Ne kadar Anneyiz?.. / Cuma Yazıları

Cumayı cuma bilen herkesin bu güzel günü mübarek olsun.
Hiç düşündünüz mü, ne kadar anneyiz? Bir çoğumuzun sandığı gibi annelik, çocuk sahibi olup onu elimizden gelenin en iyisiyle yedirip giydirmek, yaşaması için rahat bir ortam sunmak mı?
Yoksa annelikten kasıt, a dan z ye bembeyaz bir örtüye tek tek ilmek atarak işlenen bir nakış mı? Çocuğumuza karşı olan sorumluluğumuz nerede başlar?
Bu zorlu ve çetin, aynı zamanda iki dünya için en tatlı meyvelere vesile olacak yol, henüz anna baba olmayı ilk düşündüğümüz dönemlerde başlar. Elbette ki daha önceside vardır, ama sadece çocuk için bir başlangıç sayacak olursak, o tarihi kararı vermemizle başlar. Yapıyı oluşturacak ilk tuğlanın, ilk harcın konmasından önce, o binanı temeli kazılır ve binaya zarar verecek şartlar etkisiz hale getirilir. Anne ve baba olma sorumluluğunu yüklenmeden önce, beslenme alışkanlıklarındaki helal ve haramlardan başlamak üzere zararlı alışkanlıklara dur demek gerekir. Mesela, sigara gibi bir zehiri kullanan anne veya baba, kendi bedenlerine verdikleri zararın ve tüm mahlukatın vebalinin yanı sıra, kendi canlarından olan evlatlarınında yaşam hakkını gasp etmiş olur ve ötelerde hesabın çetin bir şekilde verebilir. Daha sonrasında atılacak hassa ve gerekli adımlardan sonra uygun şartlar oluşturulur.

Hamilesiniz, en değerli yükünüzü taşıyorsunuz, ama nasıl olmalı bu süreç? Elbetteki fıtrati olmalı. Yani yaradılış gayenizin dışına çıkmadan. Temiz yaratılan insana yaraşır bir şekilde. Yediğiniz, söylediğiniz, duyduğunuz, kokladığınız, hissettiğiniz yani size bağlantılı olan herşeyden bebeğinizin etkilendiği gerçeğini aklınızdan çıkarmayın. Haramla beslemeyin, haram duyurmayın, haram duygu ve düşüncelerinizle o cevheri lekelemeyin! O, sizin elinizde bir mücevhere dönüşecek veya hayvandan daha aşağı seviyelere inecek. O halde elinizde çok büyük bir güç, bir sermaye ve bir fırsat var. Peki bu fırsatın farkındamısınız? Yoksa, evlenilir, çocuk sahibi olunur ve büyütülür tekerlemesini mi ezberliyorsunuz? Evliliğin çok büyük gayeleri olduğu gibi, bu birleşimin getirisi olan çocuğun ne büyük gayeler için yaradıldığını biliyormusunuz?

Bir insan yetiştirmek. İçinde o kadar çok anlamı, gayreti, cefayı ve emeği barındırır ki, cilt cilt kitaplar yazılsa bitmez. Doğan bebek, önce anneye sonra çevresindekilere bakarak, onları özümseyip taklit ederek büyür. Çocuk ailenin, özellikle annenin aynasıdır gerçeğini hep görmezden geliriz. Oysa ki, çocuk sosyalleşene kadar neye nasıl tepki vereceğini, nelerden korkacağını, nelerin normal ve anormal olduğunu, iyilik-kötülük yargılarını, inanç veya inançsızlığını, sevme, konuşma gibi genel davranış kalıplarını, anneden dolayısıyla aileden alır. Düşünen annenin çocuğu düşünmenin, konuşan annenin çocuğu konuşmanın daha önemli olduğu zannıyla büyür. Bütün bunlar gibi birçok şey, okul öncesi deyip hiç bir geçerli eğitim vermeğe lüzüm görmediğimiz, o, hayatın en gözardı edilen ama en önemli döneminde gerçekleşir.

Bu hafta cuma yazısı ben den olsun istedim. Çocuğunun ağzına yakşmayacak çirkin sözlerine gülümseyerek bakan, Yaptığı yakışıksız hareketlerine bile lüzümsuz bir müsemaha gösteren ve çocuğunun bedensel açlığına oldukça hassas davranıpta, ruhi açlığına kulak tıkayan anneleri gördükce içim sızlıyor. Gelecek cuma yazının 2. bölümüyle yine burada olacağım Allah’ın izniyle.

