aklimizda bulundurmakta fayda var.

  Selametle…

 206. Çiğ Sütten Yapılmış sütleri boş verin onların salamura tutma süresi çok uzun evde yaptığınıza değmez bile .Size Hellim peyniri ayarında kızartılabilen ,tuluma veya testiye basılabilen peynir tarifi vereyim.Evde yapmış olduğunuz yoğurdu torbalayın, alt suyunu alın,istediğin orandaki sütü kaynatın süt kaynarken bu alt suyundan ilave edin az miktarda tuz atın, peynir oluşumunu göreceksiniz.Kaynama işlemini uzun tutarsanız peyniriniz sarı az tutarsanız beyaz olur bunu torbalayın üzerine bir ağırlık koyarak peynirdeki suyunu kaybetmesini sağlayın.Dilimleyin teflon tavada çok az bir yağ ile kızartın.Peynir suyunu tamamen kaybettiyse bunu rendeleyin içine çörek otu atın testiye, tuluma basın.Soğuk yerde muhafaza edin tulum peyniri yerine yersiniz .Bilmeyen Kıbrıslılarada bu peyniri yedirirseniz Hellim peyniri derler(onlar çiğ sütten yaparlar )Bu Peynir Ankara Kızılcıhamam,Kazan,Yabanabad çevresinde yapılan bir peynirdir. Afiyet olsun .Selamlar…

 207. Miktat, tarif icin cok tesekkür ederim, em kisa zamanda deneyecegim insallah.

  Selametle…

 208. S.a lavantin hanim ben avustralyada yasiyorum yillardir istedigim ama deneme cesaretini gosteremedigim peyniri nihayet bugun mayaladim ve sanirim mayalanma isleminde gayet basariliyim sitenizi bu mayalanma isleminden sonra ne yapmaliyim sorusuna yanit ararken buldum hah tamam derken tum yorumlari okudum su an kafam karmakarisik saat gecenin 3.27 si ve sabah 8 de camiimizin kermesinde gorev aliyorum mayalanmis bir peynirle basbasayim simdi peyniri 1 er cm lik kesicem sonra kaynatmam bir zarar verirmi diye endise ediyorum bazi yorumcular boyle yaptiklarini basarili olduklarini yazmislar ins. guzel olur sabriniza tekrar tekrar anlatmaniza hayran kaldim Allaha emanet olun

 209. selamlar

  sizin yaptığınız sirkeli peyniri rahmetli ananeciğimden öğrenmiştim. özellikle süt kesildiğinde böyle sirke ile değerlendirirdi.ama kendisi selanikli idi.hemde üstüne toz şeker ekip kahvaltıda yerdik.cokkk nefis olurdu.cocukluğum geldi aklıma:)) eskiden çokokrem mı vardı.

 210. ben sizin dediginiz gibi mayali peynir yapdim cokda guzel oldu ama salamura nasil konuyor onu bilemiyorum eger onu bana e postda adresime gonderirseniz memnun olurum tesekurler enver

 211. Merhabalar. Tarifinizi uygulamak istiyorum ama anlamadigim birsey var-peyniri suzerken mutlaka kalan suyu muhafaza edin demissiniz, bu suyla daha sonra ne yapiyoruz? Cope atmak yazikmis gibi geliyor ama bir yandan da ne ise yarayacagini cikartamadim. Tesekkurler simdiden.

 212. Berrin, peynir alti suyu öncelikle yaptiginiz peynirin salamura suyu olarak kullaniliyor. Ayni zamanda sütten daha lezzetli ve icimi cok güzel. Ayrica böreklere kullanabileceginiz degerli bir su.

  Kolay gelsin…

 213. süte ne koyduysam kesilmedi.habire sirke ekliyorum. ensonunda küçük küçük kesilmeye başladı. bu nedemek bi açıklasanız.

 214. Gülden hanim, ben de yurtdisindayken kesilmeyen sütlerle cok karsilastim.:) Nedenini ben de pek bilemedim ama sanki eklenen malzeme sütün tamamini kestirmeye yetmiyor gibi. Tabi uzmanlar ne der bilemem. Ve fark ettim ki, sütün önce kaynamaya baslamasi gerekiyor. Sonradan kesilmesini saglayacak malzemeleri ekleyip bir süre karistirarak kaynatin. Genellikle bu yöntemle kesin sonuc aldim. Bir de böyle deneyin.