Reklamlar

Ne kadar Anneyiz?.. / Cuma Yazıları’ için 18 yanıt

 1. Kalemine sağlık lavantin ne güzel bir noktaya temas etmişsin. Yazdığın şeylerde sana katılıyorum bu yüzden çocuk eğitimi ile ilgili ilk olarak Fetullah Gülen hocaefendinin “çekirdekten çınara” isimki kitabını okumaya başladım. Bitirdim sayılır, ondan sonra çocuk eğitimi ile ilgili diğer kitaplara geçeceğim inşallah. Tabii Rabbim bu okuduklarımızı uygulamayı da nasip etsin.

 2. Naile’ciğim, seni bilinçli bir anne adayı olduğun için tebrik ediyorum. Senin ibi anneler geleceğe dair güven veriyor. İnşallah rabbim elindeki cevheri mücevhere dönüştürecek sabrını ve gayretini daim eder.Sevgilerimle…

 3. sagliklili mutlu huzurlu hayirli bir yeni yil dilerimyeni yilda tum istekleriniz gercek olsunsevgilernino

 4. Konu çok güzel ve önemli. Çocuğun birinci öğretmeni validesidir demiş Üstad, dolayısıyle annenin çocuk eğitiminde rolü hiçte öyle basit değil. Malesef günümüz şartlarında çocuk yetiştirmekte güçleştiği gibi annelerin bu eğitimde yeride bir başka anlam kazanıyor. İyi yedirmek, iyi giydirmek, iyi maddi imkanlar sağlamak, en iyi okullara göndermek yetmiyor malesef. Maneviyatı güçlü, sağlam karakterli, dürüst ve çalışkan, vatansever, inançlı bir evlat yetiştirebilenlere ne mutlu.

 5. bende 4,5 aylık hamileyim. . . çok heyecanlıyım, inşAllah hayırlı bir evlat yetiştirebilirim

 6. Teşakkür ederim Nino. Hepimiz için hayırlı bir sene olur inşallah.Aymen, çok gafil anneler var. insan, yazık senin anneliğine ki, anneliği sedece çocuğu doğurmak sanıyorsun diyesi geliyor. Özellikle burada anneler dört gözle çocuğum 3 yaşına gelse de, ana okuluna Alman eğitimcilerin eline gönül rahatığıyla (!) versem diye bekliyorlar.

 7. Aslı senin adına çok sevindim. Allah hayırlı etsin. İnşallah Kolay bir doğumla Sağlık bir evlat sahibi olursun. Zaten hayırlı evlat yetiştirmeyi düşünmen, o yolun inşallah yolcusu olduğunu gösteriyor. Rabbim yardımcın olsun.

 8. Kızım dünyaya gelmeden çok önceleri düşünmeye başlayıp,4 yaşında ki kızımı ve geleceğini düşündükçe yüreğimi sıkıştıran gerçekleri hatırladım bir kez daha yazınla.Allah’a şükür ki bir şeyler yapmaya çalışıyorum,Rabbim en hayırlısını bilir,sen tohum at yeşerecektir nihayetinde diyorum….İçim sızlıyor anlayacağın,helede uyurken ki masumluğunu görünce…Umarım eşimin dediği gibi en güzel şekilde yetiştirebiliyorumdur miniğimi,temeli sağlam atabiliyorumdur…Rabbim yar ve yardımcım olsun herkezle birlikte…sevgiler…

 9. Hayırlı geceler, yazını ancak okuyabildim. Çok lüzumlu ve hassas bu konuya değindiğin için ayrıca tebrik etmek isterim, ve de teşekkür ederim. Anne olmak ya da layıkıyla anneyim diyebilmek için sadece okutup meslek edindirmenin yetmediği asıl önemli olanın hayırlı bir evlat yetiştimek olduğunu idrak eden insan sayısı malesef çok az… ve bu durum ürpertici…Rabbim inşallah bunu idrak etmemizi nasip eder. Yazını devamını bekliyorum, ne de olsa istifade edeceğim çok şey olacak. Sevgilerimle…Nazife

 10. Bengisu, hangimiz yaptığımızdan kesin sonuç alacağımızdan eminiz ki? Önemli olan elinden gelen her türlü çabayla çocuk yeriştirmek. Alimden zalim zalimden alim doğabilir, ama en azından vebali bizden kalktı diyebilecek kadar sorumluluğumuzu yerine getirmeliz. İnşallah Rabbim sana ve tüm Muhammet ümmetine korkularını yaşatmaz umduklarına nail eder.Nazife’ciğim MSN de ilk yorum benden olacak inşallah demiştin ama, benim yavaşlığım yüzünden yazamadın. Yazıyı yayınlanmadan okuyup fikrini zaten yazmıştın. Yani ilk yorum senindi. Ne uzun bir açıklama.:))İnşallah zerre kadar da olsa faydası olur bu yazının. Hep duyduğumuz ama hayata geçirmek adına hep daha gevşek davrandığımız, bence dünyayanın en mühim konusun. Çünkü gelecek bizim yetiştireceğimiz ya da molozlaştıracağımız nesillerin olacak.Senin gibi duyarlı anne adayları insana ümit veiyor. Allah sen ve senin gibi düşünenlerden razı olsun.Sorumluluğun bilincinde olmak zaten o yolda adımlamanın göstergesidir.Sevgi ve selamlarımı gönderiyoruml