  Kolay gelsin…

 215. Harikasınız valla..Emeğinize sağlık deneyeceğim.Ama İstanbul’da gerçek sütü nasıl bulacağız çok zor

 216. gaziantep teki dostunuzdan aldığınız tarif mükemmel olmuş. o tarifi verebilirmisiniz?

 217. Nükhet hanim, o tarifi “Antep Peyniri ve Köy Peyniri” basligi adi altinda yayinlamistim. Bu yazidan iki sonraki yazida saniyorum.

  Kolay gelsin…

 218. merhabalar, dolapta bozuk sütlerim vardı acaba bunlardan ne olur diye araştırırken sizi buldun.. evvela şeker gibi bir anlatımla bu içerikleri yayımladığınız için tşk. ederim…tarifler çok güzel… benimde 2 sorum olacak, acaba dolapta bekleyen süt ile yapılabilir mi? bir diğeri de hemen yazının sonun da size gelen bir yorumcu maili paylaşmışsınız, fakat nedense sonu kesintiye uğramış.. peynirin akibetini merak etmekteyim paylaşırsanız sevinirim 🙂 sevgiler…

 219. yazılalı çok olmuş ama özellikle peynir mayası ile peynir yapımında atladığınız çok önemli bir durum var, peynir mayası kullanıldığında sirkenin aksine kaynatılmadığı için en az 3 ay salamurada beklemesi gerek ki bakteriler ölsün. bu süreden önce yenilen çiğ peynir brusella hastalığı yapar.

 220. tekrar merhabalar.. sizden cvp gelmesini bekleyemedim ve ben peynirimi yaptım…efendim aoç nin üç adet hiç açılmamış sütü öylece bekliyordu.. hatta sizin tarifiniz de ki gibi süt dolapta, ayrışmış dibe çökmüş, yeşil değildi ama bir su açığa çıkmış idi.. bende kıyamadım bir hamur işi falan yaparsam diye bekletmekteydim… neyse sözün kısası ben daha fazla bekleyemeyerek bütün sütleri tencereye koydum sirkeye gerek kalmadan kesildi.. hemen bir bezin üzerinde süzgeçten süzdürdüüüümmm ve sonuç harika oldu… bembeyaz topaç gibi üç tane peynirim oldu… ben biraz maceracı bir mizaca sahip olduğumdan topaçlarımdan birini arta kalan yeşil suya tuzda ilave ederek kaynatmayı denedim fakat fazla merak iyi değilmiş onu öğrendim zira topacım eridi 😦 şimdi gözüme antep peynirini kestirdim onu yapacağım kaçarı yok… sonuçlarını size iletirim.. verdiğiniz bilgilerden dolayı size tşk ederim.. şunu da ilave etmek istiyorum.. peynir yapımını bir çok yerde bulabiliriz, size şundan dolayı tşk. etmekteyim.. siz uygulayan bizati neden sonuç ilişkisine dayandırıp bunu bizimle paylaşan kişisiniz.. yoksa ansiklopedik bilgi her yerde var… sayeniz de bende denemiş oldum.. tekrar tekrar tşk.ler 🙂

 221. Canan, peyniri haslayabilmen icin maya kullanman sart. Yine de macere duygusu insana hep yeni seyler kazandirir. Kaybettiklerini de tecrübe sayfana yazarsin.:)

  yardimim olduysa ne mutlu bana. Zira ben de sanal ortamda ayrintili bilgiyi o kadar cok aradim ki, sonunda deneyerek kendi tecrübelerimi benim gibi insanlara aktardim.

  Hayirli kandiller diliyorum…

 222. Canan, sütü mayalanmisti yani peyniri yapabilmsi. Uyardigin icin tesekkür ederim, o bölümü yaziya ekledim.

  Sevgiler…

 223. Merhaba lavantin hanım ben Leyla ay çok memnun oldum peynir için ilk neti karıştırmamda siz çıktınız karşıma.. Bende bebeğim için bir kg keçi sütünden sirkeyle mayalanan peynirden yaptım bugün, tarifiniz üzere.. Şimdi süzülüyor.. Daha evvelde yapmıştım ama sütü geç kaynatıp kesilmesini sağlama yöntemiyle :)) öylede çökelek gibi olmuştu.. Sanırım buradaki tarifleri bir bir deneyeceğim.. İnek sütüyle de kendimize yaparız artık.. Akıcı ve eğlenceli anlatımınız içinde ayrıca teşekkürler.
  Esenlikler diliyorum…

 224. Iyi gunler sitenizde anlattiginiz sekkilde peynir yapmaya calistim baya birde sirke doktum kesilmesi icin ama olmadi sutu dokmeyede kiyamadim ne yapmaliyim cevaap yazarsaniz sevinirim.

 225. Geçenlerde eşimle 7,5 litre taze inek sütü ile ilk denememizi yaptık. Kaynamış sütün içine bir limon sıktık ve 1 kg kadar yoğurt ilave ettik. Süt hemen kesildi ve kumaş süzme torbasına kaldırdık. Süt sıcak olduğundan torbayının boşluğunu katlayarak ve bir tahta kaşık yardımıyla hızlıca süzdük. Daha sonra suyunun daha iyi bir şekilde çıkması için Torbanın üzerine 10 kg civarında bir taş koyduk. Yaklaşık 3-4 saat sonra suyu tamamen süzülen peynirin kars kaşarı kadar lezzetli olduğunu gördüm ve kahvaltıl da yiyebileceğimiz kadar buzdolabı poşetlerine koyarak dolaba kaldırdım.

  Bu iş çok zahmetli görünse de doğal olduğundan bence değer.

 226. ya benim anlamadığım şu bizim ineklerimiz var bizde minci yapıyoruz ama tazeliğini ve beyazlığını korumuyor yapımını anlatayım sütleri azıcık yoğurtla mayalıyoruz yoğurt elde ediyoruz sonra 10 kilo yoğurt 5 kilo sütle yayık makinasına koyup çalıştırıyoruz (yayık makinesi :eski zaman merdane makinaları gibi devamlı döner vaziiyette )sütle yoğurt dönerek tereyağı üstüne çıkıyo sonra büyük bi kazanda sobanın üzerinde pişiriyoruz bir avuç kalın tuz koyuyoruz bitaşım kaynadımı minci oluyo torbaya döküyoruz taşınaltına koyuyoz süzülüyo sonra bi kapda minciyi ince tuzla yoğuruyuoruz ama gel görki tazeliğini korunuyor en fazla 1 hafta sonrasında koku oluyor rengi sarıya dönüyor daha sonra kırmızı oluyo garip yani benim istediğim tazeliğini muhafaza etmesi beyaz kalması

 227. Kayseri’den Hayırlı ramazanlar çok güzel paylaşımlar için teşekkürler…
  Bende zaman zaman peynir yapıyorum. Çiftlik’den. Mevsimine göre koyun keçi ama çoğunlukla inek sütü temin ediyorum taze peynir yapıyorum,maya olarak rumeli maya Şirden doğal mayasını kullanıyorum 1/2kg’lık ambalajlarda alıyorum,fiyatı 30-tl,kargo ile siparişim ertesi gün geliyor kapıda ödeme kolaylığıda var.süt ısısını kontrol etmek için termometre sütü veya peyniri süzdürmek için bezleri de satıyorlar.. http://www.rumelimaya.com.tr. Sitesinde işimize yarayacak bir çok ürün ve faydalı bilgiler mevcut. Ben 1 tencere süte(5-6lt) 1 çorba kaşığı maya katıyorum ve 1,5 saat gibide ayaklanma süresi oluyor…

 228. PERHAN
  Merhaba,ben Belcika da yasiyorum sut konusunda sansliyim ciftlikten aliyorum ve dun ilk kez sirkeli peyni yaptim.
  Ama kulaktan dolma yontemlerle,denemek amacli oldugu icin fazla yapmadim fena da olmadi.Bide internete bakiyim dedim ilk sizin siteyi actim ve bence yeterli olduda cok guzel bir site yapmissiniz.Bu konuda sizi teprik ediyorum ve bizleri bilgilendirdiginiz icin tesekkurler.Ben elma sirkesi kullandim,sizin yazilari okuduktan sonra elma sirkesini tavsiye etmediginizi gordum.Bundan sonra uzum sirkesi kullanmayi dusunuyorum bu konuda fikrinizi alabilirmiyim?
  Simdiden ilginiz icin tesekkur ederim….

 229. Perhan hanım, Elma sirkesi belki tat bırakabilir düşncesiyle tavsiye etmiyorum. Yazdığınız gibi üzüm sirkesi kullanabilirsiniz ki, ben de üzüm sirkesi kullanıyorum. Tebrik ediyor ve peynir denemelerinizin devamının gelmesini diliyorum.