 11. Merhaba:))Ben blogger ortamına yeni katıldım. 3-4 aydır blogunuzu takip ediyorum.Bende sizler gibi insanlarla bildiğim konuları paylaşmak istedim.Sizi de benim siteme beklerim.Eksiklerim hakkında yorumlarda bulunursanız sevinirim.Çünkü blog ortamında çok acemiyim.Şimdiden teşekkürler.www.anteplezzetleri.blogspot.com

 12. ay çok sevindim arkadaşlarda üstadla hoca efendiye dayanmışlar ayrıca sevindirici):bu arada hamile kalmadan önce yani kalamadan önce hatimler indirirdim devamlı hamile kalabilmek içinde hatim indirmiştim .hayırlıysa evlat sahibi olalım diye 2 sene sonunda hamile kalmıştım sonra çok ağladım üzülüdüm ya cehenneme giderse daha karnımda taşırken darbeler almasın diye yavaş yavaş hareket ederken kıyamadığım bebeğimi cehenneme gitsin diyemi doğuracağım tabi hamile olduğumuzu öğrenince eşimle hemen şükür namazı kıldık eşim sesli duasında Allah’ım bizden olan çocuğumuzu hz MERYEMLER,HZ AİŞELER,HZ ÖMERLER,HZ YUSUSFLAR GİBİ eyle diye çok dua ettik şu anda 2 yaşında olan oğlumuza isminide zahid koyduk dindar anlamına gelen Allah tan korkan ibadeti seven anlamında.yanında çok dikkat ederiz her hareketimize eşim sigara içmez içilen ortamdaysak hemen çocuğu birimiz dışarı çıkarır çocuk görüp özenmesin ve tv izletmeyiz stv harici sır kapısı beşincci boyut gibi dizileri özellkle izletiriz Fethullah gülenin İKİNDİ YAĞMURLARINDA OKUDUĞUM BU DİZİLERİ İZLETMEMİZİ ÖNERDİĞİ İÇİN ÇOK UZUN OLDU HAKKINI HELAL ET DİYECEĞİM O DURKİ YANINDA KİTAP OKURUZ KURAN OKURUZ NAMAZ KILARIZ ARTIK İNŞ. TEMELİNİ SAĞLAM TUTMUŞUZDUR GERİSİ MEVLAMIZA KALMIŞ DUA İLE ..

 13. Sevgili Fulya, önce aramıza diyeyim. Şöyle bir sayfana göz attım, henüz çok yeni olmalı. Ama ciğer kavurma gözümde kaldı.Ellerine sağlık. Diğer Antep’li dost blogcularla olduğu gibi inşallah seninle de güzel bir arkadaşlığımız olur.Hayılı geceler…Sevgili Melek, çok güzel dile getirmişsin. Ben de senin gibi özen gösterdiğim hamilelikler geçirmeye çalışmıştım. Hatta bulunduğum ortamda duyabileceğim seslere bile dikkat ederdim. Hani küfür gibi çirkinlikler duymayayım diye. Seni ve eşini gerçekten tebrik ediyorum. Müslüman uyanık olmak zorunda. Çevre bu kadar ahlaksızlıkla kuşatılmışken bizlere, ne olacak filan programı izlese demek yakışmaz. Biz izlerken bile yavrumuzun küçük dimağını, çirkin ve edep dışı olan o dünyayı izleterek kirletmemiz ne büyük ihmal ve acımasızlık.daha sık yorumlarını bekliyorum.Sevgi ve selamlar…

 14. gecikmeli olarakta olsayazilarini takipcisi olarak illede okumamam lazim heleki cuma yazilarini.Cok insanin ici burkuluyor okurken.farkinda olmak elimizdeki emanatin,sahiplenmeden,üzerinde istedigimiz gibi tasarruf etmeden.Rabbim anneye babaya asi olmayan,vatana millete faydali,iki cihaninidada mutlu olacak evlatlar yetistirmemizi nasip etsin.

 15. Sağol arkadaşım, ne mutlu sıkı takipcilerim olduğu için. Hoş duana amin dememek imkansız. Bizden elimizden gelenin en iyisini yapmak. Olmassa rabbimin huzurunda hesabından kurtuluruz. Yani gayretimizde kayıp yok inşallah.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s