  Selamlar…

 230. selamun aleyküm ailem hayvancılıkla geçimini sağlamakta peynir yapmada bilgim var v zaten ne biliyorsam arkadaş sağolsun burda paylaşmış bu sitede yazan bilgiler gerçektir gönül rahatlığıyla deneyebilirsiniz biz peyniri süt kestirerek yapıyoruz sirke felan koymaya gerek yok gayet doğal oluyor selamlar

 231. Ben kaynımın ödevini ararken (Erzincan Tulum Peynirinin yapılışı) araken buldum sitenizi…. Bayıldım.. Anlatımınız mükemmel eksiksiz ve doyurucu.. Akılda soru işaretleri kalmıyor uygun detaylarla inilmiş en bilmeyenin hafzasına kadar gidiyorsunuz… Haftaya günüm var şimdi diğer tariflerinizede bakıcam…

 232. tatlı lor yapımı hakkında bilgi edinmek istiyorum.günde 3kg lor üretimi için kaç litre pastörize süte ihtiyacım var ayrıca ne kadar elma sirkesi koymam gerekir yardımınız için. teşekkürler

 233. Şerife hanım denemelerime göre 1lt. sütten 200-300 gr. arası lor çıkıyor. Buna göre hesebınızı yaparsınız. Sirke miktarı veremeyeceğim çünkü kesilene kadar ekliyorum.

  Kolay gelsin…

 234. 15 yasindayim lavantini ben bile yaptim harika oldu tulbentli yeri bi iki kez okuduktan sonra anladim ama harika oldu annemler sirkeyle peynirmi olur diyodu sonra agizlari acik kaldi

 235. Yukarıda hep sirke ile peynir yapımı anlatılmış. Aynı şekilde sirke yerine limon suyu kullanarak peyniri mayalamayı deneyin. Ben haftalık 10 kg. sütten yaklaşık 2 kg. peynir yapıyorum. Daha önce bende sirke ile yapıyordum. Limonla da yapıldığını öğrendiğimde hemen denedim, daha güzel oldu. Artık bir senedir marketten peynir almıyoruz. Evdekiler dışarıdan alınan peyniri yemez oldular.

 236. Mehmet bey, önemli olan sütü kestirmeyi sağlayacak bir malzeme zaten. Ben kabartma tozu bile kullanmışımdır.:) Bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 237. hakkaten teşekkür etmeden geçmek mümkün değil emeğinize sağlık hemen deniyorum teşekkürler

 238. ben bi bayan değilim ama yorumumuzu okuyunca gerçekten herkesin peynir yapabilecegini anlıyorum yorumlarını için şimdiden teşekkürler.. bence en iyisini siz yapınca kadar en iyisi sizsiniz aktörlük asla…

 239. salamura peyniriniz tadında acılık olursa ne yapmamız gerekiyor acil olarak bilgilendirirseniz …memnun olurum..teşekkür ederim şimdiden

 240. Derya hanım, süt ürünlerinde acılaşması bozulduğu anlamına gelir. Yapacağım herhangi bir tavsiye sağlık sorunlarına sebep olabilir. bence kullanmayın.
  Kolay gelsin.

 241. merhaba Lavantin;son zamanlarda yaygınlaşan hazır peynir haberleri canımı sıkmaya başladı.herşeyin doğalından yanayım.peyniride kendim yapmaya karar verdim ve sitenize rastladım.bugün tarifinizi uygulayacağım inşallah.ama birkaç site gezdiğim için anlayamadığım bir nokta var.mutlaka çiğ süt mü kullanmak gerekiyor?cevaplarsanız çok sevinirim.ayrıca paylaşım için çok teşekkür ederim.ellerinize sağlık.

 242. Anonim rumuzlu arkadaşım, Peynir mayası kullanarak peynir yapmak için sütün içindeki doğal bakterilere ihtiyaç var ve bunun için sütün kaynatılmaması şart. Geciken cevabım için kusura bakmayın. Kolay gelsin.

 243. Canim siz ne kadar guzel bir insaniz tesadufen misafir oldum sitenize gonlune saglik paylasimlarin icin siz artik profesyonel olmusunuzdur peynir yapiminda cok uzun zaman olmus cunku ilk yaptiginiz gunden itibarenBende en kisa zamanda peynirleri deneyecegim insallah yapabilirim kendine iyi bak hersey icin ALLAH razi olsun

 244. Nurhan hanım teveccüh gösteriyorsunuz. İnşallah siz de peynirinizi başarıyla hazırlarsınız. Sormak istediğiniz her konuda elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Selametle kalın.

 245. Tebrikler detay için. Ben de dün mayalı denedim ve hiç de internette gösterildiği gibi olmadığını sizin dediğiniz gibi şaşırarK öğrendim. Şimdi tekrar mayalıyorum. Dün yaşadığım duyguyu aynı hissettim. :))

 246. Evet Kimyonak Yağmur, su bardağıyla yarım bardak. Ancak kesilmez ise artırabilirsin, bunun peynirin tadında bir etkisi olmayacaktır. Kolay gelsin.

 247. Merhaba,
  Biraz önce 6 yaşındaki oğlum Batu ile sirke yöntemini kullanarak peynir yaptık.
  Benim için sirke yöntemiyle oğlum için ilk defa peynir yapma deneyimini yaşadık çok teşekkürler.

 248. Merhaba. Tarifiniz için teşekkürler. Mayalı tarifinizi bulana dek ben de çok farklı videolar ve tarifler okudum. Söylediğiniz kafa karışıklığını ben de yaşadım. Hala da yaşıyorum. Bulduğum diğer tüm tariflerde süte mayadan önce ya yoğurt ya da kalsiyum klorür katıyorlar. Sadece maya ile peyniri yapan tek tarifi sizin sayfanızda bulabildim. Bana da daha mantıklı geldi çünkü yoğurt ve peynir yapımında farklı bakteriler iş görüyor. Size bu konuda bir sorum olacak. Fakat öncesinde kendi deneyimimi anlatmam gerekiyor. Uzun olacağı için şimdiden özür dilerim.

  1. denememde ben de yoğurt ve mayayı aynı anda kullandım. Pelte oluştu fakat daha çok çökelek kıvamına geldi. Termometrem bu denemede olmadığı için sıcaklıktan emin değilim. Yoğurt ve peynir mayalarının birbirleri ile yarışıp yoğurdun kazandığını düşünüyorum. En sonunda olmayacağını anlayınca tuz ile kestirip baskıya aldım ve salamuraya koydum. Farkında olmadan süzme peynir tadında ve kıvamında bir peynir oldu.

  2. denememde sizin tarifinizi uyguladım. Bu sefer termometre de aldım herşeyi kitabına uygun yaptım fakat süte maya katmadan önce bir çay bardağı süte mayayı koydum seyrelsin homojen karışsın diye (yoğurt yapımından alışkanlık). Bardaktaki süt+maya karışımını birkaç saniye içinde ana tencereye karıştırana kadar bardak içeriği mayalanmış bile. Löp diye tenereye düştü diyebilirim. Yine de biraz karıştırıp 5 saat beklettim. Pelte oluşmadı. Sulu bir kıvam oldu. 5 saatin sonunda olan oldu diyip sizin tariften vazgeçtim ve biraz yoğurt karıştırdım. Birkaç saat de öyle beklettim. Yine pelte olmadı. Son çare yine çökelek diyerek sirke ve tuz kattım kestirdim. Baskı salamura derken bu sefer de pazarda satılan hafif ağızda gıcırdayan, istenirse kızartılabilen peynirden yapmışım.

  3. denememi şu anda yapıyorum. Bu sefer tarifi tam sizin söylediğiniz gibi uyguluyorum. 3 saat geçmesine rağmen sütte herhangi bir jelleşme olmadı henüz. Umarım yine çökelek yolları görünmez. Yanlışlıkla başka hangi peynirleri yapacağımı da merak ediyorum açıkçası 🙂

  Not: Mayamın tarihi yeni. Buzdolabında saklıyorum.

  Siz mayanın dışında herhangi bir malzeme kattınız mı? Farklı denemeleriniz olduysa benimkine benzer birşey yaşadınız mı? Son sorum da mayayı oda sıcaklığına getirerek mi kullanıyorsunuz yoksa dolaptan çıkarır çıkarmaz mı kullanıyorsunuz?

  Şimdiden teşekkürler.

 249. Sevgili Derya, yaşadığın deneyimleri paylaştığın için teşekkür ederim. Peynir dünyası gerçekten geniş bir dünya. Herşey yolunda giderken bile yapılan iki peynirin tadı farklı olabiliyor. Sonuçta profesyonel ortamlarda ölçülü sıcaklık nem vs. çalışmıyoruz. Bı tecrübeleri yaşamakta güzel. Ben de bir kez sütün ısısının yetersizliğinden mayalanma gerçekleşmemişti, o zamanda sütü tekrar ısıtarak tekrar mayalamıştım. Sonuç iyiydi.

  Mayayı buzdolabından saklamak doğru bir davranış.
  Mayalı peynir yaparken bahsettiğim gibi kültür olarak yoğurt gibi malzemeler kullandım, ve daha ekşimsi ticari beyaz peynire daha yakın bir tat elde etmiştim.
  Mayayı ısıtmadan kullanıyorum.

  Denemelinde başarılar dilerim ve bu deneyimleri paylaşırsan herkes gibi ben de faydalanırım.
  Muhabbetle…

 250. Merhaba Lavantin hanim, ben houston, tx dayim ve cig sutten peynir denemeleri yapiyorum. Burda peynir mayasiyla yaptigim peynirler guzel olmadi. Rennet tabletlerinden kullandim. Siz hangi marka kullandiniz, ingilizcesi ne? Bana yardimci olursaniz sevinirim. Tesekkur ederim.

 251. Merhaba Gülay hanım, ben Türk bakkallarından aldığım türk mayasını kullandım. Almanya’dayken aldığım Alman üretimi mayaları çok beğenmedim. Tavsiyem Türkiye den edinmeniz. Kolay gelsin.

 252. Benim anem en güzel peyniri yapar. Mafyasını kendi hazirlardi. Koyun midesini iyice yikârdi bol gula iyice harmanardi kurulurdu bir kavanoza yort suyunu koyardı biraz ham buğdayı düz birde koyunun midesini koyub bir hafta bekletirirdi. Sonra 5 l t ılık süte bir kepçe atar karistiridi 15 20 dak sonra kepçeyle keseri 5 dak daha yort. Kimi suyu çıkar pamuk torbaya koyar azını iyice çevirir suzgece koyar birini de üstüne ve çok ağır birsey daha 3 5 saate hazır zaten.

 253. merhaba lavantin
  hollanda da yasayan bırısı olarak turk taze koy peynırınden vaz gecemeyen bırısıyım ama burada bulmak ımkansız gıbı bısı evet bırcok peynır var ama su damak tadı yok mu basa bela:) bende basladım ınternetten evde peynır yapımına ılk once sırke ıle olanı denedım ıstedıgım tad o degıldı sonra lımon ve tuz ıle sutu kesmeye basladım her hafta yapıyorum artık:) bu hafta takdım yha kafaya peynır mayası aldım burada turk marketlerınde satılıyor sonrada en yakın cıftlıge gıttım 4 kılo sut aldım hayatımda ılk deneyımım dıyebılırım nasıl olacak derken sanırım sutu cok ısıtmısım sut pelte pelte olmadı bende bıraz daha maya ılave ettım sonunda pelte pelte oldu tahta kasık ıle dılımledım ama beklemeyı unuttum hemen keseledım yıne de sonuc super oldu geceden sabaha kadar bastırdım tadını deneye korkuyorum cunku hamıleyım bı zararı olur dıye tuzladım yarına kadar bekletecegım ve ben yemek ıcın 3 ay bekleyecegım 🙂 ıyıkı bu blogu acmıssınız kac kere okudum bılemıyorum peynırın kalan suyundan ıcıne yıne sırke koyup kaynattım ama lor peynırı nı elde edemedım sanırım yanlıs yaptım ve olsaydı yıyıp yiyemeceğimi bılmıyorum kaynadıgı ıcın yerım sanırım cok uzun oldu yazılarınızın devamını beklıyoruz:) hersey ıcın tesekkurler…

 254. Merhabalar yoğurdu kaynattim kesilmedi sirke ekledim belki kesilir diye yine hiç bir şey olmadı neden acaba

 255. Elinize saglik ck guzel olmuş benimde size naçizane bir tavsiye bu yaptiginiz sıkıştırılmış lor yapmis oldugunuz peynir alti suyunu bir bidona koyup 10 gun bekletin iste dogal peynir mayasi ve onunla kasar eyniri yapmak okadar kolay internette cok zor yapilis var

 256. Ben sutü kaynattım sonra ılıyınca mayalasam peynir mayası ile o zamanda olurmu?

 257. Iyi gunler ben evde orgu peyniri yapmak istiyorm.ama peynir mayasi bulamadm..sirkeli peynirden yapabilir miyim acaba..)

 258. Cevap epey gecikmiş ama…malesef kaynayan sütte mayalanmayı sağlayacak bakterilerin çoğu öldüğünden ancak sirkeyle kestirerek mayasız peynir yapılır. Kolay gelsin.

 259. Naile hanım malesef sirkeli peynir sünen gerçek bir peynir olmaz. Bunun için maya şart. Kolay gelsin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s